"Luku, chtěl jsi vědět něco o svém otci? Na tady to máš, zapař si."

O Star Wars toho bylo řečeno mnoho a o Legu toho moc nevím. Vždycky jsem měl radši Chevu a Sevu. Nebudu vás ani zdržovat výlevy typu "od hry Lego Star Wars nikdo příliš nečekal ..." byť by to bylo účelné a byla by to pravda. Úvod jednoduše zkrátím, abychom mohli vyrazit ...

Rovnou do pohádky

Od licencovaných her se čeká, že budou co nejvěrněji zpracovávat zadané téma a že ho budou ve stanovaných mezích rozvíjet. To se ne vždy podaří, hlavně s tou druhou položkou je většinou problém. Udělat in-game scénu z filmu není zas až takový problém, ale pořádně zapracovat nové prvky do původního scénář tak, aby všechno působilo nenásilně ... to je teprve umění. To se povedlo málokomu. Zrovna teď si vzpomínám na dva případy: The Thing a Enter the Matrix, který byl v dobových recenzích hodnocen veskrze kladně, ale zpětně mu byl přidán punc komerčního braku (já jsem mu dal šest Áček a za tímto vcelku příznivým hodnocením si stojím).

Lego Star Wars se vydalo první zmiňovanou cestou a to snad až příliš rozhodně. To v resumé znamená, že hra věrně kopíruje děj prvních tří epizod (rozumějte druhé trilogie ... ehm ... zkrátka dílů I - III). Přičemž každý snímek je rozdělen do šestí kapitol, které jsou navzájem propojeny Starwarsovským textem ubíhajícím do vesmíru.

Děj v každé kapitole je dále posouván in-game animacemi, které by si sami o sobě zasloužili alespoň tři Áčka. Svým způsobem věrně kopírují původní předlohu, ale občasné zdůraznění a přehrávání některých aspektů, kterých si ve filmu téměř ani nevšimnete, v kombinaci s Lego stylem způsobuje, že se vám nepřestanou zdát vtipné ani po několikerém shlédnutí. Možná by opravdu stálo za to animace vystříhat a distribuovat je na DVD až se bude dělat kolekce druhé trilogie filmů (zase díly I-III). A kdybych měl hodnotit příběh sám o sobě (pro lidi, kteří neviděli filmy i když těch nebude mnoho), označil bych ho za sině nadprůměrný, na poměry PC her. Ovšem lidem, kteří filmy neviděli, bych hru spíše nedoporučoval, poněvadž si ji zdaleka tolik neužijí. Tím ovšem nechci osočovat autory, že vytvořili gamesu pro úzkou skupinu skalních příznivců, já například nehodnotím fenomén Star Wars jako něco výjimečného či dokonce nezvykle kvalitního, ale filmy  jsem viděl a v důsledku toho jsem si mohl náležitě vychutnat hraní Lego Star Wars.

 Na pivko a na megacloumák ...

Vkusně, originálně a dalo by se říci i prakticky autoři spojili několik věcí, které chtěli do hry nenásilně vtlačit. Většina v nich dochází naplnění v Dexterově baru, který je takovým vašim útočištěm. Už když do něj poprvé vstoupíte hned po začátku nové hry, je vám jasné jedno ... tady to žije! Kolem baru a v blízkém okolí se poflakují desítky herních postav, takže si můžete zajít na pivko z droidím vojákem ... no dobře, tak nemůžete, poněvadž netočí pivo, jakákoliv komunikace je tabu a ony figury barem vždy jen bezcílně bloumají. Kromě servírky, ta bloumá jen občas. Bylo by dobré, kdyby si autoři troufli zapojit trošku víc invence a dotáhnout humorně laděnou atmosféru hry. Bar by bylo ideální místo například na hádky, rvačky a podobně. I když rvát se můžete i tak, stačí vytáhnout světelný meč a břinknout s ním o někoho, kdo má v ruce též zbraň. Mnohem zábavnější je však převtělit se třeba do droida s pistolkou a napálit to do jednoho z Jediů. Je to sice nefér, poněvadž Jediové odráží vaše střely světelným mečem, ale stačí si chvilku počkat, až ho pověsí zpátky k pasu ...

Lego Star Wars je zkrátka gamesa pro hravé lidi, což dokazuje i systém bonusů, které si můžete koupit za "hráčskou poctivost" tedy sbírání stovek čudlů různých barev. A znovu většinou Extras potěší pouze hračičky. Drsného pařana Dooma III asi nerozveselí fakt, že může po světě běhat se růžovým mečem:-). A když už se konečně dostatečně vydovádíte, stačí si jen vybrat epizodu, do které se chcete pustit, a vyrazit zachraňovat galaxii, která je tak far, far away.

Ve jménu impéria! republiky!

