Rychlá auta, polonahé ženy... Vítejte ve Vice City
 

Znáte GTA? Proč začínám tak blbou otázkou, kdo by neznal Grand Theft Auto, hru která naše monitory okupuje již od roku 1997. Nejdříve, jak se říká z „ptačí perspektivy“, kde jste se jako gangster pohyboval na hraně zákona a plnil úkoly jako je likvidace nepohodlných osob, krádeže aut a další úkoly, které strážci zákona zrovna v lásce nemají. Hra měla tak veliký úspěch, že se vynutila další pokračování, ale až to předposlední mělo tu poctu spočinout ve 3D. Vyšlo před rokem, shodou okolností jako tvrdý konkurent Mafie od českých Illusion Softworks kterou souboj o to která je lepší, dle mého subjektivního názoru vyhrála Mafia, ale bylo to díky tomu výbornému grafickému zpracování, pokud by to měl hodnotit z hlediska hratelnosti, vyhrálo by GTA. Rok po tom vychází další díl této série s označením Vice City. První zvěsti, které se o této hře dostali na povrch tvrdily, že Vice City bude pouhý datadisk, nikoliv však plnohodnotná verze hry. Tomuto tvrzení se autoři zuby, nehty bránily a tvrdily, že se jedná o plnou verzi hry a nikoliv o pouhý datadisk. Jestliže chcete vědět kdo má pravdu a kdo ne, tak čtěte dál.
Když jsem spustil Vice City, první co mě udivilo bylo intro, kde si hru nahrává nějaký pařan na naše poměry na pravěkém počítači(myslím si že to byl Commodore 64, ale nejsem si tím přiliž jistej) a v rádiu, které v dáli zní, hrají staré fláky z 80. let minulého století. Toto jsem vážně nečekal.
Celá hra se odehrává jak jsem již mírně nastínil v 80 letech minulého století a vy jako Tommy Vercetti, v této době nevýznamný gangster je  při předávce drog přepaden jinou skupinou, která ukradne drogy a peníze a vám nezbývá nic jiného než vypátrat kdo za to může. Jediný kontakt je právník Ken Rosenberg, který má pořád z něčeho strach. Nakonec se Tommy díky němu seznámí s prvním bossem Sonnym, který nemá ve městě moc velké postavení, ale je to dobrý začátek k získání většího respektu u větších a Tommymu prospěšnějších bosů, kteří budou stát o jeho služby.

Mise
Mise by se zde dali rozdělit do dvou skupin a to na hlavní a postraní mise. Postraní mise většinou slouží k získání většího postavení ve městě či k získání většího obnosu peněz. Můžeme do nich zařadit např.zařadit jízdu taxíkem, sanitkou, rozvážka pizzy nebo si můžete zkusit roli strážce zákona a okusit vzrůstající adrenalin při honičkách a přestřelkách, při kterých vám jde někdy i o život. Dobrá zpráva je, že autoři zde nechali i mé oblíbené mise přes telefóní budky, kde všechny instrukce najdete pod telefonem.
 
Kybernetický svět
Jak samotný název napovídá, podíváme se na zub celému městu. Samotné město žije svým životem. Autoři se nejspíše na tomhle vyřádily nejvíce. Den střídá noc. Nejpěknější je svítání, kdy se vám na monitoru udělají známé kulaté odlesky od slunce. Policisté na ulici honí zloděje, neváhají se střetnout s gangy a to buď pěstně a nebo tým ostřejším způsobem, kdy kulky létají ostošest. Často vidíte na ulici nějakou šarvátku, havárku nebo řidiče který se rozčiluje protože porazil nic netušícího chodce. Čas od času uvidíte rychle jedoucí auto, které nebere na nikoho ohledy, v duchu si řeknete zase někdo vyloupil banku.
Jisté změny se dostalo i na grafické zpracování. Autoři splnily své sliby a do hry zakomponovali plnou podporu Direct X 9. Je to poznat zvláště na vykreslování věcí před vámi. Už se vám nestane,že při honičce z policajtama se nečekaně před vámi z mlhy vynoří další Cop o kterých jste ještě před třemi sekundami neměli ani páru. Poznáte to také při letu helikoptérou, kde máte neobvykle velký rozhled, dále výborné zpracování vody, různých kovových odlesků, hra se tím více přiblížila realitě.


