Rozhodovali jsme se, jakému významnému jménu literatury protentokrát věnujeme medailonek a složíme mu tím poklonu. Do nejužšího výběru se dostali dva Poláci Andrzej Sapkowski a Stanisłav Lem. Hned několik důvodů nás vedlo k tomu, že jsme vybrali spisovatele sci-fi a nikoliv fantasy, ten nejpádnější je pravděpodobně fakt, že Andrzej narozdíl od Stanisłava nepotřebuje v českých zemích žádnou propagaci. Ne snad, že by naše medailonky byly nějaké reklamní bulletiny, ale vždycky vaší známosti prospěje spíše, když se o vás píše, než když vás všichni ignorují. A nějaká závěrečná bilance medailonků Knihovničky AAA Games? Osm jmen se dostalo mezi vyvolené, osm článků o nich bylo sepsáno a oba jejich autoři se shodují v tom, že to byla jedna z nejtěžších šicht, kterou si na sebe kdy ušili. Zato ale mají hřejivý pocit, že udělali něco pro propagaci knih, které stojí mít za to doma v knihovničce.
Medailonek: Stanisłav Lem

Kulturní projekt:
Knihovnička AAA Games

Anime je fenomén, kterého jsme se dotkli leda tak malíčkem a to opatrněji než žhavého uhlíku. Přestože si tento styl umění dozajista zaslouží více pozornosti, než kolik je mu věnováno v českým médiích, byli jsme v tomto ohledu bezmocní, poněvadž jsme o anime věděli úplné houby. Tento článek od našeho nového externího pracovníka Nihila vás provede světem animovaného filmu rychle, bezbolestně a zábavně. Zjistíte spoustu zajímavých faktů a dozvíte se, po kterých dílech se máte poohlédnout. V tom vám napomůže i několik dalších anime recenzí, na které narazíte v sekci kultura o něco níže. Zbývá jen dodat, že je to poprvé, co tak skvělou pozici jako "Filmový článek měsíce" přenecháváme redakčnímu nováčkovi, ale dozajista je to oprávněné, přesvědčte se sami.
Téma: Anime

Třetí a poslední díl našeho miniseriálu pojednává o velice kontroverzní a stejně tak legendární humoristické skupině Monty Python, která si nalezla horu fanoušků i tady u nás, v České republice. Mat sice svojí domněnku v článku neuvedl, ale na jedné redakční schůzi se vyjádřil v tom smyslu, že kdyby dostal takový časový úsek a rozpočet jako Létající cirkus, vytvořil by se svými vybranými kumpány (kromě jiného Augustus a Šotek) něco mnohem vtipnějšího. Nebylo by to tok legendární, slavné a úspěšné, ale bylo by to komičtější. Svědčí to o jeho nabubřelém egu? Těžko říci, je to člověk mnoha schopností a nadpoloviční většina mých známých nepovažuje díla Monty Pythonů za alespoň trošku vtipná. Kdo ví, jaká je budoucnost českého televizního humoru? :-)
Seriál Humor: Monty Pythonův Létající cirkus

Ve 29. čísle byl uveřejněn velice obsáhlý článek, který pojednával obecně o fenoménu STAR TREK. Do jubilejního 33. čísla jsme pro vás připravili něco opravdu speciálního - pojednání, které rozebírá každou dotočenou sérii zvlášť a dokonce si bere na paškál všechny důležitější postavy tohoto fenoménu. Bohužel se to vulkánci nějak vymklo z rukou, takže stvořil stať, která svojí délkou překonala všechny předchozí a to s obrovským náskokem a všechno to je poctivá redaktorská práce zodpovědného recenzenta (piplačka). Celkově tedy tento článek překonává svým rozsahem (a možná i informativností) celou aktualizaci některých menších magů. Ale nebudu vás dále zdržovat, kapitáni Kirk, Picard, Siko i Janewayová čekají.
Seriál: STAR TREK

Začíná poslední výrava do světa Star Treku ...

