Jeden z nejroztomilejších filmů, které jsme kdy recenzovali ...

Když jsme v minulém čísle avizovali filmové recenze na "letní hity", měli jsme na myslí právě snímky jako Fantastic Four, Batman Begins či Madagascar. Toť naše obrana proti návalu nových trháků. Roční špička herních bestsellerů teprve přichází, ale co se filmů týká, už je pomalu na odchodu, stříbrné plátno se nečastěji snoubí s hollywoodskými herci i jejich talentovanějšími a chudšími kolegy právě v září a říjnu. A věřte, že tento rok pro nás režiséři připravili nášup kvalitních filmů, ze kterého bychom vyžili ještě hodně dlouho, ale ne každý den je svátek a naše recenzentská zodpovědnost nám velí recenzovat nejen filmy skvělé, ale i ty průměrné, zvláště pak, jsou-li v jiných periodicích hodnoceny neadekvátně.

Z okolních obrázků a dost možná i z pověsti filmu, která jej předchází o víc jak dvě námořní míle, jste dozajista správně usoudili, že Madagascar je další z rodiny Příběhů hraček, Dob ledových a Robotů, od toho se také musí odvíjet vaše nároky na snímek. Nečekejte intelektuální příběh s morálním podtextem a prokreslené charaktery, ale spíše pěknou a nenáročnou podívanou s tak trochu poťouchlým humorem.

New York, jedna z největších metropolí světa, místo plné špíny, bezďáků, burzovních spekulantů a soch symbolizujících nehynoucí přátelství mezi Francouzi a těmi namyšlenými zbohatlíky, kteří to konečně jednou nandali Britům. A v neposlední řadě město s jednou z nevýznamnějších světových Zoo, kde také začíná náš příběh. Zebra (zebrák) Marty zrovna slaví desáté narozeniny - desáté. První dvojciferná číslice v životě zebry znamená mnoho, je to životní předěl, je to věk, kdy vám v ideálním případě místo "tatínku" začnou říkat "dědečku". A Marty se za svůj život ani pořádně nepodíval ven ze své klece. Ale chtěl by. A moc. Touží se rozletět po zelené trávě ovíván svěžím mořským větrem a běhat s kočkovitými šelmami o závod (a to rovnou životní). Jediná kočka, kterou zná, je jeho nejlepší přítel a kumpán Alex, který nechce o útěku do divočiny ani slyšet, v NY mu totiž vůbec nic neschází, poněvadž je hvězda a vrchol celého zoo a navíc dostává slušnou dávku chutných kotlet. Přestože se proti útěku staví i další dva přátelé (hrošice a žirafa), nakonec se zvířátkům díky shodě okolností otevřou dveře do džungle (byť domovským ekosystémem všech čtyř je step).

»Tohle je film, na který můžete vzít svoje fusakle, tedy po jedné, ve skupinách by mohly vzniknout drobné rozepře.«

Nejprve se cítím povinován zmínit se o grafickém zpracování a vůbec technické stránce věci, která je charakteristická i pro další aspekty Madagaskaru. Malý test, podívejte se na druhý obrázek v této recenzi ... popřemýšlejte a jděte na třetí ... pořád nic. Tyto momentky z filmu byly vybrány zcela záměrně, poněvadž lev se na nich tváří úplně stejně jako tygr z Medvídka Pů a zebra zase nezapře společné rysy s oslíkem ze Shreka (i když už nejdou tolik výrazné jako v prvním případě). Celá animace by se při přísném zkoumání dala označit za jeden veliký tunel, ale po této stránce nesmím být zase takový raz, poněvadž trend je trend. Nepopírám ani snahu grafiků vytvořit vlastní styl, který je charakteristický prokreslenými detaily na pozadí a menšími (vcelku nezajímavými) finesami typu "Alexovy hranaté prsty". Bohužel s oněmi pečlivě modelovanými detaily se to má tak, že jich je tolik, že se často opakují a postrádají nápad. Některé scény působí tak trochu kulisovitě jako na divadle, například celá část filmu odehrávajících se na pláži. Na druhou stranu si nemohu stěžovat na to, že by film vypadal špatně, oko cvičené i necvičené na něm spočine s radostí a uspokojením, zvláště pak v "akčnějších scénách", poněvadž animátoři si s pohyby skutečně vyhráli. Ale na momentální špičku animované celovečerní produkce Madagascar nedosáhl.

