Mimozemská invaze pokračuje! Kdopak zastaví blížící se apokalypsu? Armáda, vědci, technici, inženýři, kosmonauti …?Kdepak, stačí na to pouze jeden průměrný PC hráč.

 

Domnívám se, že můj podtitulek už za mě vše řekl. Měl bych jenom upřesnit, kdy ta zkáza lidstva přijde. Pro nás to je zatím budoucností, ale za krátko, tj. 25.května 2004 to již bude současností. Proto nesmím ztrácet tak drahocenný čas a rychle vás seznámit s touto velice dobrou českou hrou. Všeho se ujal (český) vývojářský tým Altar Interactice a dokázal, že mu patří velká čest a sláva, jelikož pro všechny vyznavače X-COM připravil další neoficiální pokračování. UFO Aftermatch je určená pro hráče, kteří si libují ve strategiích.

 

Grafika

 

Po této stránce nejsou na tom zas tak špatně. Ztvárnění Země, jako hrací plochy, je detailně propracované. Nechybí tu různá bioklimatická pásma, jako například polární pustiny, tundry, stepi, pouště, … . Všechno souvisí se vším a to platí i v tomto případě, protože na každé bojové akci můžou být různé klimatické podmínky. Na severu Ruska je sníh, v Africe naopak poušť, v Severní Americe jsou zase oblasti porostlé travou a křovinami. Na města se taky pamatovalo a mění svoji podobu vzhledem k místě nálezu (převládá však východo-levný styl). V průběhu boje se občas promítne intro právě objeveného objektu, což je takové zkrášlení hry a dodá tu správnou chuť ke z likvidování dalšího mutanta. Různé efekty zbraní byly doprovázeny skvělým zvukem a vyzněli velice věrohodně. Navíc po celou tu dobu se ze vzdálí reproduktorů nesla tajemná hudba, která občas naháněla větší hrůzu, než samotní ufoni.         

 

Příběh

 

Než začnu psát něco o příběhu, tak bych měl nejprve napsat takovou ukázku. Z ní se totiž nejlíp dozvíte, jak to všechno tenkrát začalo.

 

 

KINO LAMPION uvádí film : Zhoubně krásná. V hlavní roli E.T. (Erik Trfón). Začátek ve 20:00.

 

Tak tato upoutávka zaujala několik diváků, kteří už netrpělivě čekali ve stanovený čas na schodech místního kinosálu. Také oni se chtěli podívat na největší trhák v celé historii česka. Někteří z nich si netrpělivostí zapálili cigaretu, jinačí se bavili s kamarády a tam v zadu se jeden pár laškoval. Všichni tu však byli kvůli stejné věci - čekali až se jim otevřou brány fantastického světa popcornu a piva. Ten důvod přivedl i mě. Nemusel jsem dlouho čekat, mám to přes ulici a vím kdy mám vyjít. Po příjezdu bílého combíka značky Trabant jsem vytušil, že ten čas přišel.

Jako každý týden si sedám na stejné, ač nejlepší místo a se vzrušením koukám na bílé plátno na který se upne můj zrak na 2 hodiny a 35 minut. Za chvíli se zhasly světla, spustila se promítačka a na plátně se objevily titulky : Cenega uvádí film od Altar Interactive  Zhoubně krásná.

 

 

Po chvilce koukání jsem pochopil, že mě tento film asi nezaujme, jelikož se ten páreček co se  venku zajímal sám o sebe, dělá co chce a já se kvůli nim nemohu soustředit. Ze všeho mě nakonec vytrhla filmová akce, kdy mimozemská plavidla zaútočili na naše stíhačky a začal nelítostný souboj. Řehotání ze zadu utichlo a já si oddechl. Po několika minutách neustálého stíhání jsem začal pociťovat jakousi nepopsatelnou únavu. Nechtělo se mi už nic dělat, koukání na plátno mě unavovalo a mé smysly ochabovaly. Ještě jsem si stačil povšimnout, že mé, tak hlučné okolí, rázem utichlo … 

 

Poslední myšlenky zesnulého diváka z řady 13 (ten v mikině!)