O Star Treku toho bylo napsáno až skoro příliš a mám pocit, že minimálně polovička z toho byla uveřejněna v našem časopise. Tento kult má v AAA Games své propagátory. Nedávno se se mnou chtěl Mat vsadit, že do padesáti recenzí za sebou vloží nějaký odkaz na tento seriál. Nesázela jsem se, protože jsem věděla, že by to skutečně udělal. Až donedávna jsem si ale myslela, že je to takový blázen jen v soukromí a na veřejnosti se chová normálně, jenomže jsem nedávno navštívila jeho maturitní ples, kde byl před celou halou výrostků a jejich rodičů charakterizován následujícími slovy: "Náruživý čtenář sci-fi, hlavně mu neříkejte, že by Star Trek jenom film." To si tedy naběhl, celý zbývající večer poslouchal od zástupů lidí: "Sorry, ale Star Trek byl jen film, nezranilo tě to moc?" Na což jim odpovídal zprvu trpělivě, později nedůtklivě: "Star Trek je i kniha, seriál, počítačová hra, divadelní hra, rozhlasová inscenace a stolní hra, kulturní barbare. Nezranilo tě to moc?"
Recenze: Star Trek: Nemesis  

První anime seriál recenzovaný na našich stránkách!

Ať tomu věříte, nebo ne (jelikož nás čtou z velké části diskmageři, takže spíše ano), sehnat člověka s kulturním přehledem, soudnou myslí a nabroušeným brkem, který je ochoten psát články do nikterak zvlášť slavného a čteného časopisu, není žádná sranda. Augustovi se však tento husarský kousek povedl a přivedl k nám Nihila, který sice není nikterak sběhlý v psaní recenzí, ale svým přirozeným talentem a znalostmi to nakrásno dohání, takže jsou jeho články čtivé, zajímavé a hlavně obsahují názor člověk, který se ve svém oboru vyzná. Co říci? Snad jen - proč tak pozdě?!
Recenze: Wolf's Rain  

Poslední anime seriál recenzovaný na našich stránkách!

Ano, historie anime článků na AAA Games není příliš dlouhá, ale ne všechny významné či skvělé věci se vyznačují zrovna svým trváním. Ráda bych vážené čtenářstvo, jak to většinou dělávám pokud uvádím článek spadající do nějakého fenoménu, seznámila s vztahem redakce k anime. Inu, není tak moc o čem povídat, tento kinematografický styl k nám zatáhl teprve Nihil, který nám poskytl k prohlédnutí svojí sbírku anime filmů a seriálů. Řekněme si to na rovinu, nejednalo se o originální DVD, ale pirátství v tomto žánru, když jsou v naší republice dostupní z anime téměř pouze pokémoni, je spíše služba umění než pohoršující jednání (právě z "pirátů" se budou rekrutovat první kupující a propagátoři). Bohužel jsme si ještě žádný vztah vytvořit nestihli, poněvadž k nám sbírka dorazila až v uzávěrkovém shonu, takže se většina z nás těší na své první rande, které probíhá možná právě v okamžiku, kdy tato řádky čtete. A nebo v době, kdy se ponoříte do další recenze od Nihila, která nekritizuje pouze seriál Cowboy Bebop, ale i stejnojmený film.
Recenze: Cowboy Bebop  

Taky způsob ...

Vždy klademe našim začínajícím spolupracovníkům na srdce, že hodně záleží na tom, jak se předvedou poprvé. Sice je to pro Nihila, který k nám přistoupil v posledním čísle trošku irelevantní tvrdit, ale možná právě proto je jeho první (a poslední) číslo zvlášť důležité. Vždy jsme se snažili o to (byť to byl jeden z vedlejších cílů), abychom sdružovali skupinu lidí, kteří mají různé zájmy (kvůli pestrosti) i vkus (kvůli konfrontaci a tříbení názorů). Nevím toho sice mnoho o Nihilových zájmech, ale dle jeho článků si mohu udělat obrázek o oblíbených žánrech tohoto autora a hrdě konstatovat, že jsem získali do redakce člověka s opravdu zajímavým vkusem, což vám pravděpodobně dokáže hned v této recenzi na jeden z méně známých (a rozhodně jeden z kultovních) filmů Petera Jacksona.  
Recenze: Braindead  

Film s velkými ambicemi vtrhnul do kin, máte tam zamířit i vy?

