Hrdina a drak, aneb prastarý motiv trochu jinak

 

Těžaři kutali příliš horlivě a příliš hluboko až nakonec narazili na něco, co měli raději nechat chrápat…minimálně do té doby než ODéeSka vyhraje volby.


nejmenovaný sociální demokrat

Pokud jste po přečtení tohoto nadpisu čekali další fantasy rytírnu ve stylu Dračího srdce, tak se velice mýlíte. Děj Království ohně je totiž zasazen do něčeho, čemu bychom mohli klidně říkat současnost. Vše začíná poměrně klasicky. Ve velice sugestivním úvodu je nám divákům velmi barvitě vysvětleno, jak přišla zkáza na svět. Dozvíme se něco překvapivého o dinosaurech a nic nového o financování premiérova bytu. Budeme svědky probuzení prvního draka a jeho setkání s malým chlapcem, které se muselo jak jinak než o mnoho let později opakovat. Dobří holubi a zlí draci se přece vracejí.

Ryby, ryby, ryby, rak, rak, rak.
Bacha támhle letí drak, drak, drak!

říkanka, která Vás zaručeně naučí ráčkovat

Jak vidno předchozího odstavce, jedná se o ten typ filmu, kde nebudeme zachraňovat hodné draky před zlými lidmi jako třeba v Zaklínači, ale naopak přinejlepším mírně natvrdlé lidstvo před neobyčejně zlými draky. Možná se nyní budete ptát, jakou šanci by měla v době kulometů, nadzvukových stíhaček, bojových vrtulníků a řízených střel (zvláště typu loď – vzduch – Sadámův zadek) přerostlá ještěrka s blanitými křidélky v boji s naší skvělou rasou? Pravděpodobně velkou – vzhledem k tomu, že dračí populace za první kvartály této války hravě překonala roční produkci mexických telenovel (a to i v případě, že budeme počítat Ošklivku Betty dvakrát). Skutečné dračice evidentně dávají přednost potomstvu před kariérou.

Lidstvo tedy válku prohrálo na celé čáře a nyní živoří v malých oddělených komunitách pro jistotu ještě zalezlých pod zemí. Většina populace se stala spodobněním moudra Prach jsi a v prach se obrátíš a ani se zbytkem to nevypadá nijak růžově. Sužuje jej vlastní nejednotnost, nedostatek prakticky všeho a z toho pramenící zoufalství. Ústřední postavou snímku je nejmenovaný vůdce právě jedné takovéto komunity, který byl shodou okolností i oním malým chlapcem, jenž byl svědkem probuzení prvního draka. Zrovna když se již všichni domnívají, že jsou posledními přeživšími lidmi na světě a jemu se již přestává dařit udržovat v sobě i v nich plamen naděje, přijíždí k jejich sídlu kolona „Lovců draků“. Jak to bylo dál, bude nejlépe, když se dozvíte ze samotného filmu.

V umění nejde o to, zda se něco stalo, ale zdali se to mohlo stát.

Aristoteles

Proč lidi tak fascinují katastrofické scénáře? Jednak z důvodů uvedených ve výše zmíněném citátu, ale též proto, že projevujeme poměrně silné sklony toužit po tom, co nemáme…obzvláště na úrovni prožitků. Proto v dobách klidu a pohody se lidstvo těší, až se bude třást u survival hororů či katastrofických filmů, a ve zlých časech fascinovaně hltá neskutečně naivní příběhy, které vždy dobře končí.

Proč tento film stojí za shlédnutí?

Důvodů bych viděl hned několik. Za prvé je jím skvělá atmosféra, která Vás uchopí…dejme tomu za pačesy hned na začátku a nepustí až do konce. Právě na takových filmech se můžeme znovu a znovu přesvědčovat o důležitosti umění a postu režisérského, na jehož bedrech spočívá nejenom tíha výběru těch opravdových mistrů obrazu, scénáře, herectví a zvuku ale též co nejdokonalejší skloubení těchto prvků do jednoho vyváženého celku. K takovým filmům se o tom chodím přesvědčovat, když mne nějaká nekonzistentní slátanina (viz. např. Alexander Veliký) rozčílí či zklame.

Potom je tu také fakt, že tento film není jen o dracích, kteří žerou lidi a skupince drsoňů, kterým se sem tam podaří nějakého dostat. Je o samotných lidech, jejich humanitě, která představuje onen neobyčejný mix síly a slabosti, jež nás dělá tím, čím jsme. Právě proto nás též pravděpodobně nikdy nepřestane fascinovat.

Když k tomu připočteme vynikající herecké výkony, nemohu jinak než tento film doporučit.

Verdikt:

Království ohně(Regin of fire) má sice poměrně jednoduchý a ač se to na první pohled nezdá, též přímočarý akční příběh, který není originální takřka v ničem snad s výjimkou svého zpracování. Avšak je to film nesoucí jisté myšlenkové hodnoty a ještě k tomu velmi příjemná podívaná. Moc dobře jsem se u jeho sledování bavil a po jeho skončení jsem měl i pocit, že mi to něco dalo. Proto nemohu hodnotit jinak než…

« Autor článku »

Augustus


Tématické články:

Podobných filmů není mnoho a na našich stránkách už vůbec ne. Nezbývá mi než vám doporučit žánrově odlišný, ale rovněž velice kvalitní Já, Robot

Film doporučujeme:
Těm, kteří nepohrdnou kvalitní akcí i těm, jež od snímku vyžadují jistou hloubku a myšlenku. Též je to dobrá volba pro ctitele fantasy, i když krom draků má film s tímto žánrem jen pramálo společného.

Režie:

Rob Bowman

Hrají:

Christian Bale, Matthew McConaughey, Izabella Scorpuco, Gerard Butelr ...