Chcete si zahrát Counter Strike bez připojení k internetu? Nyní máte jedinečnou možnost…

Ačkoliv stále nemám celodenní připojení k internetu, neměl jsem nikdy moc příležitostí(ale občas se nějaká ta hodinka také našla) si Counter Strike on-line vyzkoušet. Celá léta jsem trpělivě snášel od svých známých slova chvály a v skrytu duše doufal, že se někdy ve Valve rozhoupou a udělají slušný budgetový remake této skvělé doposud „free“ hry.
Vývoj, jaký zažil Counter Strike: Condition Zero, neměl doposud v herním světě obdoby. Trval necelých pět let a na vzniku se podílelo hned několik vývojářských studií, jmenovat můžeme Rogue Entertainment, Valve, Gearbox, výčet můžeme zakončit dosud neznámým Turtle Rock Studios, který má na svědomí právě vynikající umělou inteligenci. Na singleplayerové části pracovalo celosvětově uznávané studio Ritual, které se mimo jiné proslavilo hrami jako je např . Unreal II, Star Trek: Elite Force, Black Hawk Down: Team Sabre, Blair Witch Volume 3: The Elly Kedward Tale…
V okamžiku, když byla hra před dokončením, Valve a Vivendi ji smetlo ze stolu s odůvodněním, že taková verze by nezbudila potřebný hype a nikdo by si jí nekoupil.
A tak se od základů předělávalo a předělávalo, až to začalo vývojářům lézt krkem, najali si ve Valve další obětní beránky, kteří pokračovali v této smrtící jízdě.
Další zlom nastal při úniku zdrojového kódu Half-Life 2, kdy společně s ním byla ukradena i finální verze CS:CZ, která se, jak jinak, záhy objevila na internetu ke stažení.
Vydání se opět oddálilo a nadšení fanoušci se mohli jen modlit, aby hru nepostihl stejný osud jako Duke Nukem Forever, který by podle předběžných informací měl konečně vyjít TENTO ROK, v prosinci. U nás ho bude s největší pravděpodobností distribuovat Cenega Czech.
Ale podle starého, ale stále pravdivého přísloví, kdo si počká tak se dočká, dostalo se i na Counter Strike: Condition Zero.
Ovšem to jsem ještě netušil jaký to jsou ve Valve zlatokopové, když se odváží vydat hru, na dnes již nepoužívaném enginu za plnou cenu, doufal jsme alespoň, že to bude stát za to.
Pokud jste napnutí, jako při sledování detektivky a netrpělivě čekáte jak si hra povede, přečtěte si naši recenzi a snad vám tím zjednoduším rozhodování, zda zainvestovat, či nikoliv.


Jak jsem již v úvodu trochu nakousl, hra běží na již nepoužívaném enginu z Half – Life „jedničky“ (Quake 2), který dnes už nemá bohužel co nabídnout.
Condition Zero není po grafické stránce nic jiného než prachsprostá kopie původního Counter Striku s trochu vylepšeným dizajnem map.
I když je od autorů hezké, že se snažili přiblížit původní Counter Strike (bez větších změn) i hráčům, bez celodenního připojení k internetu, mohli alespoň přistoupit k věci trochu více kreativně a vytvořit mapy alespoň k dnešnímu standartu a nespoléhat se, že za chvíli vyjde další Counter Strike Source, který jistě poběží (alespoň z části) na enginu Half-Life 2 (sami autoři toto tvrzení silně dementují, tvrdí že plánují ještě jeden CS, který už bude plně využívat výhody tohoto nového enginu, ale jak to vše dopadne, ukáže až čas. Pokud se tak doopravdy stane, budou to změny určitě jen kosmetického rázu, takže se bude opět jednat jen o holé rýžování $ z nic netušících CS závisláků, kterým stejně, pokud budou chtít stále hrát po internetu, nakonec nic jiného nezbude, než si novou verzi opatřit). stane se jistě okamžitě standartem a na nebohé Condition Zero se brzy zapomene.

LINKY

Pár českých site

http://counter-strike.kvalitne.cz/

http://games.tiscali.cz/search/index.asp?showdetail=1&sekce=0&nadpis=1&co=counter-strike – na této adrese naleznete nejrůznější poznatky ohledně counter striku.

http://cszone.wz.cz/

http://www.counter-strike.aktualne.cz/

 

Boti:

http://podbot.nuclearbox.com/ - PodBot

http://www.planethalflife.com/teambot/ - TeamBot

http://www.planethalflife.com/botman/ - HPB bot

http://www.planethalflife.com/espacemod/us_bots.html#hl2000 – na závěr menší seznam všech možných botů včetně home stránek

 

Pár světových site:

http://www.counter-strike.net/

http://www.cs-conditionzero.com/

http://www.planethalflife.com/cs/

http://www.counter-strike.sk/

http://www.counter-strike.org/ + možnost si i zahrát na nejrychlejším serveru na světě (dle autorů webu)

