Jeden Viewegh stačí, bohatě. Je to stejně všechno na jedno brdo.

jakýkoliv slušný profesor literatury o potřebě číst jeho knihy.

Úvodem své recenze musím zmínit, že nemám příliš v lásce Viewegha, Renče a již vůbec ne televizi Nova. Proto jsem měl všechny důvody být proti tomuto filmu zaujatý, přesto se mi líbil. Jako vždy mám pocit, že těmito prvními větami bylo již řečeno vše a že bych již mohl nakrásně skončit, dát si bylinkový čaj a jít psát něco jiného…třeba nějakou báseň. Ale jako vždy si musím připomenout, že tohle je recenze a nikoli pokus o bonmot, takže si půjdu uvařit ten bylinkový čaj a zase pokračovat.

Jen tak na vysvětlenou

Michal Viewegh je v našich krajích slavný spisovatel, oblíbený zejména u ženské (nikoli něžné – to je pouze jejich vlastní mylná představa) části čtenářstva, jako jeden z mála vydělává psaním těžké prachy a naopak jako jeden z mnoha se tváří jako české spisovatelské eso. Jeho počiny sice bodují v žebříčcích prodejnosti, ale kritici a intelektuálové (lidé, kteří z vlastní iniciativy (???) přečetli příliš mnoho knih – tedy 2 a více (skripta, učebnice, slabikář a Mayovky se nepočítají)) se k nim stavějí poněkud rozpačitě. Mají sice osobitý humor, potřebnou dávku ironie i zdravého cynismu a rozhodně dokáží zaujmout, ale ve výsledku to není pořád žádná velká sláva. Jak již to také u módních autorů bývá, Viewegh v nich hraje pořád na tu samou strunu. Mimochodem poznáte jej snadno, vypadá trochu jako mlok.

Filip Renč je zase uznávaný (kým to se mne neptejte, mnou rozhodně ne) režisér, který již natočil celou řadu filmů, z nichž jako první a možná i jediný se Vám dozajista vybaví Rebelové. Byla to sice hrozná blbost, ale podmanivá. To se jí musí nechat. Ještě nyní si živě vzpomínám, jak si jeden z mých nejlepších  přátel Xallivarius broukal na letním táboře ze spaní píseň Mně se líbí Bob. Dodnes nedokázal některé ostatní účastníky přesvědčit o své heterosexuální orientaci. Ale to sem nepatří, jelikož jde každopádně o jednu z mála věcí, za kterou Filip Renč nemůže.

Televizi Nova nikomu z Vás nemusím představovat, tu bohužel známe všichni. Raději přejdu rovnou k tomu, co mají tyto tři pochybné existence a film Román pro ženy společného. Michal Viewegh napsal stejnojmennou knihu, udělal jí mohutnou a velmi nápaditou reklamu, měl s ní logicky úspěch a od toho již nebylo daleko k nápadu ji zfilmovat. Snímek dostal pro jistotu stejný název a jeho režie se ujal právě Filip Renč. Na produkci (tedy nalití prachů, od kterých čekáte, že se mnohonásobně vrátí zpátky) se podílela TV Nova, která tím chtěla mimo jiné zvýšit i svou pochybnou prestiž a hlavně trhnout konkurenční ČT v podporování původních českých filmů.

Jestli máte o kvalitě snímku, který vznikl pod rukama této party, již předem vážné pochybnosti, tak jste na tom stejně jako já.

Jak to nakonec dopadlo?

Vezměme si to pěkně po pořádku. Co byste čekali od filmu, který se jmenuje Román pro ženy? Romantiku? Správně, je tam, avšak již první tóny úvodní francouzské písně Vám naznačí, že půjde o romanci poněkud drsnější. Co byste čekali od českého filmu dnešní módní vlny? Potrhlé a hodně přehnané charaktery? Matka hlavní hrdinky, její babička, její kamarádka, její partneři etc. Vaše očekávaní pravděpodobně beze zbytku splní. Slavné české herce? Samozřejmě, bez nich by to nešlo. Nějakou neokoukanou tvář pro hlavní hrdinku, aby film nepůsobil v celé té řadě přinejmenším hodně podobných hořkosladkých českých komedií tak jednotvárně? Jistě! Co třeba slovenku? Moc filmu od nich se k nám nedostane, tyhle typy většinou umí dobře česky a holka může být ráda, že jí někdo bude znát i za hranicemi rodné hroudy. Zásah! Je tam.

