Jste vrah, nebo oběť?

Minority report akční sci-fi film. Kolik takových už jsme viděli? Možná několik, možná desítky, stovky a možná tak ani jeden. Kdo trpí averzí ke sci-fi, prosím nečtěte dál, protože tuto recenzi píše člověk, který na sci-fi literatuře vyrostl a tudíž má vyhraněné a sci-fi negativním lidem dosti nepochopitelná názory. Na druhou stranu je Minority Report tak trochu odvárek, takže si ho může užít doslova každý, kdo překousne nějakou novotu.

Příběh je zasazen do dosti blízké budoucnosti, která se příliš neliší od naší reality. Významným přerodem ovšem prošla kriminalistika, a to díky Tušitelům. Tušitelé jsou děti feťáků, které mají zvláštní schopnost: Vidět vraždy, které se ještě nestaly. Svým způsobem by to nebylo špatné, ale při pomyšlení, že každá vražda, která se stane v okolí cca 50 kilometrů mi proběhne hlavou, dostávám husí kůži. Nebyl by to ovšem člověk, kdyby vše nevyužil ke svému prospěchu. Tři tušitele napíchli na počítač a sledovali, kdy a jak se vraždy stanou. Byla by to ovšem pěkně morbidní zábava, kdyby proti to mu nic nedělali, a tak je tento systém úzce spojen se zásahovou jednotkou, která nejdříve zjistí, kde se vražda stane a následně na místo doletí (doslova) a vraždě zabrání (jak takový zásah vypadá vidíte na dvojobrázku níže). Velice účinný systém, otázkou ovšem zůstává, jestli by k vraždám opravdu došlo, pokud by v tom pachatelům nezabránili...

A tak to klape, vražda už se nestala několik let, až do chvíle, kdy tušitelé uvidí vraždu, kterou spáchal jeden ze zásahové jednotky- John Anderton. Jemu se to však nezdá, momentálně neměl v úmyslu někoho zabít, zvlášť ne člověka, kterého vůbec nezná, a proto se rozhodne, že se trestu nepodvolí a pokusí se utéct, to však není tak jednoduché jako dnes utéct z vězení (pozdravujte Kájínka), a proto bude film dostatečně napínavý a akční ... Dále se už příběh rozvíjí v obvyklém sledu, nejdřív utíkám a pak odhaluji obrovský podvod a spiknutí ...

Napínavých a akčních scén si opravu užijete. Na druhou stranu výkony herců nejsou špatné a příběh je dost neoriginální, ale zato dost složitý a vcelku logický, i když občasné nešvary v podobě absolutně debilního dialogu, nebo vcelku nesprávného argumentu se tu vyskytují, ale na to jsme v akčních filmech docela zvyklí.

Co nakonec? Snad jen můj názor, mně se film poměrně líbil, ale vím, že se líbit nebude všem, a proto pokud je Vám science-fiction proti srsti, tak na tento film radši nechoďte, přestože je to docela veliká pravděpodobnost (asi tak 30%), že by se Vám film líbil.

Hodnocení:AAAAAAAA

Mat