Pštrosí závody??? To snad ne!

Závodní hry jsou krásná věc. Bohužel se dnes povětšinou orientují na realistické simulace, které si po klávesnici jen těžko zahrajeme, což je docela škoda, protože se nevyplatí kupovat si potřebné vybavení jen kvůli pár dobrým hrám, které, pokud nejste velký fanda tohoto motoristického sportu, vás za chvíli stejně omrzí. A co potom s vybavením, jejíž upotřebení pak spočítáte na prstě jedné ruky? Občas se také na trhu objeví čistě arkádové závody, které nemají na rozdíl od svých kolegů zvláštní požadavky, vystačí si pouze s klasickou klávesnicí. Jistě se nemusím zdlouhavě rozepisovat o výhodách či nevýhodách, stačí když se zmíním o sérii, která je s námi již pěknou řádku let a do důchodu se jí nejbližší době také zvlášť nechce. Není se ani čemu divit, za ty roky se každému hráči vryla do paměti a pokud se někdo zmíní o motoristických závodech, většině lidí se vybaví právě tyto zábavné arkádové závody, které s námi budou jistě ještě pěknou řádku let. Ano, tušíte správně, jedná se o nesmrtelnou sérii Need For Speed od EA Sports, recenzi na poslední díl si můžete přečíst zde.   

Jenže za ty roky jsme si již zvykli, že závodní hry se převážně, výhradně točí jen okolo benzínem páchnoucích objektů, což je pěkné, ale trochu stereotypní, nemyslíte?  Pokud jste také zatoužili po změně a místo smogem zamořeného města se prohnat po krásných zelených pláních, kde na auto v okolí milionů kilometrů nenarazíte, zkuste zábavnou arkádu Ostrich Runner. Jedná se o budgetovou hru s originálním námětem a výrazně osobitým grafickým zpracováním, u které se stoprocentně nějakou tu hodinu budete výborně bavit. Překvapila mě zde přítomnost jakéhokoliv příběhu, neboť se na první pohled může OR zdát jako klasické závody, ale není tomu tak. I když zde nehraje žádnou větší roli, je dobré se o něm alespoň v rychlosti zmínit, abychom věděli co se zde událo.

Tak tedy, na jedné planetě vzdálené několik stovek světelných let od Země  žijí již několik generací v harmonickém souznění s okolní přírodou  pštrosi. Jednoho dne jsem zavítal pošahaný profesor, který se rozhodl tuto planetu pomocí mladých pštrosů zotročit. Jeho oddaný pomocník se jednoho pochmurného večera vydal ukrást všechna pštrosí vajíčka, aby posléze z čerstvě narozených pštrosů udělal udatné bojovníky, kteří mu pomohou v jeho záškodnické činnosti. Jenže vše nedopadlo podle očekávání, neboť zlodějíček si nevšiml, že v jeho tašce je díra  a spousta vajec se mu cestou ztratila.

Jakmile pštrosi zjistili co se stalo, povolali své nejrychlejší muže, aby se pokusili profesorovi zvrácené plány překazit a při té příležitosti zachránit ještě co nejvíce ztracených vajíček. Na této strastiplné cestě, na jejímž konci vás čeká samotný profesor máte za úkol v každém závodě nasbírat požadovaný počet vajíček a ještě neskončit hůře než první. No není to výzva? Při hledání profesora si zazávodíte v osmi různých prostředí, mezi nimi nechybí ledové pláně, prosluněné zelené lokace, či hrůzu nahánějící temný svět. Výběr je zde opravdu pestrý, autoři nejen zde projevili velkou míru potřebné invence, která je základním kamenem při tvorbě her tohoto typu.

Umělá inteligence, jestli to můžu tak napsat, vašich protivníků-kolegů je poněkud… inu, řekněme si to rovnou, nulová. Zdálo se mi, jako by se mnou závodili jen, když jsem byl v její blízkosti,  není přece možné aby za celý závod z potřebných sto vajec nasbíral každý okolo 40  a  já jsem byl vždy jediný, který splnil tento limit. Párkrát se mi také stalo, že jsem je předběhl o kolo a to jenom proto, že stáli na místě a nejevili žádné známky života.  Takovéto chyby by se zde neměli stávat, člověk si potom myslí jakej je king a ono to vůbec není pravda.

Závodní plocha zde prostě „žije“, kromě nutných závodníků, zde najdeme po dráze se procházející rodinu ježků, tučňáků občas před vámi proběhne také pár zajíců, stromy na vás koulí svá velikánská kukadla, hrabičky ať už samotné nebo větším počtu, jsou na dráze vždy umístněné tak, abyste se alespoň jednou nachytali.Díry v zemi, otevírající se dveře a spousta jiných překvapení, které se aktivují formou skriptu v určité době. Škoda jen, že se to časem okouká a začne to být kapánek stereotypní.   