 

 

Tento anonymní divák nás dobře vtáhl do začátku všeho dění. Spóry jenž byly vypuštěny mimozemským plavidlem zahubily do několika dnů všechny živé organismy. Jen hrstka vyvolených a zdárně schovaných lidí se zachránila. Na scénu pak přijde hrdina, který bleskurychlým jednáním zorganizoval odboj. Ano, jsi to Ty a díky své pohotovosti jsi začal vyhledávat a sjednocovat další lidi, kteří stojí za tebou a pomáhají ti, proti útočící mimozemské civilizaci.

 

Hratelnost

 

Pro znalce série X-COM nepřinesl UFO Aftermath téměř nic nového. Je to pouze nové a lepší pokračování. Pro ty ostatní to může být dobrá hra s dobrým námětem. A proč by ne? Vždyť má tato hra nejlepší předpoklady k tomu aby se hrála. Nalezneme tu jak prvky taktického boje, tak i částečně prvky R.P.G.-čka. Jednotliví vojáci, nebo jestli chcete rekruti, dostávají zkušenosti za které si zvyšují svoje dovednosti nebo vlastnosti. Toto zvýšení určitě poznáte v samotném boji, protože například dovednost „pušky“ zvyšuje vaši šanci na zásah, „léčení“ zase lepší uzdravování, „vnímavost“ zvětší vaši procentuální šanci na zahlédnutí nepřítele, atd. Výběr je dostatečný a je ohodnocen od 1 do 10 slovně (… - dobrý – velmi dobrý – vynikající – heroická – super heroická ). Mimo to můžete nechat své jednotlivé členy komanda cvičit. Jak dlouho to bude trvat už záleží pouze na jejich inteligenci a na vašem čase, protože nesmíte lenit a dál expandovat do sousedních lokalizacích. Díky těmto misím se vaše území rozšiřuje a zvyšuje počet základen. Z nich pak může vzniknout buď vojenská, inženýrská nebo výzkumná základna. Později se tyto základny rozšíří o jeden typ navíc na takzvanou anti-biomasovou základnu. Asi nejhorší situace je rozhodování se mezi jednotlivými druhy, protože každá z nich je důležitá a ještě důležitější je jejich účinek. To, jak se rozhodnete je na Vás a na Vaší strategii.  

Během hraní se nelézají a hlavně zkoumají nové a efektivnější zbraně a zbroje. Všechny typy zbraní jsou rozděleny do tří kategorií – pistole, pušky a těžké zbraně. Z nich si postavíte dokonale likvidující četu.

Jediným hlavním negativem je malá variabilita map. Po odehrání několika akcí zjistíte, že jste prošli téměř všemi mapami a už se dále nemění. Jediné co se obměňuje jsou nepřátelé a s odstupem času jsou vyzbrojováni i lepší technikou.

Co říci závěrem? UFO Aftermath je důstojným nástupcem série UFO, který není jen tak pro někoho, ale fanoušky taktických strategií (klidě j s R.P.G. prvky) typu Jagged Aliance jistě zaujme. Ale teď už dost keců, podívejte se na kalendář a pokud je náhodou 25. května 2004 upalujte do nejbližšího bunkru, abyste mohli nakopat zadky Šedivákům.  

 

 

Lord Abak

 

Autor článku:

Tématické články:

Recenze na trochu jinou tahovou strategii Etherlords II

Jenže teď už tolik tahových strategií nevychází, proto můžete nahlédnout do minulosti s retrorecenzemi na Spellcross a Jagged Alliance 2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+

 

Skvělá zábava, propracované souboje, široký výběr techniky

 

-

 

Velká HW náročnost, časem se ohraje

 

To znamená, že:

 

UFO Aftermath je dobrou volbou pro stratégy, špatnou pro akční hráče

 

Lokalizace:

 

Profesionální včetně dabingu