Minulost je odvráceným zrcadlem tvé duše. Zní to pěkně ...

 

Ovšem věřte, že za touto moudrostí, jež se stala podtitulem vcelku nové české adventury Posel Smrti, se neskrývá vůbec nic pěkného. I když ... záleží z jakého to berete úhlu.

Mohl bych vykládat, jakou má žánr nazvaný adventury za posledních pár let, klesající tendenci. Ale ona to není zas až tolik pravda. Určitě klesl počet vydaných adventur, ale v žádném případě ne jejich kvalita, což v poslední době dokázali hned tři tituly: Syberia II, Broken Sword III a samozřejmě i Posel smrti. A to nejlepší ještě přijde! Těšte se na The Longes Jurney 2! Věřte, že je toto vcelku úplný výčet novodobých AAA adventur. No nic, snad bude líp. 

Jmenuji se Samuel Gordon a budu u vás bydlet. Hrdinou Posla smrti není polonahá hrudní kapacita, ani týpek, který by se od hodiny mohl hlásit jako bodyguard našich českých SuperStar, ale už nějakou tu desítku let mladý šlechtic Samuel Gordon, který se po letech vrací na panství Black Mirror, kde prožil svá dětská léta i pozdější život se svojí ženou, jež zahynula v plamenech. Důvod Samuelova návratu je nevyjasněná smrt jeho strýce, který se zabýval temnou stránkou historie svého rodu. 

Nejprve se Samuel porozhlédne po panství a seznámí se všemi důležitými postavami. Prostředí ani čas hry sice není nijak specifikován, ale vše sedí tak do třicátých let v Anglii. Typickou šlechtickou rodinu si již mnoho z vás správně představí. Tetička Victorie, která naléhá, aby Samuel zůstal na Black Mirror napořád, bratr Robert povoláním psychiatr, který se zase tváří, jakoby o jeho společnost vůbec nestál, sluha Bates, jehož oddanost svým pánům je až obdivuhodná, rodinný přítel doktor Hermann a služebnictvo reprezentováno podkoním a zahradníkem, jehož více než pohled na mrkev těší plná sklenice. Věřte, že na konci této hororové detektivky nezbude po Shakespearově vzoru mnoho z těchto postav naživu.

Chlapci z Unknown Identity si dávali pozor na postupné servírování příběhu jak formou dialogů, tak z písemných odkazů, ve kterých se dozvídáte hlavně o věcech minulých a to i několik století. Jak jsem již předeslal, je Samuel takový detektiv - amatér, protože řeší nejprve strýčkovu a později celou sérii vražd. Pointa je na počítačovou hru velice pěkně odvedená, a pro toho, kdo neumí vidět to za tím a číst mezi řádky, to bude opravdové překvapení. Upozorňuji, že vrahem není zahradník (!!!), vše je totiž mnohem složitější ... a navíc je zahradník hned první mrtvolka (utopil se v zahradním jezírku - chudák).

Šaty dělají člověka, a grafika hru. V tom případě je Posel smrti gamesou naprosto výbornou, není sice perfektně zmáknutý po technické stránce jako třeba Syberia II, ale na gtafice click n´pointové adventury bylo je a vždy bude důležité kreslené pozadí, které je vypiplané do nejmenších detailů a přestože je občas vidět klasický neduh - tady máme volné místo, tak sem něco plácneme, celkově jsou pozadí snad tím nejlepším, co můžeme v současné době vidět.

O málo hůře působí postavy, které jsou vymodelovány ve 3D studiu a do prostředí velice dobře zapadají, mají však i několik neduhů, tím hlavním je nepříliš dobře vyřešená chůze, která ostře kontrastuje s ostatními pohyby jako je třeba sekání dřeva, či shrabování trávníku, které by se daly označit za bezmála famózní. Také mimika postav by mohla být mnohem výraznější.

Za zmínku stojí i speciální efekty počasí, protože když prší, tak prší. Je to jedna z těch málo her, kdy si při pohledu na monitor řeknete: "Tak tam bych být nechtěl". Což mne přivádí ke zvukům, které s tím úzce souvisí. Posel smrti je hra, na které jsem po zvukové stránce nenašel jedinou chybičku, vše zní jak má.

