Football Manager 5.02

 

Jak bych řekl - do třetice všeho nejlepšího, se ke mně dostala další managerská hra. Vždy jsem u takových her velice vzrušen, protože se těším na to, jak se autor postavil k tomuto žánru. Po spuštění Manageru 5.02 jsem si vůbec neoddechl a po vzhlédnutí prvního grafického zpracování málem zkolaboval. Grafika, která vypadá hůř než naše stránky, na mě neudělala dobrý dojem (sakra Abaku, začínáš mít velkou hubu – redakce) . V duchu jsem si řekl, že to je další „hovadina“ co se na internetu objevila a pokud se to samo neobjeví na počítači, tak si to nikdo nezahraje. Ale ouhle, až po bližším prohledaní jsem pochopil, že pod škaredou slupkou se objevila velice dokonalá a vychytaná hra a s ohromnou chutí Vám ji představím.

 

Football manager je klasickým managerem, se kterým se běžně setkáte na internetu. Na tom není nic tak zvláštního, ale tato hra má opravdový „šmrnc“, který nemá někdy ani hra vyrobená profesionálním programátorem (a často jich bývá i víc). Jak jsem řekl, grafika není nic moc, ale po stránce obsahové je na nejvyšší úrovni.

Na začátku máte na výběr ze tří možností : hrát 1. ligu, hrát 2. ligu nebo hrát 2. ligu s vlastním (vyrobeným) týmem. Já osobně jsem zvolil možnost a) a vybral svůj nejoblíbenější tým. Po načtení nové hry se objeví základní plocha, do který se vždy po odehrání zápasu vrátíte. Kromě hnusně vypadající zelené barvy zde naleznete i 7 políček. První ze sedmy je – Pokračovat. To bych však nepoužíval, neboť byste začali hrát. První kliknutí by mělo směřovat na políčko – Manažer. Upravte si vstupné, udělte pokuty, modernizujte stadion, nakupte hráče, prodlužte smlouvy atd. Udělejte to za včas, protože některé z těchto věcí můžete dělat jenom na začátku, uprostřed sezóny nebo až na konci. V těchto věcech je tato hra dobrá, jelikož opravdově napodobuje realitu. A jestli to nevíte, tak teď už to víte (Musíme uznat, že Abakovi vyjadřovací schopnosti se za rok práce na našem časopisu velice zlepšili … redakce). Nákup hráčů je limitován nejen počtem, ale i časově. Po určitých kolech (8) se objeví oznámení, že do konce kola můžete naposledy koupit/prodat hráče. Využijte to a dokupte stavy. Podobně je na tom i modernizace, která je ještě více časově omezena.

Po prohledání klepněte na „Pokračovat“ a pustíte se do hraní. Zároveň s tím se ukáže aktuální sestava a předzápasová strategie. Na konci všeho se dozvíte výsledek a koloběh se opět opakuje.

 

Musím to však nějak shrnout. Jsou zde věci dobré i nedobré. Mezi ty dobré patří samozřejmě reálie - nákup hráčů, počet cizinců v sestavě, dobrá možnost taktiky (určit útočnost, rozestavení, prémie) nebo i to, že forma během sezóny nepravidelně kolísá. Dalším kladem je i informovanost o vaší hře, o minulých a součastných úspěších nebo o nejlepších střelcích či brankářů. Jediným mínusem, který tato hra má, je ta grafika. Přesto je moje hodnocení vysoké a svou dokonalostí předčila i CSM 2002.

 

Hodnocení:AAAAAAAA

Lord Abak