Říkal jsem snad něco o tom, že jak vypadá vzhled, tak vypadají i další části filmu? Ano a o humoru to platí dvojnásob - příjemný ale nepůvodní. U opravdu dobrých vtípků vás ani nestihle zalechtat na bránici a už musíte přemýšlet o tom, kde jste to jen slyšeli/viděli něco podobného. Skutečně povedený a originální joke byste ve snímku asi nenašli, ale povedené momenty ano. Dlouho nezapomenu na "tučňáky na ledovci." A vůbec, "ptáci ve fraku" je pravděpodobně to nejlepší, co vám film může nabídnout, byť jsou to pouze vedlejší postavy a rovněž nejsou nikterak unikátní, jejich výstupy mne skoro vždy dostaly. Ať žijou tučnáci! A jak to tak bývá, nevyhnuli se scénáristé ani narážkám na další známé filmy hollywoodské provenience, které snad ani humorné nejsou, ale jak to tak chodí ... blýskne se hláška a vy jste sami na sebe hrdí, že jste poznali "skrytou" narážku.

Fakt, že je film velice roztomilý, si odvádí svojí daň na logičnosti. Tak předně, zvířata nemluví ... ale ne, zas takový pošuk nejsem, abych tohle Madagaskaru vyčítal a dokonce se vyvarují i termínu "tendenční". Způsob, jakým je vykreslená zoo, by autorům mohl závidět i Vergilius, slavný to tvůrce idyl. Navíc se mi zdá minimálně podezřelý onen lvův mírumilovný úsměv poté, co si místo toho, aby spořádal nějakého teplokrevného lemura, pochutnal na porcované rybě. Že by rybičky měly menší právo na život než opičky? Že by neuměly mluvit? Tvůrci filmu Hledá se Nemo by dozajista nesouhlasili.

»Zabiju tě, pak tě nechám naklonovat a potom zabiju všechny tvý kolny!«

Ještě než ten ořech rozlouskneme, tak si musíme poslechnout, jak zní. Hudbu složil věhlasný Hans Zimmer, ale jeho samply se na pozadí vyhaslých hudebních hitů naprosto ztrácejí, takže je vcelku jedno, kdo má na svědomí těch pár not, kterých si většina diváků ani nevšimne. A co se výběru býlím zarostlých pecek týká, tak ten by mohl být samozřejmě lepší, ale to je dost možná otázka vkusu. Pevně ale věřím, že by píseň New York, New York měla na to stát se titulní melodií. Dabing nevystrčil růžky z ulity a zůstává v bezpečí průměrnosti, například od známého Davida Schwimmera bych osobně čekal více.

=

Verdikt není vůbec složitý, Madagaskar je vcelku příjemná oddychovka, po které se za rok za dva slehne zem a filmoví znalci budou marně namáhat svoje synapse, aby si vzpomněli na jediný charakteristický rys tohoto snímku. A bude to hledání těžké, poněvadž ni já čerstvě po shlédnutí filmu jsem v tomto úkolu nebyl úspěšný. Cestou do kina toho moc nezkazíte, ale pokud jste ji ještě neviděli, tak je ta pravá chvíle se podívat po klasice žánru, pobaví víc.

« Autor článku »

Mat


Tématické články:

Filmy též animované a o úroveň až dvě lepší: Shrek 2, Incredibles, Robots

 

Snímek:

Madagascar

CZ:

Madafaskar

Režie:

Eric Darnell, Tom McGrath

Scénář:

Mark Burton, Billy Frolick, Eric Darnell a Tom McGrath

Film doporučujeme:

pouze jako oddychovku pro nenáročné diváky, znalejší se budou tak trochu vrtět na sedadle, ale vyloženě rozčarovaný a zklamaný by neměl být nikdo, snad jen ten, kdo od filmu v důsledku vyprávění svých přátel očekával až příliš.