Tvůrci Letopisů Narnie prý byli do své činnosti výrazně pošťouchnuti úspěchem Pána prstenů a už obrázky z filmu dosvědčují, že ani rozpočet nezůstal tomuto trháku mnoho dlužen. Žijeme v době obrovských filmových projektů, které jsou ne vždy úspěšné, protože diváky si možná za peníze koupíte (dobrá propagace dělá svoje), ale kvalitu ne. Jestlipak patří Letopisy Narnie mezi vysokorozpočtové bláboly nebo naopak spadají do kategorie vypiplaných a důstojných inscenací? Na tuhle otázku bude odpovídat ve své recenzi Apofis, který sledoval tento snímek očima dítěte.
Recenze: Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň  

Město hříchu otevírá své brány, vstup pouze pro zvané a otrlé.

Hřích je jedno z magických slůvek, které v na sebe samy o sobě poutají pozornost. V řadě: kniha, letní, hřích, těsto, devět, ou. Bychom pravděpodobně nějakou psychiatrickou metodou odpozorovali největší citovou odezvu právě na pojem hřích, přestože v dnešním nekřesťanském světě pomalu ztrácí význam. V tomto slově je ukryta bolest, slast, špína i lesk, záleží jen na úhlu pohledu. Stejně jako internetová populace ještě stále reaguje na slova sleva a zdarma, tak i v tom nevirtuálním životním prostoru na nás působí některá slova přitažlivě a jiná odpudivě. Díky za to, že doby, kdy se lidé hnali za vším co bylo super, mega, giga a hyper už pomalu míjí.
Recenze: Sin City  

Ověření teze z Matovy recenze. Funguje to?

Chci si jen zkusit,
drahá čtenářka obci,
zda obyčejný text rozkuchaný do veršů působí
jinak.
A jestli to náhodou není základ
moderních básnických směrů.
Divnost a nesrozumitelnost v neobvyklých slovních
konjunkcích.

Recenze: Svěrací kazajka  

Mléčnou? Hořkou? Na vaření? Figurku z vánoční kolekce?

Ačkoliv Mat sám sebe považuje za vulkánce a potajmu si zastřihuje uši do špičata, mívá často různé nálady, které se s jeho vysněným stavem neztotožňují. Jeho nejčastější rozpoložení v uplynulém půl roku by se dalo označit za rozpolcenost. Na jednu stranu velice rád píše herní recenze, protože o tomto oboru lidské činnosti má rozsáhlé znalosti, na stranu druhou ho již delší dobu hraní naprosté většiny tohoto segmentu nikterak nebaví. Snad i proto přesedlal na kulturu a spolu s Augustem jsou hlavními (a jedinými) pilíři Knihovničky AAA Games i subskece Filmy. Bohužel si náš vulkánec až příliš zřetelně uvědomuje propastný rozdíl mezi jeho rozhledem na poli her a filmů (u knih je to něco jiného, ty byly jeho obrovskou zálibou ještě než uviděl počítač). Tato drobně depresivní nálada občas vykoukne na povrch v jeho článcích, snad nejvíce v dnešní recenzi. Ale ať už je Mat sebehorší kulturní recenzent dle obecných měřítek, mne se jeho vkus a styl psaní po "normální lidi" v naprosté většině případů zamlouvá.
Recenze: Karlík a továrna na čokoládu  

Červené oko? Jak to jen nadepsat?

