Za tuhých nocí v Neverwintru si dobrodruzi vyprávějí příběhy ...

Pokud jste si toho ještě nevšimli, tak vězte, že Black Isle Studios dělají proklatě dobrá R.P.G.čka, ale člověk se neubrání dojmu, že tohle už přece někde viděl. Jak by ne? Vždyť Baldur´s gate, Baldur´s gate II, Icewind dale, Icewind dale II a Planescape: Torment jsou hry, které si ve světě utrhli veliký kus slávy, ale pravdou zůstává, že jsou založeny na stále stejném (pro většinu lidí stále stejně skvělém) konceptu. Newerwinter Nights měli být trochu jiné. Podařilo se? Pokud se chcete dozvědět pravdu, čtěte dál.

Story 

Nalijme si čistého vína. Fantasy příběhy jsou dnes velice populární a každá popularita končí ústupem, kvůli okoukanosti a neoriginalitě. U fantasy je tento sestupný trend poslední cca 1 rok znát. Ne, nečilte se, netvrdím, že by měli zarytí fanatici spící s přesnou kopií Prstenu pod polštářem číst něco jiného, říkám pouze to, že fantasy už není takový hit jako před pěti lety. A říkat si můžete co chcete, ale příběhy z dílny těchto vývojářů nedosahovaly nikdy nějakých extrémních kvalit (kromě Planescape: Torment, jehož příběh je vskutku geniální). Sice je velice pěkné, že hlavní příběh je doplněn desítkami vedlejších úkolů, které jsou propracovány do těch nejmenších detailů, ale to nic nemění na tom, že hlavní příběhovou linii by splácal dohromady, alespoň trochu nadaný PJ (pro méně šťastné jedince, kteří neví co PJ znamená - PJ= pán jeskyně= ten kdo tvoří -mimo jiné- příběh) za týden, možná méně. O co jde tedy tentokrát?

Stáváte se opět nezkušeným cucákem (v mém případě cucačkou), který absolutně neví o co jde. Již zkraje se však dozvíte až netypickou hromadu informací. Události totiž dostanou spád již na začátku ... do hlavního stanu těch dobrých (vaše strana) proniknou ti zlí a vykradou klaďasům zoologickou zahradu. To nezní tak strašně, ale vše je jak jinak než mnohem horší. ZOO totiž nebyla samoúčelná, naopak zvířátka v ní držená měla jednu stejnou vlastnost, byla nepostradatelnou ingrediencí do léku na nemoc, která v posledních dnech ochromila Newerwinter. Kdo je půjde hledat? Kdo je najde? Kdo se mezi tím dostane na x-tý level? A kdo se u toho bude parádně bavit? Ani superman, ani Pat s Matem, ale VY!!!

Grafika

Začíná odstavec plný superlativů, grafika je totiž úžasná. Možná jste si na okolních obrázcích všimli, že Newerwinter Nights vypadá opravdu jinak než její předchůdci. Vše je plně 3D a vy můžete všelijak zoomovat, natáčet kameru ... Když jsem poprvé viděl grafiku, interiéry a města, vychutnal jsem si pohyby postav, kouzla a způsoby umírání příšer, tak jsem si myslel, že jsem zemřel a dostal jsem se do nebe. Zvláště efekty kouzel a architektura budov stojí za zhlédnutí. Není vše až zas tak bílé, jak by se mohlo zdát. Přírodní exteriéry začnou už po několika hodinách vypadat fádně a skvělá grafika je samozřejmě vykoupena HW nároky, které nejsou vskutku malé.

Přechod do absolutního 3D má však i své nevýhody, hlavní pihou na kráse je nezvyklé ovládání, neříkám, že je špatné, to vůbec ne, ale budete si na něj zvykat delší dobu než u jiných her (ale jestli Vám to vadí, tak můžete hrát akce, tam je ovládání téměř vždy stejné). Dalo by se to přirovnat k Black and White, stejně krásné stejně obtížné na ovládání. A ještě jeden malý názor, grafika této hry je podle mne s Morrowindem to nejlepší, co Vám může žánr R.P.G. momentálně nabídnout.

Hratelnost

Budu k Vám upřímný. Newerwinter Nights mne nedokázalo přikovat k monitoru. Asi je chyba ve mě, protože já mám rád trochu více akce (Gothic). Přesto jsem u Newerwinter Nights vydržel pěknou chvíli, nejprve jsem obdivoval grafiku, pak jsem obdivoval chirurgickou implantaci třetí edice pravidel D&D a nakonec, nakonec jsem u této hry zůstával pro skvěle vyřešený vývoj postavy.

Už tady zaznělo něco o ovládání, ale nezazněl tu jeden zajímavý fakt, díky pěkné řádce klávesových zkratek můžete poměrně netradičně hrát souboje v real time, což mi vyhovuje  více než věčné pauzování (možnost pauzy byla samozřejmě zachována, ale už není nezbytností jako u předchozích dílek této firmy).

Editor

Nekonečno zábavu Vám může zajistit vcelku podařený editor, ve kterém bez větších problémů vytvoříte svoji hru. Nikdo neříká, že váš výtvor bude hrát, ale při pohledu na vlastní živoucí svět Vám možná zvlhnou oči. Hru, kterou si vytvoříte můžete pohodlně procházet se svým charakterem a říkat si co asi dělá ten středověký mučící nástroj v hlubokém lese.

(-Pokud jste PJ, tak si tuto hru vychutnáte až do posledního doušku-)

V editoru jde nastavit opravdu téměř cokoliv k nejvychytanějším možnostem řadím tvorbu rozhovoru, který se samozřejmě může různě větvit. Tato hračička není pro kdekoho, ale když s ní někdo umí, dotáže divy. Editor je prostě věcí pro fanatiky, kteří mají nápady, elán a čas, ale je to výborná věc.

Když se budete sami bát... 

Tak si pozvěte kamarády, protože Newerwinter Nights je hra vytvořená primárně pro multiplayer. Já osobně jsem tuto hru po síti nehrál, ale dovedu si představit, že to je opravdová bomba. Ale nemusí Vás být zas až tolik, hra je velice zábavná i ve dvou po LANu. 

 

Hodnocení:AAAAAAAA

Mat