Máte rádi rychlá auta?

Pokud ano, tak dost možná NFS: HP2 už máte, protože tato hra se v za krátkou dobu, co je na trhu stala symbolem pohodového ježdění v rychlých autech. Je tomu opravdu tak? Dozvíte se v této recenzi ...

Grafika 

Vzali jsme to za správný konec, grafice se totiž nedá téměř nic vytknout. Až na jeden malý detail, kterým je nepříjemný fakt, že způsobuje opravdu vysoké HW nároky a to je podle mne u závodní hry chyba, protože když se řítíte místo rychlostí 200 km/h rychlostí 2 fps, tak máte chuť použít na křehké originální CD hřebíky. Grafika je opravdu pěkná, ale úspěchem je správný kompromis a ten tady postrádám.

Modely aut jsou opravdu skvěle vytvořené, a když vidíte, jak se slunce odráží od kapoty vašeho nablýskaného Ferrari, které právě vjíždí na most, potom do lesa ..., tak možná poskočíte radostí. Jde o to, jak dlouho vydržíte hru hrát kvůli grafice, protože ať chcete či ne, každá grafika se časem okouká a pro NFS: HP2 to platí dvojnásob.  

Na druhou stranu okolí tratě je zpracováno tak, jak jsem to ještě v žádné hře neviděl. Stromy silnice, řeka, skály, keře... a nebe, to je prostě krása! Pěknou vychytávkou je také Replay, které se automaticky spustí při větším skoku, či při najetí na barel (viz níže), kamera obkrouží vaše auto a pokračuje se v závodě. Komu se nelíbí, může to vypnou, já to nevypínal.  

Story

To byl vtip.

Herní koncept

Dostáváte se do role extrémně úchylného člověka za volantem extrémně rychlého auta, ve kterém jezdí extrémně nezákonné závody. Je to prostě takový malý extrém. 

V hlavním menu si můžete vybrat, co budete hrát. Na výběr máte asi všechny klasické módy plus mód Hot Pursuit, což je obdoba Kariéry za čtyřky. Jezdíte závody a pokud se v závodě umístíte dobře (pokud možno jako první), tak se Vám odemkne další trať, kterou opět musíte dojet na dobrém umístění, nic převratného. Během hry získáváte bodíky (např. za ujetí polišům), za které si můžete nakupovat skryté tratě a auta.

Vašimi protivníky nebudou pouze úchylní soupeři sedící za volanty svých extrémně rychlých aut, ale i (a často i hlavně) poliši sedící za volanty svých služebních jak jinak než extrémně rychlých aut. Když vás poliš sestřelí tak, že se nemůžete ani hnout, tak Vás zatkne, ale ono bohatě stačí, že se za Vás nějaký ten polda pověsí a bude dotírat. Vy se budete dostávat do kolizí a soupeři Vám ujedou. Game Over. Ale soupeřem Vám bude nově i vrtulník, který shazuje na silnici výbušné barely, na které bych Vám nedoporučoval najíždět.      

Hratelnost

A po oťuknutí ovládání, které je opravdu prostinké a nebojím se říct, že je až, až ... jednoduché a okoukání grafiky přijde na řadu pravda. pro některé tragická, pro některé radostná, podle toho, jestli mu voní nebo smrdí benzín.

Jak jsem již řekl, ovládání je intuitivní, herní koncept je prostý, hratelnost je také dobrá? Pro mne ne. Mě znechutil už začátek hry, kdy se na Vás pověsí každej poliš a jelikož máte v té době ještě slabé auto, tak mu ujet je prakticky bez šance (pro mne, musím se přiznat, že přes simulátory aut, formulí a letadel jsem docela kopyto), takže budete často opakovat mise. Později se to zlepší, protože vyfasujete lepší auto a poldové zůstanou sedět se svých Porschátkách.

(-Tato hra udělá z flegmatika cholerika a z cholerika člověka bez počítače-)

Pokud si myslíte, že máte silné nervy, tak si to můžete na této hře vyzkoušet, protože i já poměrně veliký kliďas jsem po padesáté restartu závodu, kvůli padesátému ťuknutí policisty do mého auta zezadu, po kterém následovali hodiny o veliká časová ztráta, mlátil do klávesnice.

Příjemným zpestřením jsou také zkratky, kterými si můžete zkrátit/prodloužit cestu a tak získat náskok/ ztratit náskok na své soupeře. Dobré zkratky si budete pamatovat, budete si totiž pamatovat téměř vše na trati, protože tratí je pár a vy je budete projíždět znovu a znovu. Tím nechci říct, že by byly nějak špatně navržené, naopak jsou navržená do nejmenšího detailu a nebude Vám na nich chybět  téměř nic. Ale co, když vývojáři udělali málo tratí, alespoň byli tak shovívaví, že do hry zakomponovali možnost jezdit tratě druhým směrem, nebo jezdit tratě zrcadlově obrácené.

Suma sumárum hra nedopadá nijak dobře, protože přes nejednu vychytávku je to pořád jedna veliká nuda. Pokud si chcete zahrát příjemně rychlou arkádovou hry, tak sáhněte radši po starých dobrých Rollcage. 

 

Hodnocení:AAAAAAAA

Mat