Čtyři spodci méně než trumfový král?

Komiksových filmů jsem již recenzoval už více než pár a viděl jich ještě o poznání více, takže už docela dobře vím, co mám od tohoto nepříliš "nezávislého" žánru očekávat. Svojí představu jsem si udělal i z upoutávky na Fantastic Four. Nebyl to mnou nijak ostře sledovaný hit, poněvadž jsem předlohu ni nečetl ni neviděl, takže jsem neměl tolik důvodů s koupí filmu spěchat. Recenze v odborných časopisech však tvrdily, že to není zrovna extrovní surrealismus a nesurrealistický komiksový snímek bych si přeci nemohl nechat ujít!

Prakticky neznámý režisér, dříve neslyšená jména scénáristů a obsazení bez jediné hollywoodské hvězdy. Toť důkazy, že 20th Century nebylo k producentům filmu nikterak extra štědré, ale na druhou stranu noví a mladí lidé přinášejí nové nápady, není-liž pravda? Takto jsem k sobě mluvil před shlédnutím filmu a schválně si o něm nezjišťoval žádné nové informace, abych co nejdéle mohl žít v naději rozbití či alespoň vylepšení starých a okoukaných dějových schémat, které vystupují na povrch ve vší své obludnosti zvláště kvůli minimální námětové rozmanitosti. Jestli jsem byl zklamán nebo naopak uspokojen, se dozvíte v dalších řádcích.

Legenda ...

Jeden superhrdina spadl z nebe a byl zabalen ve svém plášti, jiný byl kousnut pavoukem a geneticky přeměněn a další získal své schopnosti díky smečce mrouskajících se koček. I naše Fantastická Čtyřka své superskilly nějak nabyla. Jejich získání a celá zápletka je povrchnější než vrstva smetany na trvanlivé mléku, takže mi snad odpustíte, když její objasňování vynechám a zaměřím se spíše na atributy filmu, které nejsou tak ... zjevné. K pochopení dalších řádků budete potřebovat jen můj neumělý překlad nápisů v trajleru ... Pět lidí bude proměněno, navždy. Jeden bude zlý. Čtyři budou fantastičtí.

Agenda

"Tak to ne, to by nešlo, takhle nám nemůžete běhat po světě se superschopnostmi jen tak, bez registrace, pěkně pojďte sem a nahlásíte mi vše podstatné. Jméno, pohlaví, důsledek mutace a váš osobní názor na věc, jasný?"

"Já jsem Reed Richards, muž. Po té události jsem najednou zjistil, že mohu libovolně protahovat svoje tělo až do neuvěřitelných tvarů. Nakreslené či animované (Incredibles) to vypadá vcelku k světu, ale můžu vám říct, že se bojím stoupnout před zrcadlo."

"To já taky. Jemenuju se Ben Grimm a jsem taky muž. Alespoň jsem býval, teď vypadám spíš jako kus skály. Má to svoje výhody, ale mě to moc neštymuje. Víte, manželka se se mnou rozešla, brali jsme se sice v kostele, ale mutace v supersilný kus kamene se asi pod formulku "dobré i zlé" neschová. Nevím co se mnou bude, jestli takhle zůstanu, budu se asi živit jako socha, nebo tím, že budu pózovat pro Guinessovu knihu rekordů."

"Nevím co furt fňukáš. Stejně jsi byl hunusnej už před tím. A manželka by tě stejně opustila. Já jsem Johnny Storm a jsem pořádnej chlap, jestli teda víte, co tím myslím. V současný době můžu lítat a k tomu si zahrát na fénixe, takže vypadám jako kopie chlápka, co se rozhodl spáchat sebevraždu upálením se a skokem z mostu zároveň. A co se mě týká, já si nestěžuju. Vždycky jsem tak trošku cítil, že jednoho dne budu superhrdina.

"Sue Storm jméno mé. Jsem sestra tý velký huby, co mluvila přede mnou. Já se můžu zneviditelnit nebo vytvářet výboje energie nebo energetické štíty, ale popravdě řečeno moc spokojená nejsem, poněvadž všechny tyhle schopnost už někdo přede mnou měl, ostatně stejně jsou na tom i ostatní členové party."

