Staří známí se opět vrací na scénu

Když jsem hrával Settlers 2, byla to hra která mě velice upoutala a zabavila na mnoho hodin (Spíš dní, nebo týdnů, ne? Mat).

Proto jsem se nemohl dočkat každého jejího pokračování. Jako poslední vyšla Settlers 4 kompletněčeštině, neváhal jsem a samotnou hru jsem si ihned koupil.

Tak jako tomu bylo u každého dílu, na první pohled mě učarovala grafická stránka hry. Každá věc která se ve hře nachází byla vymodelována přímo dokonale. Stíny budov, paňáci,… vše bylo uděláno tak, aby to lahodilo lidskému oku.

Jak u akčních her je podmínkou zabíjet nepřátelé, tak u osadnických strategií je hlavní věc vybudovat funkční výrobní řetězec. Doporučoval bych (ze zkušenosti) jako první budovu postavit dřevorubce, blízko lesa samozřejmě. Kousek vedle pilu, aby souška byla co nejdříve rozřezána a byli co nejmenší časové ztráty v dodávkách dřeva při stavění budov. Potom kameníka, sklady, ale to tady popisovat nebudu, bylo by to na dlouhé lokty a tuto recenzi nepíši proto aby tady popisoval postup stavění budov, ale abych vás informoval o novinkách či vylepšení, které v této hře jsou.

Jak jsem již zmínil, nejdůležitější je výrobní řetězec a ten je v Settlers 4 dotáhnut k dokonalosti, hromada nastavení která vás určitě zabaví na pár hodin . A jestliže se přeruší dodávka jediné suroviny, má to velice negativní dopad na vaši ekonomiku a o tom tato hra je, mít výborně fungující ekonomiku,.která by byla schopna vydržela narušení od protivníků. Nepřátelé, kteří se zde vyskytují, jsou podle mého názoru jenom, aby se neřeklo, protože nejvíce práce budete mít určitě z něčím jiným, než vymýšlet nejlepší strategii na nepřítele. Ale když jsem se o nich zmínil, na výběr máte ze tří ras. Jsou to Římané,Vikingové a Majové. Každá rasa má své určité zažité pravidla a ty je nutno dodržovat, aby jste se vyhnuli hnedka ze začátku problémům.

Celá hra se honosí větší obtížností, než pochopíte vztahy mezi budovami, co k čemu je a kam to patří. Každý domeček má své nastavení, kterým většinou regulujete celkovou prosperitu domu. Kolikrát se mi stalo, že pro malou chybu se zasekla celá ekonomika a dalo velkou práci jí znova rozpohybovat.Velká výhoda je, že když si v zápalu boje nevšimnete že vám úplně došel kámen a následně to zjistíte, nemusíte hru zabalit, jak to bylo např. u Settlers 2,ale stačí zbořit budovu a z toho postavit kýžený dům či důl, ale ovšem u nového zdroje suroviny.Vojáky které zde máte a nadále verbujete, můžete vycvičit na určitou hodnost. A jak to bývá, čím větší hodnost, tím se voják stává více odolnějším vůči nepřátelům a naopak, více toh zmákne v boji (i když animaci na useknutí hlavy tu neuvidíte).. Hlavní surovinou pro zvýšení hodnosti u vojáků je zlato a uhlí aby jste měli čím topit v peci, když zlato tavíte na cihličky. Bez zlata zde ani kuře nehrabe.

 

Hodnocení:AAAAAAAA

Pat