Říká se, že něco tak malého jako třepotání motýlích křídel může v konečném důsledku vyvolat tajfun na polovině světa.

Teorie chaosu

Dnešní kultura je vizuální. Pryč jsou doby, kdy se skupinky nadšenců válely v knížkách a pro lepší představu i intimnější kontakt s informacemi používaly jediného avšak nezanedbatelného prostředku – své vlastní fantasie. Dnes jsou s ohromující rychlostí a efektivitou oslovovány celé legie, informace jsou dostupné všem a také všem slouží…a podle toho to též vypadá. Počítače, televize a hlavně filmy disponují efekty, o nichž se lidem dříve ani nesnilo. Ale jak si tím můžeme být tak jistí? Navíc prostředky jsou vždy jen pouhé nástroje, byť by byly sebedůmyslnější, co však způsob jejich využití, na němž v prvé řadě závisí jejich přínos? Ne, neusínejte, milí čtenáři, nejedná se o žádnou dobu obžalující pseudomoralistickou esej, nehodlám zde žehrat na opomíjení knih ani těžko postřehnutelnou záludnost dokonalých zvláštních efektů, jež by mohly svou snadností a dech beroucí pompézností v budoucnu nahradit nepostradatelnou fantasii. Vnímavý člověk si cestu k tomu, co mu mohou poskytnout pouze knihy, najde; podobně jako si svou vlastní představivost v kontrastu s promyšlenými vizuálními efekty spíše rozvine do mnohem větší šíře, než aby se nechal zaslepit jejich nádherou a v snadnosti a přístupnosti pouhého přijímání ji pomalu ztrácel. Stejně tak budou vždy ze záplavy pompézních trháků vyskakovat jiskérky, jež až s periodickou pravidelností dokazují, že kvalitní a sugestivní zápletka, může být mnohem mocnější než jakkoliv bohatá výprava. Je to od nich sice poněkud neoriginální, ale co byste chtěli od jevu, který se pořád opakuje. Důležité jsou však samy jiskérky…světýlka, která zapalují ohně v duších…a právě jedním takovým je i Butterfly effect.

 

 

Uvádět něco bližšího k ději filmu by byl holý nerozum, jelikož bych Vám musel prozradit buď příliš málo a Vy byste z toho byli totálně zmatení, nebo naopak příliš mnoho a pak byste přišli o výsledný požitek ze sledování tohoto snímku. Mohu jen říci, že zápletka je velice poutavá, důmyslná, napínavá (o dějové zvraty nebude nouze) a nepostrádá umocňující závěr.

Hudba nijak zvlášť neoslní, což u té filmové ostatně ani není třeba. Svou hlavní funkci, tedy řádné dokreslení atmosféry, spolehlivě plní.

Herecké výkony jsou kvalitní a vyrovnané, což v prvé řadě znamená, že neuvidíte žádné výjimečně špatné, ale ani exceletní. Každopádně to pro účely tohoto filmu bohatě stačí, jelikož ten stojí spíše na výborné dějové zápletce…o které by však bylo hříchem něco prozrazovat předem. Snímek je obsazen poměrně neznámými herci (možná proto, že jde z velké části o děti), což výborně přispívá k jeho atmosféře, protože pokud nejste opravdu skalními filmovými fandy, tak neuvidíte téměř žádnou tvář, kterou byste měli spojenou s nějakou jinou rolí.

 

Verdikt

Říká se, že na dobré filmy se píše recenze velmi těžko a na ty skvělé ještě hůř. Je to pravda. Naproti tomu vyhýbat se jim v naší kulturní rubrice by bylo proti Matově vulkánské logice. Uvědomuji si, že jsem byl v tomto článku na informace poněkud skoupý, přesto věřím, že budou čtenáři AAAgames důvěřovat našemu vkusu, když jim Butterfly effect směle doporučím.

 

« Autor článku »

Augustus


Tématické články:

Povedené sci-fi filmy? Samozřejmě, není jich moc, ale nějaké jsou: Matrix, Já, Robot a Minority Report.

 

Režie:

ERIC BRESS, J.MACKYE GRUBER

Scénář:

ERIC BRESS, J.MACKYE GRUBER

Hrají:

ASHTON KUTCHER

AMY SMART

ERIC STOLTZ

WILLIAM LEE SCOTT