Staňte se silným diktátorem, El Presidente…

 

Tropico je budovatelská strategie, kde máte za úkol z naprosto zaostalého ostrova (taky se tomu říká banánová republika) udělat prosperující, velmi bohatý stát. Vy jako velký El Presidente se musíte rozhodnout jakou cestou se vydat ke kýženému úspěchu. Na začátku hry si vyberete jaké vlastnosti vás budou charakterizovat, tím si získáte oblibu či odpor u určitých skupin obyvatelstva.

Obyvatelstvo, který tu budete ovládat není jen skupina lidí, který má tak maximálně jeden společný názor, ale každičký člověk tu má své názory na dění kolem sebe a potřeby, které by jste měl jako spravedlivý EL Presidente respektovat.

Na začátku hry si můžete projít turotial, který vám ukáže spoustu zajímavých věcí.

Velmi důležitou částí hry je ekonomika. Začínáte jako obvykle od píky, čili skoro z ničeho.

Ze začátku vás živí jen zemědělství, ale postupem času kdy získáte větší obnos peněz a investujete do průmyslu a exportně výhodnějších surovin se vaše konto začne rapidně zvedat.

Velkým zdrojem peněz je také turistika, pokud vystavíte pár luxusních hotelů, turisti se k vám jen pohrnou. A aby toho nebylo málo tak si všechny věci, které zde máte na starosti můžete prohlédnout dosti podrobné brožuře.

Ovládat zde můžete skoro všechno. Platy lidí, jejich volný čas (závisí na výši výplaty) jestli půjdou do baru, nebo do kasina a nebo se vydají pouze do kina, nájmy atd. Postupem času jsem zjistil, že velkou oblibu u obyvatelstva si získám vystavěním základních věcí tj. zdravotnických zařízení,barů, hospod a kostelů, nebo spíše katedrál, pokud na to samozřejmě máte.

Dalším neméně důležitým prvkem je politika. Budete zde stále bombardováni nároky skupin lidí (frakcí), kteří budou od vás stále něco potřebovat např. militaristická skupina nebo ekologové (kteří stále chcou abyste stavěl všude stromy, keře a různé okrasné sračky- jak slušně vyjádřeno-Mat), komunisté, kapitalisté…

Můžete si také vybrat zda budete vládnout demokraticky a nebo jako tvrdej diktátor, který nikomu nic nedaruje. Pokud se dáte demokratickou cestou budete v úplné harmonii s USA a turisti se k vám jen pohrnou, pokud však se dáte opačnou cestou, cestou tvrdého diktátora, budete velmi oblíbený u Ruska a komunistů, ale velice se sníží příliv turistů. Samozřejmě  že platí, čím větší obliba tím jsou větší, ty papírky, který má každý rád, jakpak se tomu jen říká ……. jo, už vím, jsou to peníze a proto je nejlepší snažit se hrát to na obě strany vytřískat z toho co nejvíc.

A jestli si myslíte, že máte neomezenou dobu vládnutí, tak se šeredně pletete. Jako všude, tak i zde probíhají volby. Vesničané vyberou jednoho kandidáta ze svých řad, který se s vámi utká o přízeň voličů. Byl by jste ale špatný El Presidente, kdybyste si nepomohl nepoctivou cestou. Na výběr máte z více možností, např. zabijete protivníka, to by jsem vám moc nedoporučoval, protože se velmi sníží vaše oblíbenost a nebo podplatíte všechny obyvatelé a nebo……… na to už přijdete určitě sami. Pokud by jste prohráli následuje věta, kterou nikdo z vás určitě nemá rád GAME OVER.

Pojďme se také věnovat jiným aspektům hry. Jedním z nich je grafická stránka hry. Grafika v této hře je pěkná, detailní a přehledná  Můžete zde zoomovat jak hrdlo ráčí, tak abyste viděli celý ostrov a nebo jestli se chcete podívat jak dělníci staví dům, také „no problem“. Dále si můžete natáčet ostrov podle vašich představ, aby vám nic nezůstalo skryto. Zvukové stránce se nedá nic vytknout. Latinskoamerické melodie, které zde jsou slyšet jsou melodické a k samotné hře pasujou jako přišité.

K samotné hře bych žádnou větší výtku neměl. Vlastně jednu jo, a to tu, když jsem posouval myší obraz, často se cukal. Počítač jsem měl dostatečně silný a z toho jsem usoudil, že chyba není na mé straně.

Jedna rada na závěr: hlídejte si, abyste dávali vojákům větší žold než výplatu ostatním lidem, nebo skončíte dřív, než to stačíte pořádně rozbalit.

Tropico je budovatelská strategie s velice propracovaným herním systémem., kde zjistíte jako např. v Pharau, Kleopatře, či Zeusu, jak je těžké postavit funkční město, v našem případě rovnou celou republiku. Pokud máte rádi tento herní styl, nemáte nad čím přemýšlet. Tropico je pro vás jasná volba.

 

Hodnocení:AAAAAAAA

Pat