"Já jsem ten zlej, říkejte mi Doom, jen maminka mi může říkat Viktorku. Poznávací znamení - směju se naposled!"

Všeho moc škodí

Do půl druhé hodiny filmu nemáte šanci vtěsnat a dostatečně do hloubky charakterizovat pět postav tak, aby to nepůsobilo kostrbatě. Autoři v tomto případě použili starý dobrý postup: "Vždyť jsme vlastně všichni stejní." Takže zde naleznete pouze duté archetypy hrdinů (či záporáků) amerických filmů.

Ke každému hrdinovi scénáristé přihodili "vedlejší dějovou linii". Každá z nich ve filmu zabere od 30 sekund po dvě minuty. Znovu autoři přišli se svým geniálním systémem: "Tohle už diváci viděli stokrát, tak to můžeme zkrátit." Bohužel v důsledku toho působí některé scény nepochopitelně, snad i proto, že chlapec ve střižně řádil jako černá ruka, aby omezil stopáž filmu na dobu snesitelnou i pro středně vyspalého člověka.

»Co myslíte, vyhrají znovu "ti hodní" nebo zvítězí snaha o originalitu nad konvencemi?«

Fantastická Čtyřka má ale na rozdávání i třeba humoru. Každou chvíli prolétne nějaká "vtipná" glosa či "drsňácká/funny" hláška. A výsledek je přesně takový jak bychom jej očekávali, troška cukru na pořádném listu šťovíku. Tenhle kočkopes vám vtipný pravděpodobně nepřijde a jen to narušuje už tak dosti kulhající atmosféru. Díky dalším kvantitativním stigmatům, jako je přemíra klišé a nadměrné tunelování nápadů, by po této stránce snímek jen stěží vyhrála běh Terryho Foxe.Film je téměř zahlcen různými trikovými efekty, jen málo z nich se ale dá označit za opravdu pěkné či dokonce zajímavé. Přesto je tato stránka filmu o úroveň výše než zbytek dýchavičného pelotonu dalších aspektů.

Všeho málo škodí

Označit herecké výkony na slabé by byla čirá shovívavost. Ale na vrub to nemůžeme připisovat jen hercům. Když spadne zeď, je na vině v první řadě zedník a pak až materiál (buď měl cihly vyměnit, nebo to postavil špatně). Šílený nedostatek invence je jen protipól přehršle frází. Nejvíce ze všeho dostává na frak vypravěčský um, který postrádá jak slušná obsah (děj) tak formu. Nejvíce ze všeho však postrádám logický vývoj událostí a vůbec alespoň minimální "reálnost" (v rámci komiksovosti). Rád bych dostal do ruky DVD tohoto filmu, protože deleted scenes by tomu zmatku mohly přidat na logice. Jestli takhle totiž vypadal původní scénář, pak jsem ztratil o hollywoodském filmu i tu poslední iluzi.

=

Není důvod jásat, není důvod plakat. Dostali jsme to, co jsme předpokládali že nedostaneme, nikoliv to, v co jsme doufali. Další z řady nepříliš povedených adaptací komiksových hrdinů od Marvelu je na světě a s ním i jeden a půl hodiny relativně slušné ale dosti předvídatelné a ničím výjimečné podívané. Sáhněte radši po novém Batmanovi.

« Autor článku »

Mat


Tématické články:

Komiksové filmy na našich stránkách: Catwoman, Constantine, Incredibles, The Punisher

 

Snímek:

Fatastic Four

CZ:

Fantastická čtyřka

Režie:

Tim Story

Scénář:

Mark Frost a Michael France

Hrají:

Ioan Gruffudd, Jessica Alba, Chris Evans,Michael Chiklis ...

Film doporučujeme:

jenom skutečným komiksovým vytvrdlíkům, kteří překousnou všechny v recenzi zmíněné požadavky.