>Kde jsou teď?
>>Cestují vlakem napříč Indií. Z Bombaje do Kalkaty.
>>>Díky Bohu, že vlastníme Indii!

Komedie byla po celou historii lidskou historii (plus mínus) považována těmi největšími "umělci" a hlavně "kritiky" za (jak to definovali antičtí Řekové) nižší žánr. Přesto byl tento žánr nejprve na pódiích, později i v knihách a na obrazovce "obyčejnými" lidmi velice oblíben. Říkáte si: "Co to ten balík plácá za hovadiny?" Neodsuzujte mne tak brzy, ne dřív, než vám nabídnu paralelu z dnešní doby. Z filmů, které se k nám dostávají do kin, je komedií dobrá třetina a jsou oblíbené a navštěvované, vydělají si na sebe. A kolik procent Oskarů získává průměrně tento žánr? Pokud si odmyslíme Oskara za animaci, kterého většinou schlamstne nějaký ten kreslený film založený na vtípcích, získáte žalostné procento nepěkně se blížící úplnému dnu. A máme tu znovu onen nepoměr kritika versus diváci. Upozorňuji, že na provinční poměry v České republice, kde se točí skoro samé komedie (to není kec, to je HYPERBOLA), nemůžete brát zas až tak ohled.

I nám se psaní recenzí na klasické hrané komedie nikterak nedařilo, poněvadž Augustus se zabývá trošku jinými žánry a já shlédnu tak jednu do roka. Přesto není taková nouze, zachraňuje nás Abak, který nenapsal jedinou recenzi (ze dvou) na vážný film. Možná, že se začínám infikovat tou zvláštní nemocí kritiků, ale výhled na sledování dvouhodinového filmu s Jackie "potřebujete něco rozkopnout?" Chanem mne nelákal víc než možnost dohrát TES:Dagerfall ve verzi 1.0 (za poslední přirovnání se omlouvám, ale jsem původem herní recenzent:-). Nakonec se z toho však vyklubal jediný snímek za posledního půl roku, u kterého jsem neměl ani na jedinou sekundu touhu si odskočit a vydechnout si (to bude tím, že nedodržuješ pitnej režim a nekouříš - pozn. Šotek).

Film se nechal  lehce inspirovat stejnojmenným románem Julese Verna, i když ne zas tak lehce jak ten francouzský kreslený seriál, kde jsou téměř všechny hlavní postavy zvláštní kříženci mezi kočkou a morčetem. Zůstala kostra - anglický gentleman putuje v doprovodu svého schopného sluhy a krásné dámy okolo světa a pomocí svých zásad, vychování a vzdělání překonává překážky přirozené i lstivě nastražené.

I tentokrát se bude jednat o šílenou sázku. Na jedné straně stojí mistr Fog s předsevzetím, že uskuteční cestu okolo světa za osmdesát dní a stane se prezidentem Královské akademie věd, a jeho oponentem je současný první muž světové vědy lord Kelvin, který mu bude házet klacky pod Orient Expres. Sluhou pana Foga je čínský bojovník, který právě splnil svůj úkol - vykradl Národní banku, aby získal zpět pro svojí vesnici Nefritového Buddhu, a nyní se s ním chce co nejrychleji vrátit domů a jeho pán hodlá cestovat hodně rychle. A naší krásnou dámou je francouzská impresionistická malířka Monique Larouche, která se prazvláštní výpravy chytne, poněvadž hledá inspiraci. I když já ji podezírám, že se hned od první chvíle zabouchla do galantního Foga, bodejť by ne, když do té chvíle se setkala jen s Frantíky.

A tak začíná fantastická cesta, podíváme se do Turecka a navštívíme místního prince, který chce z Monique udělat svojí ženu, nahlédneme do Indie a Číny a nakonec mrkneme i do Ameriky, kde se mladý vynálezce potká s bratry Wrightovými, na které mají scénáristé rozhodně ... specifický názor. Děj se sice posouvá schématickým - kecačka, akce, cesta, kecačka, akce, cesta atd., ale jeho moderní zpracování nepůsobí o nic horším dojmem než jeho předloha, alespoň  tedy pro mne. Julek by možná protestoval.  

Co se humoru týká, tak ve filmu nalezneme mnoho druhů. Původní a originální vtípky střídají jemné narážky, které ani nemusejí všichni pochopit, ale ukážou se mírně vypelichané momenty, které jako by říkali: "My víme, že je to ohraný, ale copak máme vymýšlet něco nového?" Kadence vtípků není nepřetržitá, také díky tomu většinou nepůsobí uměle. Pochválit scénáristy musíme i za to, že nesklouzávali ke standardním klišé (například vynálezcův dům), ale raději se drželi nastavené linie. Z prostředí, kde se film odehrává, je zřejmé, že obrovským zdrojem pobavení je samotná anglická povaha, zvláště pokud ji ještě krapek přiostříte.

»My jsme Královská akademie věd! My nepotřebujeme nic dokazovat!«

Pokud si myslíte, že Jackie Chan dostal roli, poněvadž dokáže svou mimikou přesně vystihnout psychologické pochody čínského sluhy, tak jste asi z Marsu ... nebo možná ještě z větší dálky. Akční scény jsou vystavěny stejně jako celý film - lehce humorně až parodicky. Přesto by mnohé díky své originalitě obstály i v konkurenci svých vážně míněných bratříčků. Zvláště bojová scéna v galerii, na jejímž konci jsou její aktéři zaneřáděni od barev, nepostrádá oba prvky - humor i boj. Jackie Chan je rozený bojovník, což se o Stave Cooganovi říci nedá, takže mistr Fog se potyček účastní spíše pasivně a když už má touhu se zapojit, tak to většinou skončí katastrofou. A znovu, tentokrát mne pohled na boje i bavil, což je u filmů (i akčních) veliká výjimka.

Hudba - dobrá. Kamera - dobrá. Kostýmy - dobré. Herecké výkony - inu, řekl bych, že dobré. Občas sice aktéři v zájmu komičnosti nechutně přehrávají, ale zvláště Stave Coogan v některých scénách ukázal, že hrát umí a ne špatně. O humoru snímku si prosím nedělejte obrázek z uvedených příkladů, svoje oblíbené vtipy si vybere každý sám a tohle jsou ty nejlepší hemzy podle mne, takže jim nepřikládejte větší význam a nezavrhujte tento film ne jejich základě, radši mi věřte, že to opravdu je vtipné!

=

Je to komedie. Je to srandovní. Je to akčňák. Je to akční. Je to oddechový film a opravdu si u něj odpočinete. Na komedie se budu muset dívat častěji, tahle mi rozhodně zvedla náladu. Není o čem diskutovat, šest Áček, přeci je to jen nižší žánr :-). 

« Autor článku »

Mat


Tématické články:

Hraných komedií nemáme mnoho, Lord svého času napsal recenze na Deuce Bigalow - dobrej striptér a Bad Santa, ale to už bude asi všechno. Pokud se chcete pobavit, můžete mrknout i na Shreka 2, Úžasňákovi a Roboty.

 

Snímek:

Around the World in 80 days.

CZ:

Cesta okolo světa za 80 dní

Režie:

Frank Coraci

Scénář:

David Titcher, David Benullo, David Goldstein

Hrají:

Jackie Chan, Stave Coogan, Cécilie de France, Jim Broadband ...

Film doporučujeme:

kteří se shánějí po nějakém příjemném oddychovém snímku, o kterého se chtěli hlavně bavit a zasmát se.