Stejně jako jsou věci mezi nebem a zemí, jsou i lidé mezi životem a smrtí

Piráti z Karibiku byl již docela dlouho očekávaný filmový hit a zařadil se tak mezi další filmové pecky tohoto roku jako jsou třeba: druhý Matrix, třetí Pán prstenů, třetí Terminátor (těch pořadových číslovek je nějak moc...). Nyní konečně dorazil do našich kin. Naplní očekávání a stane se filmovou hitovkou, nebo si můžeme smutně utřít rum z brady a konstatovat, že tohle se prostě nepovedlo? Vše se dozvíte ...

Pirátské příběhy slavili vždy veliký úspěch, jak v literárním, tak ve filmovém podání. Ten náš začíná na bezejmenném ostrově v Karibiku, kam přijíždí kapitán Jack Sparow, známý pirát a neuvěřitelný smolař (v podání Johnyho Deepa). Osud tomu chtěl, aby se jeho kroky zkřížili s osudem (údajně) krásné Elizabeth, kterou miluje Will Turner, kovářův učeň. Vše by pravděpodobně šťastně skončilo, Elizabeth by se provdala za důstojnického páprdu, Will by se stal kovářem a kapitán Sparow by se brzy houpal na obráceném "L", ale vše se nepěkně zvrhlo. Ostrov totiž přepadla loď - Černá perla. Černá perla je loď opředená mnoha pověstmi, které si vyprávějí ti nejotrlejší námořníci, když už dovršili svoji míru. Údajně je obývána stvořeními, které se jen stěží mohou označit za lidi. Situace se ani nemůže vyvrbit jinak, než že si piráti sličnou Elizabeth odvezou na Černé perle a mladý Will se se zkušeným kapitánem ji vydá hledat a zachránit.

Povede se to? Možná ano, možná ne - já vám mohu pouze prozradit, že ve filmu bude hrát velikou roli Aztécké zlato, obrovsky mocná kletba a v neposlední ředě také loď Černá perla plná pirátů, kteří nejsou takoví, jak by se na první pohled mohlo zdát (zvláště když ten první pohled probíhá ve dne...).

Celkové zpracování filmu hodnotím vcelku kladně. Herecké výkony ujdou (zvláště Johny Deep exceluje), atmosféra filmu je velice dobrá a celkové zpracování dobových reálií je dokonce výborné, zvláště námořní bitvy jsou skvěle a vcelku realisticky zpracované.

Takže vyplatí se jít do kina na Piráty z Karibiku? Pokud máte rádi jednoduché příběhy u kterých nemusíte příliš přemýšlet, popřípadě si libujete v pirátském, či vůbec námořnickém tématu, je to film přímo pro vás. Pro ty ostatní je to docela prostoduchá, ale příjemná záležitost.

 

Mat