Už bylo i hůř ...

Právě jsem si přečetl mojí recenzi na první díl filmu Residen Evil, což má za následek, že jsem propadl takové depresi, že kdybych nemusel odevzdat ještě dneska tenhle článek, tak bych ani chvilku neváhal a spáchal nějakým ohyzdným způsobem sebevraždu. Uvidíme. možná když mi zbude čas před večeří ... Recenze na Resident Evil byla mým vůbec prvním kulturním článkem a dle toho to také vypadá. Občas si říkám, že bych měl konečně přestat psát o filmech, když o nich vůbec nic nevím ... kdybych totiž nebyl úplný kulturní negramota, tak bych ani nemusel pomýšlet na provaz, poněvadž by se mi studem nad tím, že jsem dal prvnímu filmu šest Áček, samo zastavilo srdce.

Abych tedy ulevil svému svědomí a napravil bývalé chyby. První Resident Evil si vyloženě hrál na komplikovaný příběh (což je lepší než si na něj nehrát a třískat jedno klišé vedle druhého) s efektní výpravou. Akční scény nebyly nápadité, ale některé momenty snímku se vám vryli do paměti. Ve finále nám z popelu povstal naprosto průměrný film hlavně pro hráče hry, jež k němu byla předlohou. Zaslouží si tedy ucházející čtyři Áčka. Nechť je přebývajícím dvěma země lehká. 

Od konce ke konci bez konce

Nadnárodní korporace Umbrella to pořádně přepískala už minule, kdy kvůli úniku viru T vyhladila téměř celé jedno své výzkumné středisko, které se nacházelo pod zemí. Teď touží zjistit, co se tam vlastně stalo, takže otevírá dveře a opatrně nahlíží dovnitř... ne však dost opatrně, předsunutá skupina si asi někde zapomněla baterky, takže bychom stejně nic zajímavého neviděli. Střih.

O pár hodin později se probouzí naše stará známá Allice, která minule přežila jen tak tak a ani tentokrát to nebude mít jednoduché, poněvadž sotva stojí na nohou a proti ní se řítí stovky nemrtvých gurmánů. Jelikož by se jen s těží psali dialogy pro jednu osobu, přifařili se k ní někteří náhodní kolemjdoucí. Další ženská nemnoho ošacená, muž zákona, pracovník Umbrelly a televizní rosnička ji doprovází na její cestě ven z neprodyšně uzavřeného města, které má být za úsvitu zničeno výbuchem taktické atomové bomby. Naštěstí Allice zjišťuje, že pod vlivem viru mírně zmutovala, takže se stala rychlejší a silnější, chytřejší očividně ne. To by ale bylo nějaké extra lehké, trošku jim to ztížíme - pustíme na ně mutanta, kterej se je bude snažit zabít! To už zní napínavěji.

Stejně jako minule se ani tentokrát nedočkáte nápisu na závěr filmu: "Vůdcové společnosti Umbrella vyfasovali za svoje praktiky každý alespoň 500 let nepodmíněně a její bohatství bylo rozdáno chudým třetího světa." Jinými slovy znovu se dočkáme otevřeného konce, který narozdíl od toho minulého působí křečovitě až směšně. Jenomže to není problém pouze závěru. 

Akce, krev, trapnost, nové šaty Milly Jovich a GTA

Původní Resident Evil zaujal hlavně formou, nikoli obsahem. A právě náplň a děj se nikterak neposunuli po kvalitativním žebříčku a pokud ano, tak dozajista ne nahoru. Veliký otazník tedy visí nad zpracováním a to hlavně akčních scén, které tvoří asi nejdůležitější část filmu. Ani zde jsme se nevyhnuli klesavé tendenci a to znamená jediné - blížící se houf zombíků a jedna střela vedle druhé trefuje přesně kořen nosu každého z nenažranců. Umrlci znovu kousaní do svých oblíbených míst, takže šance na nějaké originální rozptýlení je nulová. I když byla by tu jedna netradiční scény, kdy zavěšená Allice sbíhá dolů po stěně mrakodrapu. Opravdu zajímavé! Kam se hrabe Matrix! Jen nikdo netuší, jak se tam hlavní hrdinka dostala a proč tam vůbec lezla.