 

Jak se tam mám jen dostat?
Dopravních prostředků je zde oproti minulému dílu více druhů. Kromě jízdy autem se můžete také projet na motorce, motorovým člunu, jachtě  nebo helikoptéře, která má dle mého názoru docela nepraktické ovládání. Jak je již zvykem, každý dopravní prostředek má rozdílný fyzikální model. S některýma autama  se můžete vyřádit dle svého gusta a s jiným stačí k otočení na střechu rychle vytočená zatáčka.
U motorek máme na výběr ze čtyř druhů a to skútr, silniční motorka, chooper a kroska. Využijete je hlavně při misích, kde máte málo času na splnění daného úkolu, teprve tam poznáte, kde tkví jejich síla. Jen si dejte pozor aby jste při velké rychlosti nenarazili, protože vylítnete ze sedla, prolítnete se jako superman a  jak bolí přistání poznáte na svém ukazateli zdraví. Velká změna, která přidá na hratelnosti je střelba. Už se nemusíte otáčet, ale můžete střílet přímo před sebe. Což se mi při pár misích ukázalo jako velké plus. Střelba je sice nepřesná, ale k vyvolání paniky nebo pokud potřebujete na sebe upozornit strážce pořádků či trochu zpomalit ujíždějícího mafiána, to bohatě postačí.
 Jak jsem již naznačil ovládání helikoptéry je poněkud obtížnější. Ale až se vám dostane do krve a zvládnete různé náklony, otočky a jiný točky na jedničku, zjistíte že se před vámi otevřela nová zcela neprozkoumaná tvář GTAčka, která skrývá dalších desítek hodin zábavy. Nejni nic lepšího, než přistát před budovou (vyhnete se tak dotěrným strážím, které dozajista na vás někde čekají) splnit úkol a odletět pryč do bezpečí.    
U lodí je to právě naopak. Ovládání je bezproblémové, sžijete se sním během chvilky. Mě osobně nedělalo žádné problémy.

Multiplayer
Hra multiplayer neobsahuje. Podle mě to není v žádném případě na škodu, spíše naopak. Kdyby tu byl určitě by nebyl tak vypiplaný jako singlplayer a nejspíše by hru degradoval na pouhou bezduchou automobilovou honičku a o tom Vice City v žádném případě není.
Ale pokud vážně toužíte si také zahrát GTA v multiplayeru nezoufejte v tuto dobu je ve vývoji modifikace, která toto umožní. O bližších informacích vás budeme samozřejmě informovat. Pokud si chcete přečíst článek o všech modifikacích, které spatří světlo světa, můžete si přečíst další stranu recenze.
 
Zpestřete si jízdu poslechem rádia
Ano pokud si během jízdy naladíte nějaké rádio, dýchne na vás atmosféra 80 let.Uslyšíte takové hvězdy jako je Run DMC, Ozzy Osbourne, Michael Jackson (více jsem jich bohužel nepoznal, bude to asi tím, že jsem 80. léta prožil v mateřské škole)
Máte na výběr z těchto rádií: Vrock, Wave 103, Wildstyle, Fever 105, Flash FM, Espantoso, Emotion 93.9, VCPR, KChat a bonbónek nakonec, autoři také zakomponovali, stejně jako tomu bylo v GTA 3, možnost vlastního rádia „MP3 Player“. Jednoduše do složky mp3 zkopírujete své oblíbené hity a pokud se vám zrovna nebude líbit žádná písnička ve výše zmiňovaných rádiích, tak máte vždy v záloze rádio, které vás nezklame.


