Společenství tvoří minimálně tři lidé.

Proč jsem si vybral právě toto staré římské přísloví? To opravdu nevím, zkusím se někoho zeptat... Ne nikdo to neví, takže se budete muset spokojit s tím, že to tak je a tak to taky zůstane. Co však vím zcela určitě je to, že lidstvu trvalo 2003 let (pokud začínáme naším letopočtem) než vytvořilo nejlepší simulaci basketbalu pro osobní počítače, uffff. Sakra, proč se prořeknu vždycky na začátku recenze? Začněme od začátku...

Byl jednou jeden palouček, na paloučku stál domeček a v tom domečku bydlel Smolíček s dědem vševědem, naproti této chaloupce stála jedna veliká budova s nápisem EA Sports. V této budově sídlila firma, která veřejnost každý rok krmila sportovními hrami, které byly sice veliké kvality, ale na druhou stranu jim chyběli nějaké nápady a tak firma vylepšovala co se dalo, lidé kupovali, kupovali a kupovali (NHL, FIFA a NBA), až jim jednou praskly nervy a sídlo EA Sports vypálili a tvůrce her oběsili na náměstí ... ale ne, to jsem o pár let předběhl, vy chcete slyšet asi o NBA 2003, tak to bylo takhle ...

No, při vší úctě necháme senilního dědu vyprávět, ale poslouchat ho radši nebudeme, protože by nám mohl říct nějaké hlody a od říkání hlodů jsem tady přece já.

Grafika, zvuky a hudba

Trefili jsme do černého hned na začátku. Grafika se mi totiž zdá absolutně úžasná. Obličeje a postavy hráčů a dokonce i rozhodčích a trenérů jsou propracovány do nejmenšího detailu. Pohyby hráčů jsou plynulé a přirozené. Hráči dokonce používají mimické svaly, takže při prostřihu ihned poznáte, zda je hráč zraněný, či jestli se cítí ukřivděně...  Mne zaujaly pohyby hráčů natolik, že hned ze začátku jsem zapnu mód trénink, abych mohl zkoušet koš na tisíc a jeden způsob... kvůli tomu a také proto, abych si užil skvělý soundtrack, protože ten se opravdu vyvedl. Příjemná černá muzika mne velice zaujala, a kdyby jí bylo více a každá písnička neobsahovala slova EA Sports, tak by se dal prodávat samostatně jako soundtrack. Zvuky jsou, řekněme realistické (typická výmluva, když nemáte co ke zvukům říct).

Hratelnost

A jsme u toho. Hratelnost by se dala ocejchovat známkou: Skvělá, ale... Protože pokud milujete basketbal a neusnete bez míče v posteli, tak bude pro Vás NBA 2003 polykač všeho času (když říkám všeho, tak myslím všeho, včetně času na práci/školu, spánek, stravu a přirozené potřeby nalézající konec v záchodové míse), ale pokud nevíte, co to ten basketbal je, či k němu dokonce cítíte averzi, tak pro Vás je této hry škoda, a proto se jí ani nedotýkejte. Ale dalo by se říct, že je to problém sportovních her všeobecně. Co se týká mne, tak já jsem nad hrou strávil -štpy šept- hodin a hodlám nad ní strávil ještě alespoň dvakrát tolik, protože ... ehm protože ... mám před domem basketbalovej koš a venku je ještě pořád hnusně.

Umělá inteligence (pokud se to tak dá nazývat) je na velmi dobré úrovni. Hráči si nabíhají do volných prostorů, nabíhají si do breaků, celkem slušně brání a s postupem hry mnění taktiku, což je velice příjemné a realistické, ale ... Jednou jsem narazil na trenéra, který dal svým svěřencům dvě minuty před koncem pokyn, aby stříleli pouze trojky (prohrávali o sedm bodů) a oni jeho příkazy plnily dokonale. Dokonce jeden hráč dostal nahrávku de breaku a to téměř pod koš, takž mohl předvést pěknou parádičku a skórovat s téměř stoprocentní jistotou, ale on pokorně odkráčel z pod koše do tříbodové vzdálenosti a hodil... Trochu nerealistické, nezdá se Vám? Mě tedy určitě. (No dobře no, tu trojku dal, ale stejně...)

Game

A teď už se konečně dostáváme k tomu podstatnému a to ke hře. Hrát můžete již klasicky sezónu, play off..., ale hru to nějak nezmění. Co je ovšem poměrně velkou devizou hry je hra jednoho hráče proti jednomu hráči, nad touto hrou jsem strávil minimálně rovnocenný díl času jako nad týmovou hrou. Pravidla zde vysvětlovat nebudu, ty jistě všichni znáte... Co je však další příjemnou věcí je možnost hrát za all stars team 60, 70, 80 a 90- tých let, takže ani v módu 1 na 1 nebudete postrádat třeba Michaela Jordana.

Další věcí jsou již tradičně skvělá opakování. Replay se spustí téměř vždy, když bych koš chtěl vidět znova, na druhou stranu nejsou zas až tak časté, protože ty obyčejné koše neukazují. Samo replay je zpracováno bezkonkurenčně nejlépe z velké trojky”, i když podle mne na replay z NBA 99 nemá, tehdy bylo prostě skvělé...  

Taková malé nepříjemnost souvisí s instalací hry. Hra totiž vyžaduje IE 6, což ovšem není ještě taková hrůza. protože je dodávaný s hrou. Vtip je ovšem v tom, že je anglický, a tak budete mít celý IE anglicky, což by ovšem ještě nebylo zas až tak tragické, kdyby se vám ovšem nepřepsaly i některé položky ve Windows (například Možnosti složky ...). Mně osobně to nevadí, ale jsou lidé, kterým to vadit prostě bude ...

Společenství tvoří minimálně tři lidé

My sice nemáme tři člověky (sakra), ale máme tu tři kolektivní hry a to NBA 2003, NHL 2003 a FIFA 2003. A také víme kdo je v našem triumvirátě kápo. Kdo shrábne všechnu slávu a kdo zabaví nejvíc lidí na nejdelší dobu. Ano, je to tak je to NBA 2003. NBA je vůbec takový Octávius, či Caesar tohoto triumvirátu (vy, kdo nevít o čem mluvím nestyďte se, pokud jste ve třetí třídě, jinak se styďte), nejprve nepozorovaný černý kůň a nakonec císař.

Jo, už jsem si na to vzpomněl, už vím, co jsem tím titulkem chtěl říct. Žádám dva dobrovolníky, aby my napsali, vytvoříme společenství a dáme na hubu všem, komu se nelíbí basket.

SPORTU ZDAR!!  

 

Hodnocení:AAAAAAAA

Mat