Ať se hraje, nebo ne, EA Sports rejžují pořád

O nekonečnosti sportovních sérií EA Sports (divize EA Games - jednoho s největších magnátů v oblasti distribuce a vývoje her) jež toho bylo řečeno a napsáno mnoho. Diskmágoví recenzenti se tomuto tématu rádi vyhýbají a pracovníci profesionálních (ať již papírových, nebo webových) časopisů si povětšinou půl recenze na NHL, FIFu, či NBA stěžují a půl recenze popisují novinky oproti minulým ročníkům, které beztoho někde vyčetli, protože jsou tak ve většině případů minimální, že je rozpozná jen opravdový fanda série.

Já se rozhodl zachovat se jinak, jednak nejsem takový expert, abych na vás vychrlil, co přesně se od minulých ročníků změnilo, a jednak by mne taková recenze netěšila a myslím si, že ani vás. Rozhodl jsem se tedy, že zrecenzuji NHL 2005 tak, jako by to byl první díl série a ne 2005., nebo kolikátý. Avšak občasným srovnáním se stejně nevyhnu, odpusťte mi je, prosím.

Pokoukání. Jelikož o příběhu nemůže být řeč, musíme se vrhnout hned do hry. A mohu vás ujistit, že zklamání zažijete hned na začátku. Tam kde by jste čekali dynamické scény plné hokejového napětí, agresivity i úspěchů podkreslených rychlou metalovou hudbou - tedy na místě intra, naleznete jen suché heslo EA Sports řečené jedním z hokejistů NHL (ano, kdybych byl větším expertem na sport, nebo si na něj chtěl hrát a zalogoval na oficiální stránky NHL, sdělil bych vám jeho jméno a vypadalo by to mnohem lépe, avšak jsem neznalý a líný - otřesná kombinace, zvláště pro recenzenta). Víc ani ťuk. Jen smutně vzpomínáme na předešlé ročníky jako 99, 02 ... ale teď jsem si vzpomněl, že vlastně žádné předešlé ročníky nebyly. Ale přesto, co by autorům udělalo sestříhat pár zajímavých scén do tříminutového filmečku, která by hráče správně bojovně naladil. Mírně zamrzí i absence přiložených trailerů, které EA Sports do svých her občas přidává jako efektivní reklamu. No nic, asi to místo na 2 CD zapláclo to obrovské intro.

Grafika na první pohled vypadá velice pěkně, ovšem málo co je takové, jak se zdá. Samotné animace hráčů jsou bezchybné a obstojí i při velice podrobném přezkoumávání v replayích. Avšak ty obličeje! Český nároďák ještě jakž takž jde, poznáte Jágra, Hamrlíka i Vokouna, ale když se ponoříte do bojů v NHL, kde hráče znáte jen tak od vidění ze zpráv, nemáte šanci, vážení a milí, já poznal pouze Iginlu a i ten my dal pořádně zabrat. To bych však vývojářům odpustil, vzhledem k tomu, kolik obličejů musí vytvářet a tento argument (tady veliké množství hráčů) uspěje i při obhajobě minimálně tak trochu záhadných statistik. Avšak co jim neodpustím je zvěrstvo, které provedli s ústy. Jednoduše vám přijde, že jsou tak trochu příliš, až neuvěřitelně nepřirozeně 3D! Upozorňuji vás, že pohled na český národní tým, když se fotí a všichni se smějí, by vaše bránice nemusela vydržet. Tedy pokud vše berete s humorem. Já být takovým Dvořákem, tak na EA podám žalobu za šíření interaktivní pomluvy a úmyslné zkreslování skutečností.

Jinak vše vypadá docela dobře. Diváci jsou v době zápasu pouze opravdu nevzhledné placky namalované na tribuně (viz obrázek níže), avšak v in-game animacích jsou to velice slušné 3D modely s vlastními pohyby. Avšak tak trochu zarazí sterilita prostředí. Jedno, jestli padl gól na 10-0 v exhibičním zápasu, nebo gól v prodloužení v rozhodujícím finále Stanley Cupu, ani hráči na střídačce, ani trenéři nehnou brvou. Popravdě řečeno, trenéři prostojí celý zápas jako solné sloupy se založenýma rukama bez potřeby nějak komunikovat. To vše platí však jen do doby, kdy na ně najede in-game kamera, v tu chvíli se všichni rozjásají/rozesmutní, takže menším šťouralům než jsem já to ani nebude vadit.    

Welcome, ladies and gentelmen! To může znamenat jediné dvě věci, po dobu zápasu si vyslechnete odborný komentář sportovních redaktorů a česká verze opět letos není k mání, snad kvůli pilné práci české pobočky EA Games na lokalizaci Sims 2 na něj nezbylo dost času. Ale zpět ke komentáři, ten je naprosto úžasný a vžene vám adrenalin do žil. Snesl by srovnání s mnohými skutečnými sportovními komentátory a s mnohými (nebudeme jmenovat, viď Pavle) by toto klání jistě vyhrál. Avšak když ho posloucháte opravdu pozorně, najdete menší chybky, které by se daly pořádným betatestingem spravit. Například při změně stavu z 3:1 na 3:2 necelou vteřinu před koncem komentátor vychrlí něco v tom smyslu, že vedoucí tým se teď má čeho obávat.

