Santa je uchyl
Bad Santa

Ta správná Amerika!

Už to tak bývá. Roky běží, lidé stárnou a čas bez úhony tiká dál. Jako každý rok i letos se slavili Vánoce. K nim bezesporu patří Ježíš a jeho narození v Betlémě, ale v amerických končinách už bývá zvykem, že to je Santa Klaus, kdo je tím hrdinou čtyřiadvacátého prosince.

Tato osoba každoročně vyjíždí ze severního pólu, aby obohatila hodné děti dárky. Jeho spřežení několika sobů, kteří uhánějí po nebesích neznají hranice ani možnosti a snaží se co nejrychleji splnit úkol tohoto vytouženého Štědrého dne. To bylo v plánu i roku 2003, ale opilý Santa se netrefil do komína, ale přímo do velkého hypermarketu. Opilý whisky zapomněl na svůj úkol Vánoc - roznášet dárky, milovat a dávat lásku ostatním a po několika dní se z něho stala nula. Nezabránil tomu ani malý trpaslík, který ho doprovází.

A vše to tenkrát začalo takto :

Augustův názor:

>> Bad Snata je jednoznačně skvělý film. Má vše, co od tohoto snímku očekávám. Osobitý humor, originální zápletku, neotřelé hrdiny a sugestivní atmosféru. Ne každý však dokáže tento typ filmu ocenit. Právě proto, že se nechce vtírat nikomu do vkusu jako spousta komerčních snímků. Výraznou vadou na kráse je sice dosti za vlasy přitažený závěr, ale není to nic, co by se snímku nedalo odpustit, zvláště pro skvělý výkon hlavního protagonisty. Jelikož jde o počin ve sféře komedií výrazně nadprůměrný, dal bych šest Áček. 

V jedné hospodě náš Santa odpočívá po namáhavé práci a přemýšlí o smyslu života a vyčítá si svůj mizerný život, který strávil ve vězení, v Mexiku, se dvěmi manželkami a s jednou ledvinou. Zhnusen touto realitou opouští bar a venku se bezstarostně uvolňuje. Příští ráno, jako každé ráno, sedí v marketu a na něm se zpovídají tucty dětí, různých velikostí a různých barev. Ještě opilí ze včerejšího dne si dodává kuráž další vypitou flaškou a naslouchá dětem jen jedním uchem. Tím druhým se snaží nasávat whisky. Není pochyb, že lidé na něho mají špatný vliv a tak se po několikáté opět vrací do svých šlépějích, které ho doprovází celý život. Z našeho Santy se záhy stal vychytralý zlodějíček, který se obohacuje vykrádáním obchodních trezorů. Tento život ho však tak už nenaplňuje a s veškerou svou vůlí končí. Jeho parťák trpaslíček však ví, že přesně za 11 měsíců se oba shledají a budou pokračovat ve svým živobytí. Bohužel se nezmýlil a předpověděl to, co se opravdu stalo. Santa svou alkoholovou vášeň nezvládl a bez peněz se znovu obrací na liliputána se kterým se domlouvá na další akci ve Phoenixu. Nikdo z nich ale neví, že to bude pro všechny zlomový bod v jejich životě.

Santa se občas nechá unést "kouzlem" okamžiku.

 

Matův názor:

>> Popravdě řečeno je Bad Santa jeden z nejhorších filmů, co jsem v poslední době viděl. Nezaujal mne hlavní hrdina, příběh ani pointa. Jediným kladným hrdinou je obtloustlý chlapec šikanovaný svými vrstevníky, velice introvertní a mírně retardovaný (jako většina redakce - pozn. šotek).  Ve finále snímek hodnotím veskrze jako blábol. Já osobně bych mu nedal více než tři Áčka

Vše začíná stejně, jako v předchozích rokách. Práce v hypermarketu, okouknutí bezpečnostních systému a opětovné naslouchání dětem. Tentokrát se však mezi děti objevil i jeden  tlouštík, který mu nedává pokoj a sleduje ho. Jak to bývá zvykem z obou se pak stanou kamarádi a budou žít spokojeně až do svým smutečních dnů. Ale nebudu předpovídat to, co se nestane. No schválně? Co se může stát? Zloděj a tlouštík. V Americe je jedno pravidlo, zákon a morálka se vždy objeví v tu chvíli, kdy to člověk co nejmíň očekává. Zloději, lumpové, gangsteři, dealeři, rusové, tak všichni takoví patří do vězení. A tlouštíci, skřetové, obludy, různí pokémoni, tak jim zase patří šikana a vyčlenění se ze společnosti. Avšak, když je život obohacen láskou, má tendenci se stáček k dobrému a všechno zlé se pomalu mění na malé problémy, které lze přeskočit jedním malým přehoupnutím. A to se stalo i našim hrdinům z filmu “Bad Santa“. A jak to nakonec všechno skončilo? Nechte se překvapit. Kdo neuvidí – neuvěří.

=

Bohužel k tomuto filmu nemám moc co říci. Je to průměrný film s prvky komedie a romantiky, který nám poukazuje na pravou situaci amerických Vánoc. Hodnotím to 5 áčky a to jen kvůli tomu, že tam je jeden pěkný záběr na holky.

« Autor článku »

Lord Abak


Tématické články:

Nemnoho komedií naleznete na našich stránkách, k těm nejpodařenějším patří Jedna ruka netleská, Shrek 2 a samozřejmě tvorba MUŽe MOLa a jeho filmové společnosti.