Velkým plusem je umělá inteligence botů, kteří se chovají jako opravdový živý hráči. Chodí ve skupinkách, týmově taktizují, kryjí si navzájem záda, za chůze si automaticky mění zbraně podle situace, jsou schopni před uložením bomby zkontrolovat okolí, zda se tam někde neschovává nějaký ten zatoulaný policista a po uložení se takticky rozmístí a snaží se vší silou zabránit její zneškodnění. Ochránci zákona na tom nejsou o nic hůře, platí o nich skoro to samé jako o teroristech. Členové týmu mezi sebou také dosti silně komunikují. Poznáte to podle žluté ikonky, která se objeví nad hráčem, který má zrovna něco na srdci, a chce se to s ostatními podělit. Sami je můžete také ovládat a to sérií příkazů vyvolaných z kon. menu po stisknutí požadované klávesy. Ale upřímně, není to moc potřeba, neboť boti sami ví co mají dělat a není potřeba jim ještě dávat doplňující příkazy.

V Turtle Rock Studios jsou jistě velice sběhlí v tomto fenoménu poslední doby, neboť dokázali botům vnuknout věci, které je v ničem neodlišují od svých živých spoluhráčů, naopak je leckdy i převyšují, chovají se prostě jako správní CSkáři.
Občas se také setkáte s nějakými chybami jako, že kolegové občas neodhadnou situaci a hodí oslepující granát mezi ostatní spoluhráče, takže v tu dobu nikdo na pár sekund nic nevidí, nebo…….. ale to je asi vše, neboť nic jiného mě nenapadá. Ale s tím se setkáte opravdu jen málokdy, takže to můžeme s klidným svědomým hře odpustit.
Během hraní jsem s nimi zažil opravdu zveřejnění hodné situace. Jako např. člen policejní jednotky se blíží k bombě, pomalinku prohlíží každý roh, zda se tam nečeká nějaký terorista, všude je „clear“, přistupuje k bombě a zneškodňuje ji, v tom zpoza rohu bedny vybíhá schovaný terorista, který ho pár ranami pošle k zemi nebo pomalinku vstupujete do dveří, opatrně se blížíte k bodu kde položíte bombu, záda vám kryje jeden spoluhráč, zdá se, že je zde čisto, pomalinku jdete dále, najednou ze všech možných rohů vyskáče policejní komando a postřílí vás během chvíle jako prašivý psi.(ani si nestačíte přebít).
Takovýhle filmových situací si zde užijete spousty. Autory můžeme jen chválit, že ten nejdůležitější aspekt hry nezmršily, ale dovedly ho přímo k dokonalosti. Občas jenom kroutíte hlavou, a říkáte si kde se tam jen vzali?


 

Kromě klasického CS, zde najděte i zajímavě znějící Deleted Scenes. Na svědomí je má právě již zmíněný Ritual Entertainment. Právě kvůli němu jsem ke hře přistupoval s mírným respektem. Ovšem jak jsem po pár odehraných misí zjistil, celý Deleted Senes mi připomíná hodně nepovedeně, výbornou akci Delta Force: Black Hawk Down. Vychrtlci vám zde v určitých, předem naskryptovaných situacích jakoby sami nabíhali pod samopal. Snipeři, trubci, nemají potřebu se alespoň trochu krýt za překážky, prostě stojí na zdi, kde je zdálky uvidí i slepej a střílejí po vás jako o život, alespoň, že se do vás občas i trefí. Cekově AI je zde na velice nízké úrovni, je vidět že tento přídavek dělal jiný vývojářský tým. Celé je to děsně nudné a působilo to na mě dojmem, že v Ritualu něco vytvářeli a sami nevěděli co, jako vrchol všeho mi připadá, nemožnost si zahrát za povstalce což k trvanlivosti nějak nepřispěje. Pokud nyní ode mě čekáte nějaké celkové zhodnocení, mohu vám jen doporučit, aby jste to ani neinstalovali, protože to stejně po vyzkoušení nikdy hrát nebudete a jenom to bude zabírat drahocenné místo na vašem HDD. Před pár lety by se tento doplněk možná setkal z nějakými kladnými ohlasy, ale dnes nemá prakticky žádnou šanci uspět na herním trhu. Nebýt to právě přídavek CS:CZ nikdo by si ji nekoupil. Já to beru jako takovou menší ukázku toho, čím vším herní svět za ta léta prošel. Zkuste si srovnat Far Cry s tímto počinem.

