Malý výlet do historie

Historické filmy nikdy nevyšli a já upřímně doufám, že ani nikdy nevyjdou z módy. Život totiž píše příběhy, které žádný spisovatel nevymyslí. Obliba těchto filmů vychází z dvou věcí - z lidské neznalosti (nedělejme si iluze - většina lidí zná pouze několik historických dat typu 44 ante, 1492 date, 1620 date etc.) a zvědavosti. Jeden jako druhý jsme velice rádi šokování, ale soudného člověka již unavují "novácké" senzace, které můžeme vidět denně v televizi (a nejen na komerčních kanálech), proto střed svých zájmů posouvá někam jinam, do méně popularizovaných, ale zato vznešenějších oblastí.

Film Zabijte krále se odehrává v polovině 17. století na území Anglie. Zatímco většina historických filmů vypráví příběh na pozadí důležitých událostí, tento snímek nabízí popis situace, která nastala po občanské válce a svržení krále Charlese Stuarta. Jednalo se o revoluci vedenou (a to už mírně odbíháme od reality k filmu) charismatickým a oblíbeným, ale příliš idealistickým Thomasem  Fairfaxem a jeho mnohem realističtějším přítelem Oliverem Cromwellem.

Příběh je vyprávěn z pohledu generála Fairfaxe, který po úspěšné revoluci zjišťuje, že ne vše je tak ideální, jak si to vysnil. Sám je zastáncem toho, že zřízení země by mělo být upraveno tak, aby král neměl absolutní moc, ne tak většina ostatních včetně Olivera, kteří žádají potrestání krále a nastolení nového systému vlády. Po konfliktu těchto názorů, který zabírá valnou část filmu, je král popraven a Cromwell usedá do čela nové administrativy. Thomas se stahuje do pozadí a přežívá se svou ženou na venkově. Jak to dopadne se dozvíte ve filmu, nebo na stránkách některé z dějepisných knih.

 

 

IN

SIDE

Aneb poprava krále...

 

Na náměstí se tísní stovky lidí. Dnes mají být svědky neobvyklé události, král se přeci nepopravuje každý den. Popravdě řečeno o tok, že by se někdy někde popravil král ještě nikdo z nich neslyšel.

Král vychází na popraviště. Tuší, že je to jeho poslední procházka. Ti kteří měli to štěstí a tísní se u popraviště se snaží dotknout alespoň jeho boty ... vždyť je to z boží vůle král.

Bez jakéhokoliv náznaku vzdoru a s důstojností hodnou modré krve pokládá hlavu na špalek. Jeho poslední slovo zní: "Nezapomeňte!"

Poslední gesto krále. Co mu může v jeho poslední okamžiky proletět hlavou? Brzy poteče krev ... červená.

(Nečekali jste doufám, že tu bude obrázek useknuté hlavy?)

U historického filmu jsou velice důležité reálie. Ty se pohybují v dnešním standartu, oblečení vypadá opravdu věrohodně a s prostředím si tvůrci, díky zachovalým anglickým památkám, nemuseli dělat veliké starosti. Hudba určitě neoslní, ale též jí nemůžeme označit za špatnou, protože svůj účel plní slušně.

Žádná revoluce se nekoná. Vše vypadá tak, jak se u historického filmu sluší a patří: herci skutečně vdechují postavám život a pokud někdy zaslechnete jméno Cromwell jistě se vám vybaví tvář Tima Rotha, režie se držela někde mezi konservatismem a nedostatkem invence a po skončení filmu můžete čekat klasický historický dovětek (bílý text na černém pozadí - kdy už to ty autoři konečně změní)

Tedy ... zabijete krále je slušný historický film z neokoukaného prostředí a nabízí kvalitní zábavu a poučení každému, kdo se jen trochu zajímá o již minulá léta lidstva.

 

   

Mat