Abakův další pokus o come back

V loňském roce se mi do rukou dostaly dvě hry zabývající se sportovním odvětím. Jsou to tzv. managery. První z nich byl od EA Sports a nazvaný Total club manager. Abych řekl pravdu, EA moc velkou představu o opravdovým manageru nemá. Zvláště po takovém, po kterém touží hráči jako já. Na druhou stranu mě překvapil v tom, v jakém stylu byl vytvořen. Sedět u počítače a sledovat komentáře!? To je již dávno zastaralé. Nyní přichází nová epopej (ehm – epopej? Chtěli bychom toho po tobě příliš, kdybys měl vědět, co píšeš, že –pozn.Šotek) tele dívání (nemyslím tím Teletabies a jejich barevná blá-blábající těla). Hráči jsou tu zobrazeny jako malé tečky či body (plná kolečka – pozn. autora) viděny z padající komety (poznámka mluvčího Pike-ho) (Pikea -pozn. korektora).

Tímto pohledem se hratelnost rapidně zvýšila a taktizování bylo o to příjemnější. Změny byly na hřišti vidět a přispěly k rozhodnutí o správnosti taktiky. Konečně jste mohli zjistit, které křídlo pokulhává, zda je lepší zahušťovat prostor veprostřed nebo naopak zaměřit svojí pozornost v útočení po stranách. Ačkoliv se zdá být toto řešení geniální, není tak zázračné jako pohled z trenérské lavičky. Ano, slyšíte správně a není to mýlka v mých slovech. EA Sports ukázal v čem je jeho síla a že je jedním z nejlepších vývojářských týmů zabývající se sportovní kategorií. Představte si jakoukoliv FIFU zabudovanou do trenérské činnosti a vyleze ven Total club. Tento pohled v sobě skrývá i trenérské rady, jako třeba : Přihraj! Střílej! Přidej! Tak, jak to slýcháme v televizi, kdy kouč Brückner nadává, zuří a přesvědčuje hráče k lepším výkonům. Fifácký pohled je zde však jen na uspokojení televizní vášně a divákům, kteří nemají kabelku, satelit nebo nahrané dřívější utkání. Musím však říct svůj názor a ten je, že Total absolutně pokulhává za druhým Managerem. Vždyť hry jsou od toho, aby se hráli a nesledovali se s popcornem a pivem!

Sports interactive se svým Fotball Managerem. si dal hodně záležet na jednotlivé statistiky a trefil se přímo do černého. Na těchto hrách jsou atributy tou nejdůležitější částí. To je jako hrát Need for Speed s výběrem pěti aut nebo se dívat na film bez děje. Koho bude zajímat : Co tam je! Ale o čem to je! A interactive tuto pointu pochopil. Díky tomu můžeme hrát hry dobré a né jen průměrné. V sobě totiž skrývá moc, která přitahuje hráče a říká pojď a nekonči! Je to jakási nepopsatelná vesmírná síla, která dokáže člověka u počítače držet a není schopen odejít. Nevím jak Vám, ale na mě to tak působilo. Možná to je tím, že jsem fotbalový fanatik (jako jediný z redakce tomu rozumím pozn. autora) (Náhodou, já tomu rozumím taky! Co si o mě myslíš, že jsem nějaký fotbalový barbar? Za můj život mi neuteklo jediné finále Stanley Cupu! – pozn. Mat) a sleduji nejnovější hry, jen abych mohl hrát nový a doufejme lepší managery.

Po grafické stránce je Football Manager 2005 o píď lepší než Total. Z hlediska rozpracovatelnosti, FM 05 opět přebírá žezlo, ale pozor! Obsahově je TCM 04 lepší. A proč? Adekvátní otázka. Proč není? FM 2005 chybí detailnost. Nemůžete si postavit vlastní stadion. Což mě velice naštvalo, jelikož mě nebaví hrát na stadionu o kapacitě 20 000. Co to je za stadion, když se tam vejde jen malé okresní město. Můj chtíč byl vždy maximalistickej a stadion vždy musel dosahovat úrovně Old Traffordu. Dále zde nenajdeme žádné zpestření v podobě úkolů či postupových questů.

Co naplat! To jakou hru si nyní zahrajete už záleží na Vás. Snažil jsem stručně vylíčit všechny klady a zápory. Mám už jen pár posledních vět a s nimi bych chtěl směřovat do budoucnosti. Doufám, že se najde někdo nový, který opráší zmiňované hry a vyvine manager, který bude klonem FM 05 a TCM 04. Ten by konečně obstál u všech mých představ, které mám. A modleme se, že na ni nebudeme dlouho čekat. (Těm z vás, které zarazilo zájmeno ni v poslední větě: lord Abak označuje vše co má rád ženským rodem – TA holka, TA fotbalová branka, TA pivo a TA fotbalový manager! – pozn. Šotek)

Fotball Manager 2005:

Total Club Manager 2004:

« Autor článku »

Lord Abak


Tématické články:

Lord Abak již napsal recenze na tři freewarové české fotbalové managery. Jedná se Czech soocer manager 2002, Football Manager 5.02 a Fotbalový manažér od Pavla Šindelky

« Hodnocení FM 2005»

+

Propracovanost statistik, dobré taktické možnosti

 

-

 Nepřehlednost a nemožnost vylepšovat stadión, žádné zpestřovaní úkoly.


To znamená, že:

FM 2005 je takřka ideální záležitost, nebýt několika malých chyb.

Lokalizace:

Ano, kompletní (i s výborným manuálem).
« Hodnocení »

+

Zajímavé zpracování zápasů

 

-

 Nepříliš přesvědčivé a obsáhlé statistiky, menší komplexnost nastavování taktiky ...


To znamená, že:

TCM se nevyplatí kupovat, pořiďte si radši freewarový CSM 2002 FE, pobavíte se více.

Lokalizace:

Ne