Knihy pro vlastence, vlastenci pro knihy

Pokud chodíte pravidelně do knihkupectví i z jiného důvodu, než je okukování té sošné blondýnky z oddělení poezie, určitě vám neuniklo, že existují i jiné věci, kvůli kterým je fajn tam zavítat. Správně, mluvím o té brunetce u pokladny.

Ale nejen chlípností živ je čtenář, čestný pionýrský, nekecám – potvrdil mi to sám velký Inťouš. Jo, existují i knihy. No a v českém prostředí existuje již od roku 1998 projekt České knižnice.

Ta měla původně v plánu vydat (a vlastně i utvořit) kánon české literatury, takový best of za těch tisíc let české písemné kultury. Dokonce se mluvilo asi o 200 stech svazcích, na jejichž ediční a textovou přípravu byla svolána elita české literární vědy v čele s prof. M. Červenkou (bohužel nedávno zesnulým). Každý rok mělo vyjít 6 svazků bez omezení doby vzniku či formy.

Brzy se ovšem ukázalo, že tato řada je až příliš vymazlená – a tudíž drahá – a navíc, že Češi o nějakou klasiku - a nedejbože i kvalitu - nemají zájem, pouze o jména, která slýchali ve škole a o nichž bezpečně věděli, že se jimi budou moci blýsknout na večírcích před sobě podobnými kulturními měkkejši.

Navíc i nakladatelství Lidové noviny poněkud podcenilo reklamní kampaň a tak se výborná pomůcka studentům univerzit i škol středních ke svým cílům ani nedostala (stejně jako do knihoven apod.). To vedlo NLN k tomu, že v loňském roce vydalo pouze 4 tituly a v současnosti - A NYNÍ POZOR – je řada titulů této edice k dostání na www.nln.cz s 50 až 75% slevou!!!!

Takže např. Kámen a bolest Karla Schulze (možná nejlepší český román všech dob) pořídíte za 120kč, Soubor díla jednoho z největších českých satiriků Karla Michala také tak, Šaldovy Boje o zítřek cca za pade a tak dál.

Podobné slevy se navíc objevily i v jiných edicích (např. Dějiny států) – takže neváhejte a mrkněte na výše uvedené stránky a nakupujte (pro sebe či jako hodnotné dárky pro jiné, to je fuk, hlavně nakupujte). Alespoň trochu tak přispějete k přežití této unikátní řady a stanete se neskonale moudřejšími a kulturnějšími, čímž ohromíte nejen onu bloncku a brunetu, ale naučíte se i ovládat Sílu.

Takže alou nakupovat (a bacha pokud váš otec začíná sípat)!

« Autor článku »

Nihil

poznámka k obrázku: to je černá díra. Sice nevypadá moc černě, ale za to je vidět. Zdroj: seriál Andromeda.