Nedávno jsem uviděl v jednom nejmenovaném prodejním řetězci slevovou akci, kde se mezi ostatními výrobky nacházeli i nějaké hry. Jak jsem si je tak prohlížel, narazil jsem na Far Cry. Nejprve jsem s koupí váhal, ale když jsem posléze zjistil, že se jedná o kompletní českou verzi včetně dabingu s ucházející cenou, odnesl jsem si jí nakonec domů.

Po nainstalování a shlédnutí výborného intra jsem s úžasem zjistil, že i dnes se s ní kromě Dooma III (vizuální ztvárnění, nikoliv AI) a Half-Lifa 2 nemůže rovnat žádná jiná hra. A co si budeme povídat, na rozdíl od nich je ještě o nějaký ten měsíc starší. Nevěřili byste jak na největší detaily je hra odlišná od těch středních. Všude létají motýli, vážky, tmavé lokace prosvětlují světlušky ve vodě plavou ryby, no prostě paráda.

Vsadím se s vámi, že Far Cry bude po vizuální stránce in i příští rok a možná, možná i ten další, ale nebudu až tak předbíhat nebo by jsem za chvíli byl jak Bill Gates, který pořád básní o digitální domácnosti pro nás, normální lidi a jediný kdo jí má doma je on a pár dalších zbohatlíků a my ostatní můžeme jenom dál poslouchat zasvěcené vize, které možná budou reálné za deset let.
Recenzi na hru vám zde psát nebudu, přidáním českého dabingu a pár stran textu, nevznikli, nějaké kolosální změny v grafice nebo umělé inteligenci nepřátel. Kdo i přesto má zájem o recenzi najde ji zde.

Tady by jsem chtěl zhodnotit, no spíš se o to alespoň pokusit, českou lokalizaci a zkusit sepsat pár postřehů, které mě jako českého pařana velice potěšily či naopak pěkně nas**** (tak ejhle starý trik ti příště neprojde- pozn. korektora). Nevím zrovna jak začít, tak začneme netradičně od konce. Čeština na Far Cry se povedla. Po takovém Painkillerovi, kde většině postav hlas naprosto nesednul, se jeví Far Cry jako kus dobře odvedené práce.

Nejvíce jsem byl při hraní zvědavý jak se dabéři vyrovnali s hláškami zmutovaných zvířat, po dohrání musím konstatovat, že vůbec ne špatně. Z mutantů i nadále jde strach, perfektně namixovaný hluboký hlas k nim sedne jako přišitý. Občas jsem si jen řekl, proč jsou tak málomluvný. Tajemný cizinec na konci utrženého sluchátka, (představte si místo mobilu s velkým displejem bez reklamy, sluchátko z Macha a Šebestové to by byla bomba) také nezní nějak špatně, je to dané hlavně tým, že nikdo neví, jak vypadá, tak výběr hlasu postavy nebyl nějak složitý. Zklamal mě hlas hlavního protagonisty Jacka, která mohl být o něco hlubší a drsnější, neboť k týpkovi jeho kalibru se nehodí hlas, který občas přeskočí do takové podoby jako by ho mluvil sedmnáctiletý puberťák. Dabing Valerie nebyl špatný, ale hodil by se k ní o trošičku malikato pronikavější a hlubší hlas.

Velice jsem byl také zvědavý na hlášky najmutých žoldáků. Některé byly dobré, ale našli se i takové v kterých se autoři snažili z nějakého záhadného důvodu používat slušná slova.
Nechápu, proč tak sráží atmosféru hry, pokud někdo z nich hrál Vietcong, dobře ví jak v drsné přestřelce dokážou sprostá slova dodat hře ty správný grády. Jak jsem již v úvodu řekl, dabing Far Cry dopadl dobře. Je jasné, že v Playmanu, museli volit kompromis mezi kvalitou a cenou, kdyby si najali kvalitní dabéry, je stoprocentně jisté, že by se jim vynaložené prostředky zpět nevrátily.
Ale i přesto můžu konstatovat Good work!

Na závěr si neodpustím neuvést pár povedených hlášek při soubojích s žoldáky:

• Hej chlape nejlepší žoldák je ten, kterej nemusí po ničem střílet, jasný!!!
• Rozflákám tě
• Tvoje prdel zažije středověk
• Rozstřílím ti držku
• Zatančím si na tvé mrtvole
• Mám kulku s tvým jménem
• Kde je? (tato hláška je vážně povedená)

« Autor článku »

Pat


Tématické články:
 

Far Cry je čistokrevná akce  a těch je opravdu hodně, takže pěkně po pořádku. Krásné exteriéry najdete i v české akci Vietcong a jeho datadisku Fist Alpha, ještě o něco zelenější trávy si užijete v Serious Samovi. Svojí arkádovostí se Far Cry blíží Unrealu II jeho bratříčkovi Unreal Tornamentu 2003


« QuickBoX »


Vývojářské studio:


Tak tahle firma toho nemá mnoho za sebou, popravdě řečeno Far Cry je její první ambiciózní projekt, což je veliký příslib do budoucna.

Pohled do budoucna ...

 Již se pracuje na druhém dílu, svorně všichni doufáme, že bude lepší než teto první díl. Neopomenout by jsme neměli ani připravovaný film na motivy této hry.

Hru doporučujeme těm, kteří ...

mají nabušenou mašinu a jsou herní labužníci, protože tohle je opravdový dezert.


Modifikovatelnost:

Téměř všemocný editor je přibalen ke hře, což znamená, že za několik málo týdnů se na internetu objeví desítky a desítky amatérských modifikací.

Multiplayer:

ANO
 
 
Hrací doba:

cca 30 hodin


RUB/LÍC

Grafika: 8/8
Zvuky: 7/8
Hratelnost: 7/8
Příběh: 5/8
Invence: 4/8

(ne každá stránka hry má na výsledné hodnocení stejný vliv - záleží hlavně na žánru)

« Hodnocení »

+


Naprosto skvělá grafika, bezmála revoluční umělá inteligence, skvělá hudba

-


Brutální HW nároky


To znamená, že:

Pokud máte doma nabušenou mašinu s high-endovou grafickou kartou, budete si opravdu užívat

 
Lokalizace:

O čem tenhle článek asi tak je?