Pokud vás starý známý Counter Strike z toho věčného hraní omrzí, můžete zkusit jeho „kampaň“ variantu, která obsahuje osmnáct map rozdělenou do šesti částí. Na začátku si vyberete vlastní tým a hurá do boje. Dobré je, že během kampaně si můžete obměňovat tým, neboť čím dále se dostanete tím boti budou inteligentnější. Tím však nechci říci, že na začátku to jsou nějací dementi, to v žádném případě ne. Ale postupem času se jim zlepší týmová složka, budou více ostražitý atd. Autoři nám zde připravili i menší zpestření a to vtom, že kromě zabíjení teroristů budete muset plnit i nějaké ty přídavné úkoly jako např. v jedné mapě musíte všechny protivníky postřílet pistolí, nebo udělat kolo do devadesáti sekund či je požadováno zabít jen určitý počet nepřátel a z toho dva Sniper Rifle… Na mě to nějaký, zvlášť dobrý dojem neudělalo, podle mě to akorát degraduje již zaběhnutý Counter Strike, nějakými přiblblými úkoly, který v zápalu boje, stejně kolikrát zapomenete udělat. I když autory plně chápu, nemohli si dovolit vydat holý CS za plnou cenu, když si ho může každý volně stáhnout s internetu nebo z nějakého herního cover cd/DVD povětšinou i s přiloženýma botama. A tak k němu ještě připojili nezáživný singl-player a nudné Deleted Scenes, takže ve finále stejně budete hrát jenom klasický Counter Strike a zmíněné přídavky necháte hezky u ledu, neboť u jednoho by jste se za chvíli nudou ukousali k smrti a u druhého by jste za okamžik rozčílením rozmlátili počítač(zase jsem zapomněl toho teroristu zastřelit Sniper Rifle, k****a drát).


Velka výhoda je, že spolu na serveru mohou hrát jak hráči klasického Counter Striku, tak hráči Condition Zero. Podle neoficiálních informací jdou mapy z této hry zpustit i v normálním CS, jestli to byl i záměr autorů, můžu jenom dodat – děkujeme. Co mě však potěšilo, je akustické zpracování. Celou hrou vás bude provázet 5.1 ozvučení, což je jedno z mála plusů, které zde najdeme. Zvuky jsou zde skvělé a nedá se jim nic vytknout. Hudební smyčku, kterou uslyšíte v menu se dá označit za velmi zdařile vybranou, nejenže se již při zpuštění snaží navodit potřebnou atmosféru, ale velice špatně se i oposlouchá a to je více než dobré. Navíc mi tak trochu připomíná úvodní melodii z Unreal Tournamentu 2003.

Kromě dvou CD s hrou naleznete zde i třetí označené Half-Life 2. Nelekejte se, autoři vám zde jako bonus nepřibalili plnou verzi téhle hry (i když by to nebylo zase až tak špatné, co říkáte, poprvé by se bonus hrál více, než hra kvůli který jste si ho koupily), ani zcizené alfaverze, které se na Ukrajině prodávali jako plnohodnotná hra, naleznete zde již ve větší míře publikovaná videa, k této hře. Obecně by se toto CD dalo označit jako propagační. I když já si myslím, že Half-Life 2 takovou reklamu zcela jistě nepotřebuje. Svoje renomé si u hráčů zajistilo svým prvním dílem a teď jenom záleží, zda si ho po vydání dvojky i nadále udrží.

Nyní přichází nejtěžší část z celé recenze, pár slovy na závěr shrnout celou hru. Pro hráče, kteří stále nemají celodenní připojení na internet (jako já) je tato hra jasnou volbou, neboť si zde kromě nezábavných přídavků, můžou zahrát pravý Counter Strike s ryzí hratelností a velice inteligentními boty (co více si můžeme přát). Pro ostatní, zběhlý CSkáře nemá tato hra většího významu, neboť nepřináší nic nového, co by stálo za zakoupení.
Škoda je jen, že se prodává za plnou cenu, neboť se jedná jak jsem již v recenzi zmínil o hru z nulovou invencí, čímž by jí každý rozumný člověk zařadil, když ne volně ke stažení, tak alespoň do budgetové edice a ne jako zlatokopové ve Valve za plnou cenu, tomu se dá říci jediné – hanba jim.

 

« Autor článku »

Pat


Tématické články:

Další multiplayerové akce na našich stránkách jsou např. Unreal Tournament 2003, či Battlefield 1942


« QuickBoX »


Vývojářské studio:

Valve

Pod záštitou tohoto studia vše vznikalo. Valve se proslavilo hlavně prvním Half-Lifem a též původním Counter-Strikem.

Pohled do budoucna ...

Bude Half-Life 2 (ono už v podstatě je) a Counter-Strike: Source.


Hru doporučujeme těm, kteří ...

Nemají originálku Half-Life a moc rádi by si zahráli CS.

Modifikovatelnost:

Modifikovatelnost modu? Děláte si srandu?

Multiplayer:

Ano, hlavně.


Hrací doba:

třeba do konce života

RUB/LÍC

Grafika: 2/8
Zvuky: 4/8
Hratelnost: 8/8
Příběh: 1/8
Invence: 2/8

(ne každá stránka hry má na výsledné hodnocení stejný vliv - záleží hlavně na žánru)

« Hodnocení »

+

 

boti (ne v přídavku Deleted Scenes), nové textury a celkově líbivější mapy

 

-
 
grafika, nic nového, nelze hrát kampaň za teroristy
 

To znamená, že:

CS: CZ by byla úspěšná a dobrá hra. Ale půl roku po vydáni Half-Life.

Lokalizace:

NE