Jedna ruka netleská

Jak se vyvedlo neoficiální pokračování Samotářů?

Konečně tu máme českou filmovou premiéru na AAA Games. Neznamená to, že bychom neměli rádi české filmy, to rozhodně ne, ale jen se nám těžko píšou recenze na kusy, které nám ... nepadnou do oka. Proto náš časopis minuly snímky jako Pupendo, či Otesánek.

Samotáři jsou fenomén, kolem tohoto filmu se vytvořil kult, kterému se mohou rovnat snad jenom Knoflíkáři, či Pelíšky. Hlášky z tohoto filmu se staly podkladem pro vtipy každého správného filmového maniaka a to nejen kvůli výborně napsanému scénáři, ale i kvůli výborným hereckým výkonům (zhulený Macháček se nedá jen tak zapomenout). Od filmu jedna ruka netleská se v žádném případě nečekalo navázání na příběh Samotářů, protože otevřený konec byl jedním z hlavních deviz filmu, naopak netrpělivě jsme čekali, co pro nás autoři vymyslí tentokrát.

Předem je nutné podotknout, že David Ondříček používá i v tomto filmu svých osvědčených kulis. Výstřední lidé a extrémní situace se táhnou celou jeho tvorbou. Co se týče výstředních lidí, těch najdeme v tomto snímku požehnaně. Nejprve tu máme čtyřčlennou rodinku - otec vlastník vegetariánské restaurace (zprvu vypadá vcelku normálně, později se vybarví - Ivan Trojan), matka žena v domácnosti - absolutní puntičkářka, dcera geniální dítě a syn se převléká za holku. Celá rodina je samozřejmě vegetariánská, soucítí s údělem zvířat, ochraňují přírodu a jsou odpůrci moderních technologií (televize, počítač, mobil, tamagotchi ...). Nebojte se, v průběhu filmu zjistíte, že je to mnohem horší. Pokračujme dále. Hlavním hrdinou filmu je Standa (Macháček), který se shodou náhod a intrik dostal do vězení za pašování orlů. Cestou z vězení se potká s Ondřejem, který také patří na okraj společnosti, dost možná kvůli tomu, že je tak stranšnej packal. Dva chlapi přece nemůžou být sami (ne v moderním filmu), a proto se do děje přimíchá Andrea a Martina, které by mohly z fleku kandidovat na Českého lva, či rovnou Oskara za zjev století (myšleno v kladném slova smyslu - pokud to tak vůbec lze chápat).

Ani o extrémní situace nebude nouze, pokud ovšem považujete za extrémní shození z mostu, skok ze střechy, znovuzrození Adolfa Hitlera (nesnažte se přijít na to, jak to myslím), či vražedný stroj sestavený podle učebnice fyziky. Příběh se vůbec celý nese v tak trochu ironické až nereálné rovině, která však na půvabu filmu nic neubírá, naopak - přesně toto jsme čekali a chtěli.

Hudba je velice kvalitní i když na soundtrack Samotářů nemá. Režie je velice dobrá a některé nové prvky se jistě stanou takovým malým vzorem pro český film dalších let (hlavně amatérskou scénu - věhlasní čeští režiséři by se asi nesnížili k tomu, aby něco bohapustě obšlehli).

Hlášky vám zde citovat nebudou, jednak by bez kontextu a hereckých výkonů nevyzněli tak vtipně a jednak bych vám zkazil překvapení a požitek z filmu, pokud se na něj rozhodnete jít do kina. Nadchází čas hodnocení. Je pravda, že jsme dostali vše, co jsme čekali a ještě o něco víc, ale v skrytu duše jsme doufali, že tento film přinese zase něco nového, neokoukaného, co způsobí mnohem větší halas. Co se dá dělat?

 

    

Mat