Udělejte si chvíli času, uvařte si dobrý čaj nebo kávu, pohodlně se usaďte a nechce si povyprávět krásný příběh o jedné pohádkové zemi ... grh ... co to říkám? Prostě jen zaskočte do prvního patra nějakého starého anglického domu a skočte do skříně !

První část sedmidílné série Letopisy Narnie ovládla česká kina. Konečně i my můžeme zhlédnout dílo, které svou hloubkou, kvalitou a promyšleností dokáže konkurovat i samotnému Pánovi prstenů ... a zrovna tohle je věta ukázkového hloupého očekávání.

Letopisy Narnie spousta filmových nadšenců pasovala do role konkurence Jacksonovy trilogie. Není se jim čemu divit - zaprvé autor celých Chronicles of Narnia C.S Lewis byl blízkým přítelem J.R.R. Tolkiena (učili spolu na univerzitě a údajně si i navzájem četli svá literární dílka) (Nejen údajně ale skutečně –  pozn. Augustus). Zadruhé má jeho dílko v Anglii snad ještě větší popularitu než Frodovo hledání prstenu. A za třetí - i zde filmaři nalezli své místo na Novém Zélandě. Člověk, který přijde do kina na "něco na způsob Pána prstenů" ale odejde zklamán. Stejně jako lidé, kteří se cítí až moc dospělí ... nechápete ? Čtěte dál.

Příběh

Příběh se točí - což vyplývá již z názvu filmu - kolem lva, čarodějnice a skříně. Respektive naopak. Čtyři anglické děti - malinkou Lucinku, zmatkovitého Edmunda, přemýšlivou Zuzanu a "skorodospělého" Petra pošle maminka kvůli zuřící válce do náhradní rodiny na venkově. Zde Lucinka objeví magickou skříň. Skříň, která ne vždy končí dřevěnou deskou. Ve chvílích, kdy to nejméně čekáte, Vás vpustí až do magické země Narnie. Zde se děti dozví o Bílé čarodějnici, která již sto let udržuje nadvládu zimy a také to, že jsou součástí dávného proroctví, jež říká, že čtyři děti Adamovy a Eviny (neboli lidské děti) jednou zlo čarodějnice přemohou. K tomu jim má dopomoci mocný a moudrý lev Aslan (který mi svou podstatou velice připomíná ředitele Brumbála v Harry Potterovi). Film nás tedy provází putováním dětí za zničením zlé čarodějnice, která ale zpočátku (jak se dá předpokládat) jasně vítězí. Nic ale není ztraceno a tak děti - dají-li na radu malého Bobra a paní Bobrové - svůj boj mohou vyhrát a Narnii osvobodit.

vlevo nahoře:neodolatelná Lucinka

vpravo nahoře: moudrý Aslan

vlevo dole: "taťka"Petr

Herci

Režisér Andrew Adamson pro hlavní role vybíral z tisíců uchazečů a řídil se prý podle pravidla, že zvolí ty herce, kteří mu do role nejvíce padnou. Tohle mu skutečně věřím. Malá Lucinka je neodolatelná a takový Petr je rozený taťulda v mladším vydání. Dětské hvězdy jsou tedy vybrány skutečně skvěle a jak i mne zarazilo - nemám jim co vytknout. Roli Bílé čarodějnice získala překvapivě Tilda Swintonová - a je to jeden z nejúžasnějších zaporáků, které jsem kdy viděl. To, o jakého jde - s prominutím - parchanta vycítíte hned z prvního záběru a téměř okamžitě zjistíte, jak těm dětem vlastně fandíte :o)

Dabing

Celý film je nadabovaný. Umím si představit, že většina lidí touto informací není zrovna nadšená. Ale opět se ukazuje, co jsem pověděl téměř na začátku. Jak kniha, tak i film je určen pro ty nejmenší - a přece byste po nich nechtěli, aby si lámali hlavu s titulky ;-) Nutno podotknout, že dabing dopadl na výbornou a celkový dojem z filmu vůbec nekazí. S trochou nadsázky jde říct, že i já jsem byl spokojený - protože jsem nemusel svou pozornost věnovat otitulkování a mohl se plně zaměřit na samotný film.

Hudba

A konečně přejděme ke zvuku, který má na starosti samotný Harry Gregson Williams. Skladby, které nás provází filmem, skvěle navozují náladu danou dějem a nepůsobí zbytečně, nebo dokonce rušivě. Jednou z mých priorit, jak hodnotím filmovou hudbu je i to, zda bych si ji pustil bez obrazového podkladu a bavila mne. A soundtrack Letopisů si asi brzy objednám ;-) Instrumentace jsou totiž skvělé, skrznaskrz pohádkové a pozitivní - což mne, jako krapánek infantilního člověka s jistotou nadchnulo. Ovšem, není se čemu divit - Williams s téměř 200 hudebníky filmovou hudbu natáčel několik měsíců a i zde platí pravidlo - bez práce nejsou koláče. Zde si práci hudebníci dali a slibované koláče (resp. procentuální body navíc) ode mne tím pádem získávají.

Hodnocení

Jak jste si jistě všimli, samotný film je jedna velká pohádka. Pohádka nádherná, pohádka originální a hlavně, pohádka, která se nesnaží konkurovat fantasy filmům. Roli filmu pojal režisér jako pohádkový příběh a tak lze pochopit, že mnoho dospělých odchází mírně sklíčených. To jim ale vynahradí sladký úsměv dětí, kvůli kterým na film šli. Vedle umouněných "prýpohádkových" animovaných filmů (Shrek, Doba Ledová, Roboti) mají konečně rodiče rozumnou alternativu kam s dětmi jít (a nebát se, že jako u posledního dílu Harryho Pottera budou mít ratolesti týdny noční můry). Filmu lze z určitého pohledu vytknout jeho ne zcela široké divácké spektrum, pro které je určen a masivní reklamní kampaň, která nedostatečně informovala o tom, co uvidíme a navnadí špatným směrem- pořekadlo méně je někdy více má zejména zde svůj význam.

Pozn.autora k hodnocení : Klaďte prosím důraz na to, že jsem film zhlédl v roli malého dítěte - neboť hlavně pro ně je určen. Pokud někteří z Vás preferují krváky, horory a podobné žánry, nechť uberou z hodnocení 7 áček a jdou o dům dál - tady totiž travička neporoste.

« Autor článku »

Apofis


 

Snímek:

The Chronicles of Narnia: the Lion, the Witch and the Wardrobe.

CZ:

Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň

Režie:

Andrew Adamson

Předloha:

C.S. Lewis

Film doporučujeme:

všem, kteří si mysleli, že klasické pohádky jsou out. Tenhle film jim totiž ukáže, jak velice se mýlili.