Zombíci sice nevypadají špatně, ale to není zas až taková věda, poněvadž chlápek ze sousedství vypadá jako nemrtvák permanentně. Na hlavního bosíka je sice radost pohledět, ale souboj s ním postrádá zajímavost. Stejně tak scény v kostele a na hřbitově považuji za jedny z nejhorších, jaké jsem letos viděl a upřímně doufám, že na ně co nejdříve zapomenu. A k tomu ošacení ... to se odvíjí od základního vztahu nepřímé úměrnosti mezi koeficientem kýčovitosti a vkusnosti ošacení. Zmíněný koeficient jsem u druhého Resident Evila stanovil na 88,6%, přičemž strop tvoří geniální film s Arnoldem Černýmnegrem Comando.   

Tvůrci se alespoň do filmu snažili vpasovat reminiscence pro hráče. Jednou se jim to téměř povedlo, když jeden vtipálek přejel zombíka autem a zařval z plných plic: "GTA, motherfucker". To však není to hlavní, o pointu se postarali čeští lokalizátoři, kteří očividně netušili o čem je řeč a tudíž tuto hlášku přeložili světově: "Mám zloděje aut". (GTA - Grand Thief Auto - pozn. autora)

»Ve filmu jsou sexy ženy s pistolemi, vraždění stovek zombíků, výbuchy ... Koho by to nebavilo?«

Producent filmu

A zase ta logika...

Miluji náhody. Představte si to: Ubohá skupinka přeživších našla útočiště v kostele, kde je napadaly zmutované stvůry. Právě jim došly náboje a stáli tváří v tvář jistojisté smrti ... když v tom Milla Jovich proskočí oknem na motorce rovnou dovnitř a zlikviduje hrozící nebezpečí. Ono to nezní tak špatně, když si nepředstavíte situaci, která před tím musela nutně nastat, a myšlenky, které se museli honit někdejší Johance z Arku v hlavě. "Tak konečně jsem sehnala motorku. Vyrazím co nejrychleji z města. Jakpak asi překonám hlídky? A hele, kostel! Co kdybych tam skákla? Kruci, zavřeno! No nic, přeci mě nebudou bránit nějaké pitomé dveře. Ještě mě někdo udá, že jsem v neděli nebyla v kostele a církev mě upálí. Kdepak, tady je takový krásný skokánek a to šíleně barevný okno vypadá stejně hrozně ..."

To ještě zdaleka není nic oproti hřbitovní scéně, ve které začínají vylézat mrtví z hrobů a vrhat se na naše hrdiny. Ponechme stranou otázku, kolik může být na hřbitově vedle sebe čerstvých ještě nerozložených mrtvol, a soustřeďme se na problematiku samotného vylézání z hrobů. Pravděpodobně v Americe nikoho nepohřbívají ve futrálu a k tomu zakopávají mrtvoly hodně mělce, poněvadž ty se dostávají z pod země tak rychle, že by na ně zůstala nevěřícně vejrat i Ulma. A ještě malý detail. Jakpak se asi naši drazí mrtvolách nakazili virem T? Pravděpodobně je při jejich každodenní procházce pokousal jeden z klasických zombopsů. A to už vůbec neřeším otázku, proč na hřbitově nekosí naše dvě slečny zombíky pistolemi, ale vlastnoručně a vlastnonožně. Já jsem totiž přišel na odpověď. Ve vyříznutých scénách zařazených na DVD to bylo obhájeno argumentem "abychom nepřilákali další". V okamžiku, kdy jsem zcela obklopen nemrtváky bych zrovna tohle vůbec neřešil.

=

Jinými slovy, na Resident Evil Apocalypse není mnoho co chválit. Nepříliš vysokou laťku nastavenou prvním dílem dvojka ale neshodila. Ne že by ji přeskočila, podlezla ji. Pokud máte rádi zombies, mrkněte se raději po alternativách.

« Autor článku »

Mat


Tématické články:

První díl tohoto filmu v neopakovaltené recenzi z mé klávesnice. Alespoň doufám, že se opakovat nebude. Ale ještě více bych vám doporučoval filmy Úsvit mrtvých a 28 dní poté.

 

Snímek:

Resident Evil Apocalypse

CZ:

Resident Evil Apocalypsa

Režie:

Alexander Witt

Scénář:

Paul W. S. Anderson

Hrají:

Milla Jovich, Sienna Guillory, Oded Fehr, Thomas Hertschmann, Snadrine Holt a další nešťastlivci

Film doporučujeme:

... ne to bychom neudělali!