Velký výběr se naskýtá i při volbě vašeho udatného závodníka, který nakonec svede bitvu s tím nejsilnějším. Nejlepší je na tom to, že zde jsou všichni rovnocenní, nic takového jako „on má velké boty, tak bude asi pomalý“ zde neexistuje, všichni jsou stejně silní, takže si na začátku vybereme toho nejvíce ujetého borce, věřte mi, výběr zde je, a fičíme závodit.

Během závodu můžeme sbírat i určité bonusy, které nám po zpříjemní dlouhý závod. Jsou to:

Červený kříž – při sebrání tohoto artefaktu se vám přičte jedno pero. Pera zde určují počet životů, jsou zobrazeny v levém horním rohu, pokud jejich počet klesne na nulu závod pro vás skončil. Pera zde ztrácíte převážně narážením do autory připravených překážek, nebo svých pštrosích protivníků.

Štít – Tento bonus vás uchrání před odebráním pera. Navíc při nárazu na nějakou překážku, můžete bez časové ztráty okamžitě pokračovat v závodě. Vyplatí se sbírat.

Bota – vaše rychlost se znatelně zvýší, což je pěkné ale nese to sebou určitá rizika na které jistě sami brzo přijdete. Škoda jen, že není dostupná v každé úrovni.

Pružina – vaše skoky se zvětší.

Ovládání zde také není složité. Svého závodníka ovládáte kurzorovými šipkami a při potřebě skoku zmáčknete mezerník. Do toho všeho vám zde hraje veselá, pohodová hudební smyčka, která dělá závodům výbornou kulisu. Protivníci kromě vás narážejí i sami do sebe, nezřídka kdy se ihned po startu stane hromadná kolize, což budí věrohodný dojem toho, že to nejsou bezchybné figuríny, který mají jediný úkol, porazit vás.

Součástí balení je i multiplayer ve kterým mohou změřit své síly až čtyři hráči po LANu ovšem bez botů což je při menším počtu závodníků docela škoda. Přístupný je zde i Splitscreen, ve dvou lidech v kterým jsou již dostupní boti. Multiplayer je ještě zábavnější než singlplayer, neboť kromě závodů s kamarády jsem autoři přidali ještě více různých překážek, bavit se budete tedy ještě více. LOL

Velké mínus zde vidím v její velké krátkosti, neboť za necelé dvě hodiny jí máte dohranou. Na horizontu jsou také vidět černé čáry z editoru, občas se jich nakupí tolik, že připomínají drátěný model. Tomu se dá říci jediné – moc pěkně to zrovna nevypadá, šlo by to odpustit nějaké volně stažitelné hře, ale ne budgetu za který musíte solit peníze.

Ostrich Runner je výborná arkáda u které se budete pěkných pár hodin jistě slušně bavit.Doporučit jí zde můžeme každému. Po různých automobilových simulacích se jedná o pěkné zpestření, které by nemělo ihned upadnout do zapomnění. Škoda jen, že se takových her nedělá více.Člověk si jenom posteskne proč to není jako dříve, kdy se hry nedělaly pro peníze.

« Autor článku »

Pat


Tématické články:

Ostatní budgetové hry: Serious Sam: The Second Encouter, Gore, Operation Blockade, Will Rock, March! a další závodní hry: Need for Speed: Hot Pursuit 2, Need for Speed: Underground 2.


« QuickBoX »


Pohled do budoucna ...

Asi ne, stěží narazíte na druhý díl a pokud přeci, tak pravděpodobně nebude stát za koupi.


Hru doporučujeme těm, kteří ...

každému, dle slov recenzenta

Modifikovatelnost:

NE

Multiplayer:

Ano, Lan a SplitScreen
 
Hrací doba:

kolem 2 hodin

RUB/LÍC

Grafika: 5/8
Zvuky: 3/8
Hratelnost: 6/8
Příběh: 3/8
Invence: 5/8

(ne každá stránka hry má na výsledné hodnocení stejný vliv - záleží hlavně na žánru)

« Hodnocení »

+

 

 Zábavnost a originalita

 

-
 
Krátkost, v singlu vás hra začne docela brzy nudit a slušnej multiplayer se dá hrát až od čtyřech lidí.

To znamená, že:

OR je spíše hříčka než hra, pobaví, ale pocit jako po dohrání Deus Ex, či Falloutu 2 z toho mít nebudete.

Lokalizace:

Ne