Telefonní budka

Tak trochu neobyčejný film

Jsou filmy, které se stanou hitem ještě před tím, než se natočí. Pak jsou filmy, které jsou natočeny bez jakýchkoliv ambic dostat se do AAA třídy. Jsou filmy originální a filmy, které odstartují nový trend, a v neposlední ředě jsou filmy zvláštní, jako je třeba Telefonní budka. Pohodlně se usaďme a prozkoumejme ideu tohoto filmu, který nedostane Oscara, nezlomí rekordy v návštěvnosti, ale možná změní váš pohled na svět.

O Stu Shepardovi si téměř každý myslí své, manželka ho má za vzorného muže, milenka za úspěšného svobodné producenta, spoustu lidí ho má za člověka, který jim co nevidět pomůže s jejich kariérou a zbytek už ví, že je to pěkný mizera a prospěchář. On sám sebou téměř pohrdá, každý den volá své milence z budky a sundává si snubní prsten, aby měl alespoň trochu menší pocit viny, že svojí manželku podvádí. To samé se děje i toho osudného dne, s tím rozdílem, že poté, co se svojí rádobypartnerkou domluví, zazvoní telefon. A zvonící telefon se přece zvedá, přestože dost možná nebude určen pro vás. Kéž by. Z telefonu se ozve hlas patřící člověku, který o životním lháři ví mnohem více, než by měl. Už to samo o sobě je dost děsivé, ale situace je ještě mnohem horší. Tajemný hlas mu totiž oznámí, že se na něj dívá skrz optiku sniperky. Kdo přežije? A kdo zemře? To vám samozřejmě neprozradím, ale mohu vám říct, že zvraty jsou na poměry amerického filmu dost originální.

Co se týká hereckých výkonů, tak ty se mi až na drobné výjimky velice líbili, jedná se spíše o psychologický thriller, takže špatná grimasa může zkazit dojez z celého filmu. Scénář je také skvěle napsaný, o čemž svědčí perfektně prokreslené charaktery postav. Tvůrci filmu také prokázali smysl pro sarkastický humor, který ale pochopíte až po několikátém shlédnutí filmu.

Napětí si v tomto snímku užijete do sytosti, ale nechybí ani jiné artikly, které hýbou filmovým světem. Myslím si, že tvůrci Telefonní budky ukázali všem, jak se mají točit filmy, bez obrovského rozpočtu, složitých počítačových efektů,velkého hype,  či hvězdného hereckého obsazení dokázali stvořit dílo, které zaujme moderního člověka (mezi které se hráči počítačových her jistě řadí). Vůbec se nemohu zbavit pocitu, že natáčení tohoto filmu nebylo ani trochu nákladné, 90% (!!!) filmu je totiž jediný telefonní hovor, a tudíž se odehrává na stejném místě. Dobu natáčení bych netipoval na delší dobu než dva týdny. Ale co? Na to se kvalita filmu přece neměří.  

A výsledek? Pokud se rádi pozastavíte nad originálními projekty, které se vyhýbají jakémukoliv klišé (snad kromě konce - typického contra-happyendu), je to pro vás jasná volba, ale ostatní si tento film příliš neužijí a dost možná odpadnou již po prvních dvaceti minutách hovoru. Ale ode mne má tento film velice vysoké hodnocení.

Hodnocení:AAAAAAAA

Mat