Kromě jiného jsem byla přesvědčována i k tomu, abych sepsala kratší stať o mém zápolení s grafikou. Starám se totiž i o obrázky včetně obálek. Samotný nadpis článku se někdy může protáhnout na pěknou chvíli perné práce. Zvláště pak náročné jsou nadpisy Knihovničky AAA Games, kde musí být vecpán dostatek informací a vše by mělo navíc barevně ladit i s předchozími příspěvky. Naopak lehčí pořízení bývá s hrami, kde stačí vitípat ten správný obrázek (nebo jej jinak sehnat) a naaranžovat jej tak, aby vypadal k světu. Občas se to poštěstí i u jiných článků (například suto aktualizaci u Star Treku), ale to bývá výjimka. Celkem mi starání se o grafiku časopisu může zabrat kolem deseti hodin na aktualizaci. A proč že vám to říkám? Abyste mi konečně odpustili, že zrovna tenhle nadpis vypadá tak mizerně!
Recenze: Red Eye

Číslo seriálů
Jen si to představte žijete vcelku poklidným životem, tak jednou za tři čísla vydáte recenzi na seriál a jste spokojeni, že žijete. A pak to přijde 33. číslo, které má být extra nabušené. "Dobře," řeknete si "uveřejníme extrémně obsáhlá článek o nějakém obrovském fenoménu." Jenomže pak to přijde. Co takhle něco přidat jako bonus? Dobře, sepíšeme recenzi na Červeného trpaslíka. To už si začnete lebedit a říkat si, že to je vážně terno. A pak přijde nějaký, s prominutím, nihilista a dodá vám další tři seriálové články. Nezabili byste ho?? Správně, my taky ne. Jen se omlouváme, že v tomto a dalších dílech Nihilových nenajdete žádné obrázky, poněvadž jsme neměli odkud je natípat. V normálních podmínkách by taková recenze posečkala na příští číslo, ale to je teď tak troch obtížné, že?
Recenze: Samurai Champloo

Občas citace prozradí vše ...
¨Já nejsem blázen, Plisskene.¨
¨Jmenuju se Snake.¨

----

¨My dva jsme zatraceně dobrej tým, Snakeu!¨
¨Jmenuje se Plissken…¨

Recenze: Útěk z New Yorku

Řežba z Hong Kongu
Jsou filmy s příměsí akce, jsou filmy akční a jsou i filmy, které jsou přímo oslavou akce. Takovým se obvykle říká řežba. Dát tomuhle typu filmu v redakci AAA Games absolutní hodnocení (osm Áček) je přímo kontroverzní akt (zvláště od člověka, který považuje Matrix za mírně nadprůměrnou hollywoodskou střílečku). Přece jenom většina z nás zastává názor, že film za osm Áček by mohl být i mohl být i o něčem víc než jen o "pouhé" (třeba i hodně dobré) akci. Jsou ale filmy legendární, které výrazně ovlivnily svůj žánr nebo přinejmenším určily styl. Nihil si za absolutním hodnocením Hard Boiled právě kvůli těmto vlastnostem sveřepě stojí. Nikdo z nás v redakci není expert na šikmooké akční filmy, a proto jsme se nakonec rozhodli to toho Nihilovi nekecat.
Recenze: Hard Boiled

Skvělé místo pro prohlášení?
Když Nihil vyjádřil přání učinit na našich stránkách jakési prohlášení zaměřené ve prospěch kultury, nevěděli jsme zprvu, co si o tom máme myslet a báli se takové šílenosti jako výzvy: "Pojďte, natočíme film, který svojí nechutností překoná Braindead." Avšak to jsme Nihila podcenili a poté, co jsme se s jeho výzvou ztotožnili, jsme začali hledat vhodné místo pro tento článeček. Bohužel jej nebylo kam zařadit a v KulturaView by mohl dost dobře zapadnout, ale to si rozhodně nezaloží, proto jsme mu vyhradili místo hned pod filmovými recenzemi, což je asi 15. nejlukrativnější pozice na celé první straně. Snad to věci prospěje.
Prohlášení: Knihy pro vlastence, vlastenci pro knihy