Zato dabing je docela rozporuplný, zatímco výkon Radovana Brzobohatého přesně odpovídá laxnímu přístupu rodinného sluhy, u jiných postav se setkáváme hlavně s přehráváním svých rolí. Hudba na druhou stranu splňuje všechny požadavky, které na n kladu, což znamená, že neruší při hraní a dá se poslouchat.

A v tichu katakomb jsem uzřel svoji minulost! Atmosféra hry je naprosto skvělá, dost možná ta nejlepší, jakou jsme kdy ve hrách tohoto typu viděli. Nekazí ji nepovedené vtipy, nerozbíjejí ji drobné nelogičnosti snad i proto, že vše je zahaleno mlhou, o které si může Rákosníček leda nechat zdát.

I výběr lokací je podvolen honbě za co nejlepším herním prožitkem, doktorova ordinace ne nepodobná pitevně, starobylé katakomby, krypta hrobky, nebo třeba blázinec, to vše jsou místa, kam se podíváte a to vše jsou místa, na kterých vám bude přebíhat mráz po zádech. Též volba různých rekvizit směřuje jediným směrem a vůbec, na hře nenajdete vůbec nic, co by vám bránilo si ji užít. Efektní je též dabované čtení dokumentů, prvních několik slov přečte Samuel, jehož hlas postupně přechází v hlas pisatelův.

Hrajeme si na inteligenty! Ano, přemýšlet se bude a to dost. Naštěstí je vývoj příběhu a pohnutek hlavního hrdiny naprosto logický, takže téměř vždy víte co máte dělat a od toho je jen krůček k tomu, abyste to udělali. Puzzle by vám také neměli dělat problémy, stačí jen trochu přemýšlení a dostatek trpělivosti, ne všechny hádanky se však povedly, jak by si autoři přáli, k těm podařenějším se řadí třeba skládání roztrhané fotky neznámého individua. 

Otázku :Umírat, či neumírat v adventurách?, vyřešili autoři zcela rezolutně. ANO! Ne že by jste umírali tak často, ale občas vás to bude řádně prudit, poněvadž budete VĚDĚT, že jste neudělali žádnou blbost, nýbrž jste pouze vyzkoušeli nabízenou možnost (Mrknete se do díry ve zdi? Ano? Tak to máte smůlu). A když jsme u toho stěžování, tak nejvyšší podporované rozlišení je 800*600, což sice hře neubírá na kráse, ale například menu je na větších monitorech dost kostrbaté. A do třetice všeho dobrého. Až dosud jsem se nedozvěděl, proč mi ve hře nefungovala kláves Esc, přestože na ostatních počítačích hra běžela korektně. Nejdřív jsem myslel, že hru budu muset dohrát na jeden zátah, ale pak jsem zjistil, že pro vstup do menu stačí zajet myší do pravého horního rohu. 

ODČA! Neboli Opravdu Dobrá Česká Adventura - pravděpodobně nejlepší adventura svého druhu.

 

« Autor článku »

Mat


Tématické články:

Z retro adventur jsme již recenzovali Dráculu a Dream Land, tímto žánrem se též zabýváme  tématu HRY - Adventury.

« QuickBoX »


Vývojářské studio:

Unknown Identity

Své fanoušky si získal svým doposud největším výtvorem Posel bohů, podoba jmen je čistě náhodná.

Pohled do budoucna ...

Posel smrti 2 určitě nebude, ale UI pracují hned na několika zajímavých adventurních projektech.

Hru doporučujeme těm, kteří ...

mají rádi hry jako umění.


Modifikovatelnost:

Žádná

Multiplayer:

Ne, popravdě řečeno jsem ještě nikdy nepotkal adventuru s multiplayerem


Hrací doba:

cca 30 hodin

RUB/LÍC

Grafika: 7/8
Zvuky: 7/8
Hratelnost: 6/8
Příběh: 8/8
Invence: 4/8

(ne každá stránka hry má na výsledné hodnocení stejný vliv - záleží hlavně na žánru)

« Hodnocení »

+

Atmosféra, příběh, zvuky, grafika a zbytek

-

Občas nelogické umírání

To znamená, že:

ODČA! Neboli Opravdu Dobrá Česká Adventura - pravděpodobně nejlepší adventura svého druhu.

Lokalizace:

Ano, kompletní a kvalitní