8 Miles

Pár dní jednoho začínajícího rapera.

Hnedka ze začátku si musíme ujasnit co že je to je ta 8 míle. Není to označení dálnice,či ulice,nebo pozemku. Je to pomyslná čára která rozděluje Detroit na dvě části, a to na bohatý černochy, kteří mají luxusní auta, přepychový domy a na chudý černochy,kteří spí v karavanu, jsou bez peněz a to je nejhorší bez respektu.Zde se odehrává celý film. Králíček (Rabbit) přezdívají tak Jimmymu Smithovi, kvůli jeho velkým uším z mládí, bydlí ze svou matkou (hraje jí Kim Besinger) a sestrou Lili a matčiným přítelem v karavanu.

Jimmy pracuje v místní slévárně a ve volném čase se zkouší prosadit jako raper v pouličních zápasech zvaných Rhyming battles. Boj spočívá v tom, že se sejdou dvě i více znepřátelených stran, z nichž se vybere zástupce, který se v samotném souboji formou rýmu snaží co nejvíce urazit toho druhého. Sprostá slova typu fuck a bitch jenom lítají éterem. Který bojovník sklidí největší aplaus postupuje do dalšího kola. Vítěz se stane králem ulice a to je potom KING, kterého si každý váží a uznává.

Tyto zápasy uvádí Futuro, Jimmyho dobrý kámoš, který ho k těmto zápasům stále přemlouvá. Rabbit má ale při jednom zápase sucho v krku a místo aplausu si odnáší jen ostudu a to hned celý pytel. Být dobrým raperem zkrátka není legrace…

Ale jak to tak bývá, nevzdává to. Jeho kamarád Winck mu shání studio, kde by mohl natočit svoje první demíčko. Toho však nakonec sejde,neboť ho Jimmy najde ze svou přítelkyní onu choulostivou chvíli v nahrávacím studiu a z fleku mu rozbije hubu. Odplata na sebe nenechá dlouho čekat a králíčka si podají Wincka kámoši.

V tuto dobu na něj všechno padá a Rabbit si uvědomuje, že může jedině věřit sám sobě a začne přemýšlet o novém zápase, který by ho (pokud by samozřejmě vyhrál) vytrhl z tý tmy a uvedl ho jako nadějného rapera. To on ostatně stejně je a jeho kámoši mu to každý den znova a znova připomínají. Na poslední chvíli se rozhodne a jako naprostý utsider nastupuje do ringu s pověstí někoho, kdo absolutně zklamal a totálně se ztrapnil před všemi. Po dlouhém útrpném boji vyhrává, poráží dosavadního krále ulice tátu Docka a stává se novým králem on sám.

Teďka mu už nic nebrání, aby si mohl splnit svůj sen a natočit dlouho očekávané demíčko.

Snímek je napěchovaný symboly dvou odlišných vrstev lidské společnost.Platí zde pár pravidel - kdo nerapuje, nedýchá, každý u sebe nosí nabitou zbraň (ano, to si pište, že ji hodlá použít) a kdo letí na ulicích, je pánem Detroitu.

Tento film pojednává nadaném raperovy, který se touží zviditelnit, nahrát demo a následně celé album. Cesta ke slávě není růžová a Jimmy musí překonat hromadu překážek. Vůle zvítězit mu nedá spát a Jimmy to nakonec zkouší znova a vyhrává. Teď si může konečně splnit svůj velký sen.

K samotnému filmu vychází i soundtrack, který je plný hip-hopových hvězd. Příkladem jmenujme Xzibit, nadějná hvězdička 50Cent, Nas, Macy Gray, D-12, Obie Trice a další…

CD je plné hard hip-hopu, pokud se vám tento styl líbí, tak nemáte o čem přemýšlet a CD si okamžitě kupte, protože to stojí opravdu za to.

Hodnocení:AAAAAAAA

Pat