Pythagoras by se dost možná divil, ale B+B=D a to zcela jednoznačně!  

Pokud se vám zdá rovnice z podtitulu mírně nesmyslná, pak vězte, že na ni není nic zvláštního. Matematicky zdatní jedinci si již jistě namísto B dosadili nějaké číslo z oboru přirozených čísel (například 2) a jako výsledné D jim vyšlo jiné přirozené číslo (můžeme se držet uvedeného příkladu a jako jeden z možných výsledků zmínit 4). Ale kulturně zdatní a podobně jako já vyšinutí jedinci vyrozumí správný smysl této rovnice. Převeden do slov by se mohl briskně vyjádřit následující větou. Pokud zkombinujete dva béčkové sci-fi horory, získáte film ještě mnohem nižší kategorie.

A skutečně, AvP by se musel ještě hodně zlepšit po všech stránkách, aby se vyšvihl do úrovně svých nepřímých předchůdců. Méně informované jedince seznámím se situací, ostatní mohou v klidu přeskočit na další odstavec. Na počátku všeho byly filmy. Alienská čtyřdílná série, která časem dosti výrazně ztrácela dech, ale stále se jedná o jeden z nejlepších sci-fi akčních hororů (jinými slovy je to brak, na který se však rádi podíváte). Zato Predátor (dva díly) je stvůra, která na poli kinematografie pokulhávala již při svého zrodu a ničím neoslnila. A tyhle dvě bestie si vybrali tvůrci počítačových her (nejprve Rebellion Development a druhý díl vyvíjel Monolith a jen tak mimochodem datadisk ke druhému dílu má na svědomí zase úplně jiná firma a to Third Law Interactive) k vytvoření mírně kýčovité, nicméně slušně hratelné a zábavné gamesy Aliens vs. Predátor. A právě tato hra inspiroval tvůrce dnes recenzovaného stejnojmenného filmu. Pěkně zamotané kolečko, že? Jenže to není všechno. Práva na jméno Aliens vs. Predátor již však byla prodána (pod tímto názvem vycházely a dost možná ještě vychází vcelku úspěšné komiksy), takže se režisér P. Anderson (mezi jeho další počiny patří také Residen Evil, či Mortal Kombat!) musel spokojit s názvem filmu Alien versus Predator, což je mírně zavádějící, poněvadž je alienů ve filmu mnohem více, než jeden (predátorů nakonec také). 

Nicméně děj filmu se od hry značně odlišuje. Milionář zachytí jedním ze svých satelitů nad Antarktidou podivné termické hodnoty. Podrobným průzkumem zjišťuje, že několik desítek metrů pod ledovou pokrývkou se nachází něco velice zajímavého - pyramida. A to ne jen tak ledajaká, ale pyramida s Egyptskými, Aztéckými i Mayskými znaky. Sestavuje tedy tým složený ze své vlastní osoby, horské průvodkyně, archeologa a několikati desítek bezejmenných postaviček s kulomety, kteří jsou předem odsouzeni k smrti.

Úderný tým přijíždí na místo činu s těžkou mechanizací na kopání, avšak mírně je překvapí, že někdo již jim zatím vykopal naprosto skvělý tunel vedoucí přímo k pyramidě. Kdosi to udiveně okomentuje slovy, že něco takového nemohl dokázat žádný stroj na světě, ale strach hlavních hrdinů z mimozemských ras je očividně potlačen nadměrným sledováním sci-fi filmů v dospívání, takže nikdo nemá nejmenších námitek proti tomu, aby se pokračovalo dál.

Jenže nic nedopadne tak jak má. A lov právě začíná. Kdo je lovná zvěř? A kdo ... ehm ... predátor?Co se stane s tím, kdo si zahrává s něčím, co má více zubů než celá Adamsova rodina (Rimmerova hláškatm)? A jak si sestrojit plamenomet z inhalátoru (viz. obrázek nahoře)? To vše se dozvíte v tomto jedinečném počinu. 

Alieni jsou, když si odmyslíte zuby, drápy, smrtící ocas a litry slizu odkapávající jim z huby, vcelku roztomilí domácí mazlíčci.

Spokojte se, prosím, s faktem, že herecké výkony, střih a hudba odpovídají celkové úrovni snímku, což v žádném případě není lichotka. Nemohu však opomenout zhodnotit zpracování hororových a akčních scén. Tvůrci se bohužel drželi i nedrželi zaběhlého schématu. Zatímco první "planý poplach" hororová scéna tohoto filmu je už dost vyčpělá, ostatních zaběhnutých schémat se nedočkáme. Jak aliena, tak i predátora uzříme téměř na začátku v celé jejich kráse, takže se následně není čeho lekat. Těžko říci, zda chtěli autoři projevit vlastní invenci (nejdřív je mírně vyděsíme a pak už to nějak došolicháme), nebo si řekli, že tyto dvě postavy jsou již tak známé (zvláště mezi diváky filmu), že nemá cenu je před jejich zraky skrývat do závoje temnoty.

Ti, kteří mne znají, moc dobře vědí, že jsem ochoten přimhouřit oči nad malichernými chybkami skvělých, nebo i pouze průměrných děl, o to více se však vyřádím ve snímcích podobného ražení. Jen můj úsměšek patřil archeologovi, který si náhle vzpomněl, že Aztékové používali desítkovou soustavu, takže pyramida se mnění každých deset minut. Kde Aztékové přišli k tomu, aby měřili čas na minuty již však řečeno není. Vrcholně mne pobavila takřka závěrečná scéna, kdy v místech věčného sněhu a ledu s průměrnou teplotou pod -20°C a ještě k tomu za polární noci (takže počítejme -40°C až -50°C) utíká hlavní hrdinka jen tak v halence před čtyřmetrovým alienem bez známky rozrušení ze smrtelně nízké teploty mezi kostmi velikostí spadající do dinosauří úrovně, které se na zemi válí jen tak bez zřejmého důvodu, či účelu. Mimochodem, onen alien by se dle dosud známých fyzikálních zákonů neměl probořit ledem do vody dvacet metrů od místa, kde je vykopán tunel v ledu desítky metrů hluboký. 

Ovšem našly by se i pozitiva tohoto filmu. Avšak není to ani přehršel invence, ani strhující akční scény, které spadají spíše do podprůměru (a nebýt zajímavých soubojů alien vs. predátor, bylo by to učiněné fiasko), ba ani speciální efekty se nemohou rovnat se dnešní špičkou, nýbrž jsou to drobnosti, detaily, části scén a občasné nápady, které mne zaujaly (líbili se je příliš silné slovo) a které se velice těžko líčí.  

=

Kdybych měl sčítat plusy a mínusy, přičtu filmu k dobru jeho relativní krátkost (necelých jeden a půl hodiny), takže se chudinka má zadnice ani nestihla oprudit, byť seděla u tak strašného škváru (Rimmerova hláškatm). Nicméně i přesto bych vám doporučil jiný snímek, například Pata a Mata, za tu dobu zkouknete deset dílů a určitě vás to pobaví mnohem více.    

« Autor článku »

Mat


Tématické články:

Mezi sci-fi film na našich stránkách nemůže chybět Resident evil, rozsáhlý článek MATRIX TRILOGY, či Terminátor 3