Premiéra SuperStar na našich stránkách
Soutěž Česko hledá SuperStar jsme v AAA Games dokonale ignorovali. Není to snad kvůli tomu, že bychom tento počin televize Nova považovali za nebývlaou komerci, která si zaslouží pouze přehlížení. Většina redakce k soutěži nezaujala žádné stanovisku, jelikož ji ni jedinkrát neviděla a ten zbytek se o své názory netoužil podělit do té míry, že by se kvůli tomu musela zakládat nová sekce - Hudba. Jenomže s příchodem externisty Apofise, který se tímto odvětvím kultury zabývá především se situace změnila a mi novou subsekci skutečně otevíráme. Někteří  by mohli tvrdit, že je hloupé načínat rubriku v posledním čísle, ale mi na tom nic tak závadného nevidíme, když jsou články, bude rubrika. No řekněte, tři recenze na alba už jsou slušná záminka. Zvlášť když sekce Hardware, která je už 33 čísel stará obsahuje dva články. Ale teď už se začtěte do první Apofisovy hudební recenze v AAA, která jej představuje v jeho královské disciplíně.
Recenze: Šárka Vaňková - Věřím náhodám

Nikoliv poprvé ...
Málokdo z žijících občanů našeho státu ví, že svého času měl časopis AAA Games také sekci Music. Překvapivé? Ale kdeže! Tato sekce obsahovala jediný, avšak pravidelně aktualizovaný článek nazvaný Trocha Hip-Hopu a rapu, ve kterém nás Pat seznamoval s novými CD z jeho oblíbených hudebních žánrů. Tento článek byl kolem desátého čísla (během tzv. "velké čistky") odstraněn, protože již nebyl aktualizován, nebylo jej kam zařadit (kromě sekce Musik s jediným odkazem) a kvalitou neodpovídal zbytku časopisu. Nebylo to tak strašné, ale v kontrastu s v té době již docela profesionálními herními recenzemi působily ty hudební dosti nevěrohodně. Historie této sekce však neskončila a zvláště v poslední době se ji snažil Augustus oživit svými příspěvky a bylo by se mu to i povedlo, kdyby nějaké napsal, ale znáte to, povinností stále více a času pramálo, proto jsme museli se znovuotevřením posečkat až na Apofise, který je jediným autorem příspěvků v tomto koutě AAA.
Recenze: Katka Brzobohatá - CD Reality Show

Jaký autor, takový článek...
O VyVolených platí téměř to samé co o SuperStar, a proto   je čas na pár slov a našem staronovém externistovi Apofisovi, který se u nás představil již ve 28. čísle článkem To špatné naší magové kultury. Apofis zde vyjadřoval názory, se kterými jsme z části souhlasili, a proto jsme se uvolili článek uveřejnit. Nedávno se nám náš starý známý ozval znovu a k mailu přiložil i několik svých výtvorů, které sice nebyly bezchybné, ale přesto byla jejich kvalita na diskmagové poměry nadstandardní, a proto jsme se je rozhodli uveřejnit. Ne se všemi Apofisovými názory se ztotožňujeme, ale necháváme mu prostor je rozvést, poněvadž si je často umí dobře obhájit a v hudbě se, alespoň dle dojmu, který mám ze čtení jeho recenzí, docela vyzná. Rozhodně více než převážná část zbytku redakčního týmu. Apofis je další slzou nad hrobečkem AAA, s jeho příspěvky by se každé nové číslo skládalo mnohem lehčeji.
Recenze: CD VyVolení - Fičák? Tak to každopádně !

Be happy. Be Red!

A máme tu další ze série článků, ve kterých dokumentujeme náš pokrok, který jsme za tři roky v žurnalistickém řemesle udělali. Mat sepsání této recenze komentuje: "Vždy, když bylo někým vysloveno jméno Červený trpaslík, nevybavil jsem si v první řadě nějaké skvělé hlášky, ale ihned mi vytanula na mysli vzpomínka na děsivou a odfláknutou recenzi, kterou jsem sepsal do prvního čísla našeho časopisu. Snad tento článek uleví mému svědomí." Recenze na Red Dwarfa nepatří sice k Matovým nejlepším dílům, ale jako satisfakce čtenářům za jeho první pokus je, myslím, dostačující. I načasování je docela vhodné, protože právě někdy v těchto dnech by měly být vydány poslední série Červeného trpaslíka na DVD. Však jsme na to čekali pořádnou dobu. Ale dost bylo nářků, upoutávka na recenzi jednoho z nejlepších humoristických počinů by neměla být poznamenána bědy, proto nasaďte úsměv a vstupte... nebo nevstupujete, to je vcelku vaše věc, ale zvednout koutky úst byste rozhodně měli.
Recenze: Červený trpaslík  

Další mág se slovy?