 

Zbraně
Ve hře je zakomponován velký arzenál zbraní. Z těch bizardnějších to jsou šroubovák, katana, golfová hůl, sekáček na maso a celý výčet zakončuje motorová pila, kterou vám vřele doporučuji vyzkoušet z tabletou adrenalinu, která dokáže zpomalit čas. Ano, ano i sem autoři zakomponovali Matrixovský efekt nazvaný Bullet Time. Možná si myslíte, že je to ujeté a nechutné rozřezávat lidi, ale zkuste si to sami a uvidíte. Dále máte na výběr běžné zbraně jako např. pistoli, sniperku, samopal, zápalnou láhev, uzi, škorpíka atd.
U některých zbraní máte možnost automatického zaměřování. Jenže jak jsem záhy zjistil má i své mouchy. Kolikrát se mi stalo, že mi to zaměřilo úplně nikoho jiného než jsem potřeboval a nebo zaměří postavu (to mi asi nebudete věřit) střelit nemůžete.
 
Nemovitosti
Ano, zdá se to nemožné, ale je to tak. Po splnění velmi důležité mise se stáváte vlastníkem nemovitosti. Koupit si můžete jak výdělečně činné budovy (pizzerie, noční klub, taxi služba), čímž získáváte další finance, ale i nevýdělečně činné, které především slouží k uložení pozice, čímž odpadá dlouhá jízda přes půlku města. Ale největší síla tkví v tom, že skupováním nemovitostí rapidně roste vaše postavení ve městě, takže kupujte co to jde.
 
Nevýhody
Nejvíce mi vadí, že se Tommy nesmí přijít do kontaktu s vodou, samozřejmě mimo bazénků a fontánek kde se nemůže utopit. Kdyby uměl plavat, bylo by to taky o něčem jiném.
Hru také tak trochu také kazí umělá inteligence. Pokud po někom střílíte ze člunu, nepřátelé to neví a dobrá čtvrtka jich dobrovolně naskáče do vody. Nám to samozřejmě až tak nevadí, alespoň máme méně práce, ale kazí to celkový dojem. Nesmím také zapomenout na jednotku rychlého nasazení, která při příjezdu přejede několik svých kolegů. Vrazi jedni!!!!!! Policisté, kteří vás nevidí, ale ví o vás se vás snaží zneškodnit tím, že střílí do zdi, za kterou se nacházíte a nebo do stropu na kterém stojíte.
 
Závěr & hodnocení
GTA: Vice City  vylepšila původní GTA3 snad po všech směrech a dovedla jí k dokonalosti.
Děj je plný zvratů, obrovská herní doba, velká rozloha města, soundtrack, herní variabilita a to vše je korunováno velice dobrou hratelností. Podle mě je to konkurent na hru roku, co myslíte?
 

 

 

>>> Módy do GTA Vice City

 

 

« Autor článku »

Pat


Tématické články:
 

Doporučit můžeme výbornou českou hru Mafia, která ve své době způsobila doslova zemětřesení na herní scéně. Dále Tru Crime: Street of LA, sice toho moc nemůže nabídnout, ale za zahrání rozhodně stojí.


« QuickBoX »


Vývojářské studio:

Rockstar Games aniž si to v začátcích uvědomovali, vytvořili legendu, kterou málokdo překoná.

Pohled do budoucna ...

Připravuje se další díl, který vyjde příští rok v létě

Hru doporučujeme těm, kteří ...

mají doma počítač.


Modifikovatelnost:

ANO

Multiplayer:

Toho se v této sérii asi nikdy nedočkáme. Ovšem nemusíte klesat na mysli, existuje totiž amatérská modifikace, která ho do hry přidává. Škoda jen, že je hratelný jen přes Internet. 
 
 
Hrací doba:

cca 30 hodin


RUB/LÍC

Grafika: 5/8
Zvuky: 5/8
Hratelnost: 8/8
Příběh: 7/8
Invence: 7/8

(ne každá stránka hry má na výsledné hodnocení stejný vliv - záleží hlavně na žánru)

« Hodnocení »

+


Obrovská herní doba, možnost vyzkoušet několik dopravních prostředků, vynikající hratelnost...prostě skoro vše

-

AI, Tomy neumí plavat, grafická stránka


To znamená, že:

Tuto hru si musí zahrát každý.

 
Lokalizace:

Amatérská www.cestiny.cz