Měli jste někdy sen o tom, že jste upírka oblečená v červeno černé kůži a vysáváte nácky? Pokud ano, dost možná se vám tato hra bude líbit, ale ještě více než koupi této hry bych vám doporučil návštěvu psychiatra, protože sny odhalují vaše podvědomí... "Hodně štěstí Na kopečku"
Řady čtenářů této recenze notně prořídli a zůstali jen po mentální stránce nenarušení (neříkám zdraví, či dokonce zdatní) jedinci a právě těm je tento článek určen, tak tedy ... Let´s go.

O co tu jde?
Kdo o této hře ještě nikdy neslyšel, může ještě žít v naději, že upírské téma ještě žije a co víc, že na jeho motivy bylo vytvořeno několik komerčně úspěšných (řekl tu někdo dobrých?) filmů, knih a nakonec i her, a tudíž by BloodRayne mohla kráčet v jejich šlépějích. Jestli se tomu tak stane těžko říct, to nám prozradí až prodejní žebříčky, my hodnotíme kvalitu, kterou tato hra prokázala na našem pitevní stole. 

Takže komerce, komerce a komerce? Jaké hry se dobře prodávají, přestože jejich kvalita je ... sporná? Takovou otázku si položili vývojáři docela neznámé firmy Majesco. Dost možná, že je hned jako první napadly hry, jejíž hlavní hrdinkou je žena a to ne nějaká Ošklivka Betty, ale dívka s mírami 160-60-90 (první z těchto cifer se vývojářům - a to jim slouží ke cti - podařilo zredukovat na polovinu). Za druhé to jsou hry s mystickou tématikou, někdy dokonce i s temnou atmosférou. Pak by to taky měl být krvák se vším všudy, při kterém se nikomu nezavaří mozkové závity. Ale hlavně by se v této "skvělé" hře měli kosit nacisti!!

Ano, tipujete správně, všechny tyto atributy v BloodRayne nechybí. Ocitáte se v roli upírky, která se kdo ví proč podřídila příkazům jedné americké vládní organizace (samozřejmě tajné - Amíci by s vládou pěkně vymetli, kdyby zaměstnávala takové stvůry), pro kterou plníte úkoly. Jako prolog a demonstrace vaší síly vám poslouží úvodní akce odehrávající se v malém městečku, kde se z neznámého důvodu mění lidé v zombiím podobná stvoření. Vaše další kroky vás však zavedou neomylně na území Německa, kde budete odhalovat Hitlerovi okultistické plány a zachraňovat svět. Jak originální.

Jak to vypadá?
Grafika této hry mne vůbec nezaujala, naopak. Vše vypadá neuvěřitelné archaicky, prostředí jsou velice jednotvárné, fádní a neoriginální. Exteriéry prázdné a textury obsahují mnoho chyb (zasekávání na velkém prostranství). Oko nenajde jediné místo, které by mu lahodilo, a rozum neohromí žádná moderní grafická vychytávka. Například taková vody vypadá oproti Mafii, či Morrowindu (ale i oproti mnohem starším titulům, jako třeba Wheel of Time) docela nechutně.

Na druhou strnu nemůžeme pouze kritizovat, a proto bych rád vyzdvihl zvláště pohyby naší hlavní hrdinky, které vypadají opravdu dobře a daly by se srovnávat i s Enter the Matrix. To ale nic nemění na tom, že grafika spíše ztrácí.Jak se to hraje?
Tato hra vám může nabídnout velmi svižnou akci s důrazem na full-contact, který se stává celou náplní hry. Od mrtvých nácků si sice můžete "vypůjčit" slušný arsenál pistolí, kulometů i takových specialitek, jako je třeba pancerfaust, ale využívat budete spíše ostří připevněné o vašim rukám a několik na pohled pěkných variací kopů. Tyto bojové schopnosti se postupem hry zlepšují, takže je stále na co se dívat.

Jste upír(ka), takže vám nedělá problémy držet dvě pistole najednou a dokonce s nimi mířit i na různé cíle!! Máte však i řadu jiných pozoruhodných schopností, tak například: různé druhy vidění (zpomalené a aura), také vaše skoky jsou nezvykle vysoké a dlouhé, ale hlavně ... můžete vysávat humanoidní nepřátele a tak si doplňovat zdraví (lékárničky se nevedou). Tato činnost se postupem doby stane oblíbenou činností pro zvýšení své tělesné kondice, ale i pro samotné zabíjení a to hlavně kvůli tomu, že vysávaný voják se nemůže bránit, naopak vy ho můžete použít jako živý štít. Je dost truchlivé že taková zdatná upírka nezvládá tak základní činnost jako je šplh, nebo zachytávání se o okraje.

Vcelku se dá o hratelností říct, že není příliš dobrá, zvláště kvůli tomu, že časem všechny činnosti upadají do stereotypu. Zapříčinila to i velice malá nápaditost level desingerů, to že nestvůry nejsou rozmístěny logicky bychom překously to, že občas chybí schody do vyššího patra (což vám jako upírce moc nevadí, protože tam doskočíte, ale chudáci němci ...) snad taky, ale "oživovací" úkoly (rozuměj ty úkoly, ve kterých se nevyskytuje slovo zabij) se jim opravdu škaredě nevyvedli. Neoriginalita se mi ukázala v celé své zrůdnosti ve chvíli, kdy jsem za tři hodiny hraní TŘIKRÁT (!!!) hledal baterku do výtahu). Schválně, kolikrát jste to dělali vy, za celý svůj život? 

Tak vody se ve hře vyskytuje až nezdravě mnoho a hádejte co. Správně Rayne vodu úplně nesnáší, přesněji řečeno jí voda pomaličku zabíjí.

Co z toho tedy plyne? V podstatě to znamená, že BloodRayne je špatná volba snad pro všechny. Neříkám, že je to špatná hra, já jen říkám, že v dnešní době nemá na harddisku stylového hráče co dělat a už vůbec si nezaslouží být vyměněna za ty nepěkné papírky, kterým říkáme peníze, protože právě ty chtěli z nás vývojáři vymámit. Neudělejte chybu!

Co se týče hodnocení, tak jsem chtěl dát této zběsilé akční hře čtyři áčka, ale protože jsem viděl, jak minule dostala od Pata sice technicky hrozná, ale jinak dobře hratelná, hra Gore právě toto hodnocení, nemohl jsem jinak a dávám jedno z nejnižších hodnocení v historii AAA Games.

 

 

 

« Autor článku »

Mat


Tématické články:

 Recenze na další upírskou akci Nosferatu

Recenze na mnohem povedenější hororovou akci The Thing
 


« QuickBoX »


Vývojářské studio:


 
 
Pohled do budoucna ...

 Již se pracuje na druhém dílu, svorně všichni doufáme, že bude lepší než teto první díl.


Hru doporučujeme těm, kteří ...

Tato hra se nedá doporučit nikomu. Zvláště ne těm, kteří mají spadeno na kvalitní hry.


Modifikovatelnost:

NE

Multiplayer:

NE


Hrací doba:

cca 15 hodin


RUB/LÍC

Grafika: 2/8
Zvuky: 3/8
Hratelnost: 3/8
Příběh: 4/8
Invence: 3/8

(ne každá stránka hry má na výsledné hodnocení stejný vliv - záleží hlavně na žánru)

« Hodnocení »

+

Dobré pohyby postav, několik dobrých nápadů

 

-


Časem nuda, stereotyp, klišé, umělá (ne)inteligence


To znamená, že:

pokud si tuto hru koupíte, už s vámi nebudeme kamarádit.  

 
Lokalizace:

Amatérská www.cestiny.cz