Bojovat budete snad proti všem, koho kosili "ti hodní" ve filmech, takže je to směsice vcelku pestrá. Stěžovat bychom si sice mohli na ovládání, ale to se dá s menším sebezapřením překousnout. Samotná náplň misí je vesměs klasická. Kromě máchání mečem a střílení pistolí se dočkáte i mnohých puzzlů, které se však většinou řadí do věkové kategorie 3+. Standardně je to otevírání dveří pomocí jednonoho z robotů a využívání síly (či jiných speciálních vlastností každého charakteru) k postupu v před.

Do boje se samozřejmě nevypravíte sami, ale doprovázet vás budou další postavy, mezi kterými můžete volně přepínat, to sice stěžuje soužití s vaším alter egem, ale my už se s tím nějak vyrovnáme. Autoři tak jednak chtěli nechat řešení logických zádrhelů výhradně na hráči a pak také otužili zamaskovat inteligenci spolubojovníků, která je stejně jako u protivníků velice, ale velice průměrná. To v překladu znamená, že jsou blbí jako okap a jediné co dovedou je táhnout se za vámi jako smrad. A to bez urážky. Tedy pro vás, AI jsem urazit chtěl, jen jsem nechtěl, abyste to pochopili tak, že si myslím, že se třeba nemyjete, nebo tak. Vy se určitě myjete a když ne tak dozajista nesmrdíte. A jestli smrdíte, tak se vsadím, že to není ten pronikavý ... ale víte co, zapomeňte na to.

»U většiny hry se budete spokojeně usmívat. Ve vypjatých a dramatických situacích se však smíchy budete svíjet v křečích. Ať je to jak chce, paňďuláčka z lega, kterému upadne hlava mi zkrátka líto asi nikdy nebude.«

Na postu obyčejné hratelnosti tedy Lego mírně ztrácí, projevuje se na tom hlavně nerozhodnost tvůrců, do jakého žánru hru zařadit. Standardní hopsačka to není, na to jsou puzzly příliš jednotvárné a lehké a mlátička rovněž ne, poněvadž soubojový systém je tak trošku odfláknutý. Nemyslím tím odfláknutý jako odfláknutý, ale jako odfláknutý. V průběhu hry se neučíte nová komba i když nějaké standardní ve výbavě máte. Například vysoký výskok + úder znamená zabodnutí meče do země a značné poškození všech blízkých nepřátel.

Válka tisíců ... ve dvou

Kooperativní multiplayer je naprosto skvělá věc a ještě k tomu na jednom počítači. Za pár hodin hraní jsme s Patem prošli asi dvě epizody. Jen u závodů jsme se mírně sekli, poněvadž (světe div se!) jsme oba ovládali jedno vozítko! Což může znít romanticky (!!! - pozn. Šotek), ale ve finále to znamená, že dojet jediné kolo na prvním místě je nepřekonatelný problém i po dvou hodinách hraní, zato v jednom je to takřka dětsky lehké (alespoň tak se nám to po těch dvou hodinách frustrace jevilo). V každém případě si autoři zaslouží dík.

Grafika hry je stylově legácká a hudba zase stylově starwarsovská. Toť vše, neurazí a nevyrazí dech. Dabing je zajímavý hlavně v tom, že není přítomen.

Když to všechno sečtu a podtrhnu, musím konstatovat, že právě zakončuji recenzi na jednu z nejkvalitnějších her podle licence za poslední dva roky, byť bych to netipoval podle názvu, podle screeonshotů a dokonce ani podle těch mnohých pochvalných recenzí. Měl jsem za to, že to je jeden Skywalkeržrout za druhým, kterým se při vyslovení sousloví Hvězdné války rozezní gong v hlavě. Nikoliv. Mohu popravdě konstatovat (a jsem si vědom, že kdyby někteří z vás znali moji adresu, tak by to bylo jedno z mých posledních konstatovaní v mém životě), že hra Lego Star Wars mne pobavila a zaujala asi nejvíce z celého tohoto nabubřelého fenoménu.

« Autor článku »

Mat


Tématické články:

Mezi klasické mlátičky bychom mohli zařadit hry Lord Of the Ring: Return the King a Knights of the Temple a za jejich věhlasného zakladatele hru Golden Axe.


« QuickBoX »Pohled do budoucna ...

ne, nemyslíme se, že by se chystalo pokračování v jakékoliv podobě

Hru doporučujeme těm, kteří ...

dokážou brát kult Star Wars s humorem

Modifikovatelnost:

Ne

Multiplayer:

Ano, kooperace
 
 
Hrací doba:

kolem 10 hodin


RUB/LÍC

Grafika: 6/8
Zvuky: 6/8
Hratelnost: 5/8
Příběh: 6/8
Invence: 6/8

(ne každá stránka hry má na výsledné hodnocení stejný vliv - záleží hlavně na žánru)

« Hodnocení »

+

Humor, originální nápad, růžový světlený meč ...

 

-
 

Občas vás to zkrátka přestane bavit, krátká herní doba

 

To znamená, že:

bychom rádi, kdyby vznikl Lego Matrix, ale hlavně Lego Lord of the Rings. Už se těšíme na Legolase s lukem.