Premiérově a asi i naposled se u nás můžete přečíst recenzi na letecký simulátor. Bohužel se nejedná o žádný složitý komerční projekt ala Flight Simulator či Lock On: Modern Air Combat, ale o pěknou freewarovou hříčku, která vás dokáže bavit i několik hodin v kuse. Ze začátku jsem k ní přistupoval tak trochu s despektem, protože mě tento herní žánr nějak zvlášť neuchvátil. Ovšem po pár minutách hraní se můj názor od základů změnil, ptáte se proč? Čtěte dále…

První věc, která vás zde zaujme je grafická stránka, na první je pohled velice pěkná. Pestré barvy dodali hře ten správný šmrnc. Modely objektů nejsou nějak extra dobré, ale neurazí, brzo si na ně zvyknete. Ovšem modely letadel jsou výborně ztvárněny, naleznete na nich i takové grafické finesy jako jsou odlesky od slunce.
Ovládání je zde vyřešeno velice chytře. Letadlo ovládáte pohyby myší, rychlost si měníte klávesami Shift a Ctrl. Bomby pouštíte pravým tlačítkem myši. Jednoduché a efektivní, co více si můžeme přát.


Ovšem autoři nám zde přichystali i jednu parádičku, kurzorovými šipkami si můžete libovolně volit podle chuti pohledy kamer. Není nic pěknějšího než kropit nepřítele z kulometu, letět střemhlav dolů a v správném momentě strhnout knipl(v našem případě myš) a strmě vyletět nahoru.
Škoda je, že to moc při hře nevyužijete, ale je to pěkné zpříjemnění.
Na začátku vás hra seznámí v krátkém tutoriálu s ovládáním, které jak jsem již výše popsal není nějak složité a během chvíle se budete cítit jako správní nabuzení letci.
Mise zde jsou velice variabilní, celkem odehrajete patnáct kampaní, v kterých si sestřelíte pár letadel, nepozorovaně musíte dorazit na předem určené místo, také si bombami zničíte pár pozemních cílů atd. Celkově hra nabízí 15 misí, které vám nabídnou herní požitek i slušnou hrací dobu, což je na freeware počin docela unikum. Obtížnost se stupňuje od první (tutoriálové mise) až po poslední, jistě vraždně těžkou (ještě jsem se k ní nedostal, ale určitě těžká bude:-)).

Většina misí je časově omezena, což může v nejednom z vás vzbudit pocit frustrace, kterého jsme si velice užili, ale také jistě ještě užijeme v legendární gangsterské sérii Grant Thief Auto. Ovšem zde můžete být naprosto v klidu, neboť času zde máte habaděj. Jednou jedinkrát jsem na něj dojel a to jenom proto, že jsem pořád kroužil nad označenou továrnou a nenapadlo mě na ní vypustit bombu.

Dále zde, kromě již zmíněné kampaně narazíte na mód „Bitva“, kde se vám automaticky generují protivníci, pravidla zde nejsou složitá, je to něco podobného jako v Unreal Tournamentu mód „Invasion“, bitva vře do té doby, dokud neumřete. Smutné zde je, že nakonec stejně vždy vyhraje protivník, čili počítač. Otázkou je, jak dlouho mu dokážete vzdorovat.

Matův názor:

>>Budu k vám upřímný, tahle hra mne jednoduše dostala. Skvělá grafika na hranici profesionálních budgetových titulů (avšak grafika tohoto titulu vypadá narozdíl od většiny budgetovek fakt pěkně a je příjemná na pohled), skvělá hratelnost a ovládání správně arkádové! Kdyby každá freewarovka vypadala takhle, tak by brzy zkrachly všechny profesionální vývojářské týmy. Ovšem dle mého názoru o sobě dali chlapci z 3D Games Development až příliš vědět, takže přijde nějaký sponzor s neodmítnutelnou nabídkou: "A nechcete dělat to samé, akorát za peníze.", což bude znamenat, že pro příští titul od tohoto studia již poklušeme do obchodu. Je to smutné, ale na druhou stranu bych jim to přál, zaslouží si to.


Abyste zde nemuseli dlouho tápat, vložili sem autoři i malý radar, na kterém se vám zobrazuje aktuální poloha vašeho cíle. Jistě mi sami dáte za pravdu, není nic horšího než hledat a hledat nějaký důležitý předmět v našem případě cíl mise, ze hry tak zmizí všechny klady a výsledek potom nestojí za nic.
Také zamrzí, že se většina misí odehrává na jednom místě, ale pokud si vzpomeneme na nepříliš povedenou budgetovou akci Operation Blockade, která pojem „variabilita prostředí“ naprosto ignorovala, můžeme to zde v klidu hře odpustit, protože, jak jsem se již zmínil, pokaždé plníte jiné úkoly a na takové detaily si v zápalu boje ani nevzpomenete a za druhé je to freeware titul, který slouží jenom k pobavení a musím přiznat, že zde se mu to daří velice dobře.
Nesmím zapomenout také zmínit, Plane Arcade je kompletně v češtině, takže si jí plně může vychutnat opravdu každý.

Zvuky mě zde také velice překvapily, nejenže zní dobře, ale hra podporuje i prostorové 3D ozvučení, které při vzdušných soubojích dodají ten správný říz.
Mimo to, po celou hru vás bude doprovázet dobře vybraná krátká hudební smyčka, která se jen velmi těžko oposlouchá, málo která kra se tímto může pochlubit, viď Nitro Family. No, nepošklebuj se, mluvím teď právě k tobě.
Asi jste si všimli, že zde PA ve většině případů vychvaluji do nebes. Ovšem po těch nepovedených budgetech, které my vzaly všechnu chuť do života, jsem konečně našel freewarový titul, který je všechny svým zpracováním (nemyslím technickým) v klidu strčí do kapsy.
Pokud jste dostali chuť si tento výborný arkádový letecký simulátor zahrát, zalogujte na tuto WWW adresu a stahujte, stojí to za to.

« Autor článku »

Pat« QuickBoX »


Vývojářské studio:
 
3D Games Development

Web:
 
Velikost hry:
 
4,5 MB

Multiplayer:

Ne
 

RUB/LÍC

Grafika: 8/8
Zvuky: 6/8
Hratelnost: 7/8
Příběh: 5/8
Invence: 7/8

(ne každá stránka hry má na výsledné hodnocení stejný vliv - záleží hlavně na žánru)

« Hodnocení »

+

 

 Skvělá grafika, výborná hratelnost, prostý herní koncept (na letecký simulátor)

 

-
 
Krátká hrací doba

To znamená, že:

PA je dost možná nejlepší freewarovka tohoto roku, určitě doporučujeme!

Lokalizace:

Kompletní