Becherovka hýbe světem

Je to svatosvatá pravda, alespoň co se světa českých freewarovek týká. Becherovka totiž pořádá pravděpodobně nejprestižnější soutěž o nejlepší freewarovou smažbu. Proč? To je jednoduché, poněvadž nabízí opravdu slušné ceny a má za sebou již nějakou historii, takže se stala takovou Mekkou všech free vývojářů. Loňský ročník 2004 byl pravděpodobně jeden z nejúspěšnějších, což znamená, že konkurence byla opravdu tvrdá a nepříliš nároční hráči si v kompilaci soutěžících her přijdou na své a budou mít co hrát několik týdnů. Nicméně ne pouze zoufalcům nabízejí tyto hry obveselení, na své si přijdou i fajnšmekři. Zářným důkazem tohoto tvrzení je právě recenzovaná hra.

Na freeware scéně nejsem zrovna jako doma (ale pracuje se na tom), ale dovolím si tvrdit, že o vývojářském studiu DAST slyšel asi málokdo. Inu vývojářské studio je možná nadnesený přívlastek pro pár kámošů, co dělají hru ve Flashi, ale budiž (určitě je to menší hyperbola, než označit spolek tupců okolo AAA Games za redakci - pozn.Šotek). Přesto byla 2004: Vesmírná Becherovka první hrou, po které jsem sáhl. Proč? Název této hry zní sci-fistovi jako rajská hudba.


Ovšem nenechte se mýlit, tato hra má s románem 2001: Vesmírná odysea pramálo spolčeného. Ale o tom až později. Děj začíná tam, kde začínají příběhy všech velikých dramat. Muž (hlavní hrdina Viktor) miluje ženu. Jenomže o tom dá jen stěží psát román a tím méně freewarová hra, a proto k ženě přistoupí druhý chlápek a začne ji ocicmávat, než se stačí Viktor vzmužit, nešťastnou náhodou doslova spadne do kosmické lodi, která ho odnese pryč z milované planety Země. A tady začíná jedno z nejbláznivějších vesmírných dobrodružství všech dob!

Autoři se nechali inspirovat hned několika významnými díly literatury, kinematografie i televize. Jak již jsem zmínil žádné z děl A.C. Clarka mezi ně nepatří, naopak scénáristovi skvěle posloužily díla z druhé strany sci-fi literatury. Zkušené oko ihned pozná, že celé to tu tak trochu smrdí po Stopařově průvodci po Galaxii a dalším dílu D. Adamse - Vesmírné lodi Titanic, nicméně většina důležitých postav je okoukaná ze Star Wars a některé vtípky vypůjčené z Červeného trpaslíka. To jsou dle mého názoru hlavní inspirační zdroje, nicméně našlo by se jich pravděpodobně více. Například Elvis hrající ve vesmírném baru je jako vystřižený z díla páně Rankina.  

V žádném případě však nechci hru osočovat s vykrádání nápadů! Je to jen dobře, hra je tak mnohem více nabitá humorem, byť je mírně nepůvodní. Avšak nemyslete si, že chlapci z DASTu umí jen vykrádat humor, ty nejpovedenější vtípky hry jsem ještě nikdy neslyšel, neviděl, ani mi nic nepřipomínali. Velká část humoru je kumulována kolem Hvězdných válek, které jsou nosnou páteří příběhu. Jednání autorů vzdáleně připomíná našeho Šotka, který taktéž bere jména, překroutí je a jejich nositeli provádí věci, které by oni sami nikdy na veřejnosti nedělali.

Potkáte se tu tedy s takovými zvučnými jmény, jako jsou Obývák Kenobi, Kluk Skájvókr (o tom padne jenom řeč), princezna Lája, či Drát Vejrd. Příběh je překvapivě vcelku logicky poskládaný, takže nebudete mít problémy sledovat dějovou linku. Zachránit vesmír od zkázy vám bude trvat asi tři hodiny a v průběhu tohoto putování se budete skvěle bavit, jak klasickými konverzačními vtípky, tak i mezihrami, které však pravděpodobně neexcelují v poměru náročnost tvorby/zábavnost. Dokonce si zahrajete jakousi vesmírnou arkádu, ale je to samozřejmě jen slabý odvárek specializovaných freewarových arkádových titulů, ale i tak - klobouk dolů.

O grafice si můžete udělat představu z okolních obrázků. Nevypadá nějak skvěle, ale taktéž se nemá za co stydět. V oboru adventur malovaných na počítači patří k absolutní špičce, což v překladu znamená, že se na to dá dívat bez většího přemáhání i když jste právě vypnuli Half-Life 2.  

Viktor: Princezna Lája!
Drát Vejdr: Ano, princezna Lája a další tvoji přátelé. A všichni dnes zemřou! A ty zemřeš také!
Viktor: Počkejte, toho robota jsem v životě neviděl.
Robot: Slyšíte? Nikdy mne neviděl, tak byste mne moh pustit, ne?
Viktor: To je pravda, když jsem ho nikdy neviděl, tak ani nemůže být můj přítel.
Princezna Lája: Nechci se do toho plést, ale budete vypadat jak hlupák, když toho robota zabijete. Lidi si budou říkat: Trn Drát Vejdr, to je ale trouba. Ani nepozná, kdo je Viktorův přítel a kdo ne."
Drát Vejdr: Buďte už konečně ticho! Jste jen užvaněný roztřesený lidský kreatury.
Robot: Já nejsem člověk!

Hudba jsou klasické MIDy, takže ničím příliš nevybočuje. Přesto je výběr velice šetrný, což znamená, že to nejsou zrovna ty nejobvyklejší melodie, které jsou ke stažení z netu. Zamrzí absence dabingu, ale je to pochopitelné - jednak by to dalo nehorázné práce a pak také by hra pravděpodobně překročila limit zadaný Becher Game, pro kterou vlastně vznikala.

2004: Vesmírná Bechrovka zabalila několik známých věcí do balíčku, kam přidala vlastní nápady a humor, okořenila slušnou grafikou a ucházející délkou a jako oblohu přidala zajímavý příběh. A to je takřka všechno, co od freeware adventury vyžaduji. Je to jasná volba!

« Autor článku »

Mat« QuickBoX »


Vývojářské studio:
 
DAST

Web:
 
Velikost hry:
 
4,12 MB

Multiplayer:

Ne
 

RUB/LÍC

Grafika: 5/8
Zvuky: 7/8
Hratelnost: 7/8
Příběh: 8/8
Invence: 7/8

(ne každá stránka hry má na výsledné hodnocení stejný vliv - záleží hlavně na žánru)

« Hodnocení »

+

 

 Skvělá grafika, výborná hratelnost, prostý herní koncept (na letecký simulátor)

 

-
 
Krátká hrací doba

To znamená, že:

PA je dost možná nejlepší freewarovka tohoto roku, určitě doporučujeme!

Lokalizace:

Kompletní