Původní Vietcong sklidil nejen u nás, ale i ve světě mnoho ovací ať už pro svoji troufalou náplň, které se poté chytli jako kobylky i ostatní studia, ale především dokázal, že i na východě mohou vycházet dobré hry. Rok poté se na trhu objevil první oficiální datadisk Fist Alpha, která nám přinesla další dobrodružství z Vietnamské džungle. Těsně před vyjitím druhého dílů, vypouští české studio Pterodon druhý (tentokráte freewarový) datadisk, i když se jedná především o soubor dosud vydaných a především nových multiplayerových map, na své si zde přijdou i čistě singleplayerový hráči. Na tuto část se chceme v této recenzi nejvíce zaměřit, samozřejmě také neopomeneme největší tahák tohoto datadisku – multiplayer, ale o něm vám přineseme podrobnější informace v některém pozdějším čísle, až ho stačíme v redakci pořádně proklepnout.

Pohodlně se usaďte, začínáme! Příběh, který vám budu vyprávět se stal před několika desítkami let na uzemím zvaném Vietnam. V té době zde zuřila válka mezi místními domorodci a Američany. Jednoho, krásného dne, hluboko na Vietnamském území se odehrál tento strašlivý příběh. Skupina amerických helikoptér právě přelétala přes zdánlivě klidnou část, obývanou především rolníky, kteří zde den co den obdělávali svá rýžová pole, když zčista jasna na ně začala střílet odbojářská skupinka Vietcongu, která náhodou zasáhla zadní – řídící vrtuli jednoho z vrtulníků, který se pár sekund po té zřítil do jedné blíže neidentifikovatelné vesnice, kde způsobil mnoho škod. Podle zpráv z rozvědky se, podařilo pilotu přežít, nyní se ukrývá někde poblíž havárie před vietnamskými hlídkami, které začali, po pár hodinách intenzivně prohledávat nejbližší okolí. Americké velení vyslalo na tuto nebezpečnou misi jednoho zkušeného vojáka s cílem odvést do bezpečí pilota, který právě  přežil toto neštěstí. Kdo to je si jistě sami domyslíte, že?

První dojem z místního prostředí byl takový rozpačitý, po předchozích dílech se ocitnete v prostředí zalitém červenou barvou, které vypadá jako byste se ocitli na nějaké cizí planetě v pozdních večerních hodinách. Vydáváte se tedy po směru, v jakém vás hra nasměrovala, vyzbrojen sniperkou, záložní pistolí a pár granáty. Nikde nikdo, rozhlížíte se zaměřovačem kolem sebe a vydáváte se dále. Po pár krocích uslyšíte jak kolem vás začínají  svištět kulky Vietcongu, opět se podíváte a znovu nikoho nevidíte. Vydáte si teda po zvuku (pokud máte zapnuté 5.1) a bum jste mrtví. Hra vám po smrti ukáže vašeho vraha, který leží daleko od vás. Když se mi to takto stalo asi počtvrté, zjistil jsem čím to je, že jsem nikdy nikoho nikdy neviděl. Jak již známe z předchozích dílů, hra, aby ušetřila výkon vašeho PC a nemusela ho tím pádem zbytečně zatěžovat vykreslováním vzdálených území, nějakým způsobem ho zamaskuje, nejčastěji do mlhy a zde je kámen úrazu, neboť většina nepřátel kempí někde skrytí v červené mlze a vám se zdá, že chodíte v naprosto  bezpečném území, kde kromě zvířat a vesničanů na nikoho nenarazíte a připadáte si jako nějaká cvičná návnada, která čeká, kdo jí jako první dokáže sejmout. Jiné to je samozřejmě v některých okolních vískách, kde na vás číhají viditelní nepřátelé, které však bez problému sundáte v zálehu z dálky sniperkou.

Inteligence nepřátel byla skutečně o něco lepší, jak prezentoval součastně vypuštěný trailer, který je mimochodem velice dobře zpracován. Sice se opět vojáci občas na chvíli zaseknou o nějaký roh chatrče, když se snaží z ní vylézt ven, ale potěšilo mě, že jsem nikdy neviděl žádného Vietnamce skákat vysoko do vzduchu, jako tomu bylo běžně k vidění v prvním Vietcongu a občas i v Fist Alphě, kdy po srážce s nějakou překážkou se jí snažila NPC postava překonat skokem. V praxi se většinou jednalo o plot, ohradu či jinou těžko takto překonatelnou překážku. Vojáci se pohybovali, kryli za nejblíže jim postavené předměty, což jsme mohli zčásti vidět i v předchozích dílech, ale tady se mi zdá, že to v Pterodonu dokázali posunout ještě o hodný kus dál. Celkově jsem z ní byl spokojený, moc jsem od ní nečekal, dokázala mě mile překvapit.

Datadisk je kompletně v češtině včetně dabingu, což je chvályhodné a svědčí to i o tom, že v Pterodonu myslí také na české hráče, který se jim za tuto službu jistě rád odvděčí koupí originální kopie druhého dílu Vietcongu. Během mise, se samozřejmě můžete i léčit, máte sebou lékárničku první pomoci, já to samozřejmě nevěděl, takže jsem misi prošel na jeden zátah, zjistil jsem to až ve chvíli, když jsem hledal kouřový granát:-), ale věřte mi, nelituji toho. Stejně jako v předcházejících dílech máte omezen počet uložení během hry, jednoduchá – neomezeně, normální – pět, těžká – také pět, vietnam – čtyři.

Pokud si budete chtít procvičit nějaké bojové schopnosti, můžete to zkusit v již notoricky známém tréninku z  Vietcongu, který jelikož se jedná o datadisk, který staví na plné hře, nechybí ani zde. I když je kampaň velice krátká, dokáže vás na nějakou tu hodinku určitě zabavit. Osobně jsem díky ní zavzpomínal na starého Vietconga a začal uvažovat o tom, že bych, jsem si ho znovu mohl opět zahrát, protože se nejednalo o špatnou hru, i když byla místy dosti frustrující.

Každopádně se jedná o volně stažitelný, druhý a doufám si tvrdit i závěrečný datadisk, který stojí za stáhnutí až už především kvůli packu multiplayerových map nebo singlu, který i přes silně lineární postup (pokud se podíváte na začátku na mapu a dojde vám, kam máte jít) má něco do sebe. Pro fanoušky Vietcongu nutnost a pro ty ostatní příležitostné hráče, taky J.

 

« Autor článku »

Pat


Tématické články:

Recenze na Vietcong a jeho multiplayer, na první datadisk Fist Alpha.

« QuickBoX »


Vývojářské studio:

Pterodon

Brněnské studio s dlouhou historií a pořádně tlustým portfoliem, ale ve světě po právu prorazilo až Veitcongem.

Pohled do budoucna ...

Vietcong 2 se v těchto dnech začíná prodávat, tak spěchejte do obchodů.

Hru doporučujeme těm, kteří ...

mají původní Vietcong a hrají ho hlavně v multiplayeru.


Multiplayer:

Ano
 
Hrací doba:

cca 4 hodiny

RUB/LÍC

Grafika: 5/8
Zvuky: 5/8
Hratelnost: 4/8
Příběh: 2/8
Invence: 2/8

(ne každá stránka hry má na výsledné hodnocení stejný vliv - záleží hlavně na žánru)

« Hodnocení »

+


Je to přiměřeně kvalitní, je to zadarmo a není to o tolik horší než placená konkurence


 

-


singl krátký, nevhodně zvolená paleta barev (a fakt, že to koresponduje s názvem nás neumlčí), žádné inovace


 

To znamená, že:

Za ty peníze to stojí. Stahujte.