Dlouho jsme na Šotka naléhali, aby sepsal článek ryze vážný o jeho činnosti v našem časopisu i na magové scéně. Souhlasil pod podmínkou, že bude zařazen mezi jména jako Isaac Asimov, A.C.Clarke či Robert Asprin v Knihovničce AAA Games. Váhavě jsme souhlasili. Pokud ale čekáte další revuální vtipy a přehnané vychloubání, budete možná zklamáni. Tento článek totiž psal "civilní" Šotek, nikoliv ten, kterého vídáváte na internetu. A ač se mi do toho nechce, musím (poněvadž jsem to Šotkovi slíbila) vám nasadit brouka do hlavy. Je Šotek skutečně rozumná osoba jak se jeví z tohoto článku, nebo je i tento medailonek další z řady šotkovin? My, redaktoři odpověď známe ... ačkoliv se člověk od člověka liší:-).
Medailonek: Šotek
Kulturní projekt:
Knihovnička AAA Games

Druhá várka povídek, které stojí za pozornost!
A je to tady, nabízíme vám závěr našeho kratičkého seriálu, který vás měl nasměrovat k výjimečným povídkám, které jsou v naší malé zemičce dostupné. Tento projkt však není jediným, který končí 33 číslem, uveďme si malý seznam dalších článků a děl, jejichž konec byl oznámen právě na třiatřicítku: seriál Humor, Augustovy úvodníky, STAAAR TREK, medailonek Carla Gustava Junga, moje statě o tvorbě magu, seriál povídek o Šotkovi, Nenapsal jsem nic, Zrození, Od stolu v Lilii a Cirkusáci, drak a tak. To je akorát jedenáct článků s delší (rok) či kratší (jedno číslo) historií. A vás ani nenapadlo, že budeme končit? Tak to mělo být, my jsme pro vás chtěli připravit totiž co největší překvápko a doufáme, že se nám to povedlo. Představte si, kdyby to někomu došlo týden před 33. číslem. To by nás tedy pěkně namíchlo. Proto je lepší mít méně vnímavé čtenáře:-). Ale abyste si pořádně užili předváděné povídky, doporučujme vám, aby jste při jejich čtení měli přetaktovaný mozek, protože tyhle kusy většinou mají několik vrstev jako dort a vy přeci nechcete zůstat u šlehačky, že ne?
Díl první: Výjimečné povídky
Kulturní projekt:
Knihovnička AAA Games

Kniha všech knih, nejlegendárnější svazek všech dob ...
Zařazení Bible jako poslední Librí legendí je symbolické a zároveň je to gesto. Dost dobře nevím, jak jsou na tom ostatní magy, protože o takových věcech se na internetu zas tak často nemluví, ale AAA Games je z podstatné části křesťanské. Někteří z nás (redaktorů) jsou katolíci a ten zbytek protestanti, proto se také Mat částečně zabýval tímto problém ve vztahu k Bibli v aktuálním článku (tohle vyzní zvláštně, až to bude číst někdo ve 22. století). Nešířili jsme nějak vehementně křesťanské ideály, ale doufáme, že se naše církve za nás nemusí stydět a že jsme se proti nim také nijak neprohřešili (alespoň ne významně). Ono to totiž není lehké, zveřejňovat vedle recenze na Manhunta svoje teologické úvahy a kousek od Šotkových parodických škvárů plných vulgárního humoru začít seriál o životě a díle svatých. Přesto naše víra občas prosákla navenek a je tomu tak dobře, protože my se za ji rozhodně nestydíme. Proč bychom měli, když je ten všemohoucí, vševědoucí a všudypřítomný týpek v nebi náš Otec? Za to se snad ani stydět nejde.
Librí Legendí: Písmo svaté
Kulturní projekt:
Knihovnička AAA Games

 

Kultura
« Archiv »
 
Knihovnička AAA Games

KulturaView
Filmy
Knihy
TV Seriály
Humor