The Ring    Kruh

Bojíte se rádi?

Kruh je v poslední době docela fenomenální film. Nevěřím, že jste o něm ještě neslyšeli. Ať už od přátel, z médií ...Ať jste o něm slyšeli, kdekoliv, pravděpodobně to bylo něco v tom smyslu, že to je horor a to ne tak lecjaký horor, je to horor, který opravdu vyděsí... Je to pravda? Čtěte dál.

Příběh kruhu se odehrává v současnosti, kdesi v USA. Kamarádka jedné nepříliš úspěšné novinářky se jednoho krásného dne se svými kumpány podívá na snímek, který by měl určitě dost daleko k Oscarovi. Nevyděsí je však jeho kvalita, dokonce ani jeho obsah, ale telefon, který zazvonil krátce po skončení tohoto amatérského snímku. Z telefonu se ozvalo pouze: Sedm dní... Na tom by nebylo nic tak zajímavého, aby se o tom musel točit film, kdyby tito čtyři přátelé nezemřeli přesně za týden a to velice rozličnými způsoby (viz. obrázek). Nebyla by to hrdinná americká novinářky, kdyby se nepustila do vyšetřování a video si důkladně neprohlédla. Telefon zazvonil... V tom okamžiku mne napadlo, že v Americe by se neměli dělat pouze kurzy: Nejez více jak deset hamburgerů denně, ale i kurzy s názvem: Nedívej se na kazety, o kterých se obecně ví, že když se na ně někdo podívá, tak zemře... Není to špatný nápad, ale pozdě, naše novinářka na to mrkla a aby v tom nebyla sama, tak kazetu ukázala svému ex-manželovi (to že ho tím nechtěla zabít jí můžeme, ale také nemusíme věřit). Jejímu synovi asi došli pohádky, tak se na kazetu mrknul taky (já v jeho letech nevěděl, co je to video, natož abych h uměl pustit). A tak nezbývá nic jiného, než zahájit pátrání v tajemné historii jedné kdysi šťastné rodinky. Více vám k ději samozřejmě neřeknu, zkazil bych Vám zábavu, ale musím dodat alespoň to, že tak dobrý konec u filmu jsem neviděl ... od té doby co jsem se koukal na Resident Evila.

Ale horor se vyznačuje ještě jednou zvláštností, měl by umě vyděsit. Umí to Kruh? Nejednou jsem slyšel názor, že po shlédnutí Kruhu nemohl ten dotyčný spát, ale co se mě týká, mne horor nevystrašil za únosnou míru (odbíhání na záchod...), ale musím uznat, že to je z velké části i moje chyba, protože dívat se na horor za bílého dne je mírně řečeno hovadina. Poučil jsem se, příště to neudělám.

Nutno dodat, že pocit strachu je zde navozen velice dobrou atmosférou, nikoli nechutnými scénami (Máte je rádi? tak se těšte na příští číslo, ve kterém Vám přineseme recenzi na Loď duchů), či litry krve, naopak krve uvidíte v tomto filmu jenom pár kapek. Nehemží se to zde ani drastickými scénami (obrázek nahoře představuje asi nejúděsnější výjev ve filmu a to ještě jenom probleskne, takže když zrovna mrknete ...).

Celkově film hodnotím kladně, dlouho jsem se rozhodoval mezi 6 a 7 Áčky, ale Minority Reportu jsem dal šest a tento film třebaže z jiného soudku se s ním dá srovnávat.

Hodnocení:AAAAAAAA

Mat