Ale i ostatní zvuky zní opravdu dobře. Asi nebylo tak těžké nasamplovat zvuky odrážejícího se puku a praskot lebky narážející na mantinel, ale potěší vás i občasné vychtávky. Řeknu vám, je to hned o něčem jiném, když hrajte někde v tramtárii před poloprázdným stadiónem, než když plná pražská hala skanduje: Češi! Češi!

Většinou stojí za zmínku i soundtrack, který vám hraje v menu hry, tentokrát do však v EA Sports nějak odflákli, takže vám hrané songy k srdci nepřirostou. Škoda.

Prstolam! Ono to není nic jednoduchého, navrhnout ovládání tak složité a komplexní hokejové simulace, abyste bez mrknutí oka mohli měnit lajny, měnit taktiku, přeskupovat se na vhazování, několika způsoby nahrávat, 2 způsoby střílet (ke klasické dělovce přibila střela zápěstím ... ehm ... chci říci, že vedle klasické střely můžete použít ránu zápěstím), padat do střel, najíždět si hráčem bez puku do volných prostor pro přihrávku (takzvaný open-ice contol - velice zajímavá věc, obdoba FIFáckého Off the Ball), obírat o puk, hrát u mantinelu, kličkovat, akcelerovat, chytat brankářem, udeřit pravým hákem a spoustu a spoustu dalších věcí. Nicméně musím uznat, že předdefinované ovládání je navolené ideálně, přesto se s ním budete potýkat dost dlouhou dobu.

Hrajem. Kromě těch nejzákladnějších módů, které by vás asi napadly (exhibice, sezóna - NHL, samozřejmě, a play off) se nabízí hned dvě zajímavé volby : Dynasty mód a Word cup. V módu Dynasty si zahrajete na trenéra, manažera a všechny hráče zároveň, poněvadž se vám nabízí zajímavé možnosti srovnatelné s volbami freeware manageru, mnoho věcí by šlo vylepšit, ale buďme vděční alespoň za to, vždyť můžeme hrát za náš vysněný tým spoustu sezón! Světový pohár je přesně to, co by jste si pod ním představili, kompletně zpracovaný turnaj světových hokejových velmocí se všemi nutnými rekvizitami: upravenými pravidly, či speciálně vymodelovanými stadióny včetně širších hracích ploch, kde se alespoň trochu dá hrát evropský kombinační styl hokeje a ne americké BUM-BÁC-MANTINEL BUM-BÁC-LED. 

Pruda! O občasných chybkách by byl hřích se nezmínit. Nad problémy s fyzickým modelem musíme přimhouřit oči, přeci jen se jedná o velice složité objekty, kde není jednoduché vše vybalancovat (typický příklad vidíte na nejspodnějším obrázku, odsud je ale stejně stále nahoře). Za eliminaci by stáli i okamžiky, kdy se dva hráči vedle sebe vydají tím samým směrem, tím samým pohybem, takže vypadají jako synchronní pár v krasobruslení. Nebudu vývojářům ani tolik vyčítat chybějící fota velkého množství hráčů (i těch hrajících v NHL), přestože je místo nich na tabulkách nepěkný reliéf lidské hlavy. Trochu na vážkách jsem byl ze zpracování české hymny, které by se bez větších cvaviků označit za tu nejhorší verzi, kterou jsem kdy slyšel. Dokonce bych přísahal, že v jednu chvíli jim to dost ujelo a to nemám hudební sluch! Víte co je ale největší pruda? Ta vůbec největší pruda? Ovládání v menu. O úroveň výš se dostáváte Backspacem a Escapem vyjíždíte ze hry. Víte kolikrát jsem zbytečně ukončil hru, než jsem si na to zvykl?

Finiš! NHL 2005 je komplexní simulací hokeje, která vás může zklamat několika maličkostmi, nebo arkádovostí stylu hraní (který je však vlastní pro téměř všechny sportovní simulace). Pro všechny nadšené diváky, či hráče ledního hokeje je to jasná volba, pokud již nemáte podobnou hru, která vám dosud vyhovovala (od 2000 výše se koupě vyplatí jen skalním fanouškům).

Hodnocení odpovídá faktu, že se jedná o prakticky první hru svého druhu.

« Autor článku »

Mat


Tématické články:

Všechny sporty u nás recenzované jsou od EA, takže všechny jsou tématické, vyzdvihl bych však recenzi na NHL 2003, protože se jedná o suverénně nejhorší recenzi na našich stránkách. A to je pravda jako, že se Mat jmenuji (avšak berte v potaz, že se jedná o recenzi z PRVNÍHO čísla AAA Games)


« QuickBoX »


Vývojářské studio:

EA Sports

Konglomerace několika studií, které se podílejí na stále nových ročnících oblíbených sportovních simulací.

Pohled do budoucna ...

To si pište, že se dočkáme dalších dílů.


Hru doporučujeme těm, kteří ...

mají rádi hokej, mají rádi PC hry a nemají žádné NHL nad 2001 


Modifikovatelnost:

NE

Multiplayer:

Ano


Hrací doba:

jak dlouho chcete


RUB/LÍC

Grafika: 5/8
Zvuky: 7/8
Hratelnost: 7/8
Příběh: 0/8
Invence: 5/8

(ne každá stránka hry má na výsledné hodnocení stejný vliv - záleží hlavně na žánru)

« Hodnocení »

+

Dobrá atmosféra zápasů, výborný komentář, velice slušný hokej.

 

-

Nic moc grafika, pár chybek


To znamená, že:

NHL je další sportovní simulací od EA Games, kdy konečně přijde něco výjimečného?

Lokalizace:

Ne