Všechny potřebné ingredience již tedy máme a je jen na režisérovi, jak budou ladit ve výsledném produktu. Klíčový je samozřejmě příběh a jeho odvyprávění. Ten není žádným zářným příkladem autorské invence, na druhou stranu je romance žánrem, kterému to vůbec nevadí. Naopak si nedovedu představit žádný jiný, který by více lpěl na jednotném schématu potkali se, milovali se, měli problémy a…v závěru přichází, zřejmě jediné místo, které dává alespoň nějaký prostor k manévrování a překvapení diváka. O to větší důraz se klade na detaily a provedení. Román pro ženy se v tomto ohledu rozhodně nemá za co stydět. Děj běží svižně vpřed, ani při opakovaném zhlédnutí jsem nenašel žádné místo, které by mne vyloženě nudilo. Příběh je pravdivý a jednoduchý, snadno pochopitelný i pro nejprostšího diváka, ale zároveň nepostrádá nadhled a pohlíží na problematiku vztahů z takového úhlu, že to přežijí a možná též ocení i krajní cynici.

Konec je sice tak sladký, že bych si jím klidně i čaj osladil, kdybych něco takového dělal a popravdě řečeno jsem z něj měl tak trochu šok. Ale dívčinám kolem mne se zaleskla slza v oku (Samozřejmě každá ve svém. Rozhodně neměly dohromady jedno oko. To by bylo velmi nepraktické, zvlášť v kině. Vlastně, když nad tím tak uvažuji, měly všechny oči dvě…ale slzy jsem nepočítal – pozn. autora), proto jsem si raději většinu ironických poznámek odpustil.

Herecké výkony byly skvělé, jména jako Marek Vašut, Simona Stašová, Miroslav Donutil, Stela Zázvorková jsou sázkou na jistotu.

Hudba je pro mne jednoznačně nejlepší složkou filmu, je velice dobře poslouchatelná i sama o sobě (asi se po ní začnu shánět), avšak výborně podkresluje jeho atmosféru a má svůj významný podíl na výsledném hodnocení, které je…ale napřed si dáme verdikt.

Verdikt

Podtrženo sečteno, odečteno a vykráceno je Román pro ženy typickým filmem do kategorie šesti áček. Přísně logicky vzato je to sice hrozná blbost, ale přísně logicky se nad ním snad nikdo zamýšlet nebude a ani nemůže. Jeho zpracování je excelentní a neurazí ani tak všetečné kritiky jako jsem já. Pánové Viewegh a Renč se sice nepředvedli zrovna jako umělci, ale zcela jistě jako výborní řemeslníci. Dodali na trh solidní výrobek, který své konzumenty uspokojí, protože dodává přesně to, co si přejí, ale ani o chlup víc.

« Autor článku »

Augustus


Tématické články:

Nějakou pěknou romanci? Rozhodně musíme doporučit Věčný svit neposkvrněné mysli, což je asi žánrově nejčistší slaďák, který máme na stránkách.

Snímek:

Román pro ženy

CZ:

Der Roman für die Frauen

Režie:

Filip Renč

Scénář:

Michal Viewegh

Hrají:

Zuzana Kanócz, Marek Vašut, Simona Stašová, Miroslav Donutil...

Film doporučujeme:

Prakticky všem, je to totiž typická záležitost pro široké masy diváctva. Ocení jej romanticky založené naivky i např. takoví fanoušci Star Wars (zrovna mne nenapadlo nic dost výrazně jiného). Ne nadarmo se stal nejnavštěvovanějším filmem roku 2005.