Pila a skládanka dohromady. Co je to? Saw!

Dlouho jsem přemýšlel o tom, proč tolik nesnáším psaní filmových recenzí. A já většinou přemýšlím tak dlouho, dokud nedojdu k nějakému závěru. I tentokrát tomu tak bylo. A jak jistě tušíte, chystám se vás seznámit s výsledkem mého uvažování. Vždyť já o filmu vůbec nic nevím! Vyrostl jsem na trhácích, co nám mistr Železný pouštěl na Nově, nezávislý film jsem neviděl ani nepamatuji a Orlanda Blooma bych od Rosáka poznal jen kdyby jeden z nich držel luk. S menší dávkou nadsázky by se dalo říci, že jsem více času o filmech četl, než se na ně doopravdy díval. A proč vám to vše vysvětluji? Jen jsem chtěl varovat čtenáře našeho časopisu a ulehčit tak svému svědomí. Zvláště v poslední době, kdy průměrný filmový diskmagový recenzent zhlédne alespoň pět filmu za týden a nadpoloviční většina musí být nekomerční, se cítím povinován oznámit vám, že následující recenzi napsal člověk s průměrným kulturním rozhledem. Nicméně když jsem začínal, byly moje znalosti z filmové branže ještě ... řekněme průměrnější. Doufám, že jste tento odstavec přetrpěli ve zdraví, u ostatních filmových recenzí jej nebudu opakovat, takže máte vlastně štěstí, mnozí varováni nebyli.

Za tónů alba Stg. Pepper's Lonely Hearts od Beatles se tedy pouštím do recenze, která nebude ani odborná, ani revoluční, ani překvapivá. Nebudu vám říkat, abyste to nečetli, ale určitě najdete mnoho lepších činností... Inu chytrému napověz a hloupý to bude muset přelouskat.

Vše co má mít správná koupelna...

Film využívá klasický a léty osvědčený typ úvodu, ve kterém budete spolu s hlavními protagonisty hozeni do studené vody, takže bude pořádnou chvíli trvat než se zorientujete. Když se světla rozsvítí a oči dvou hostů přivyknou záři, už je všechno jasnější. V nevelké vykachlíčkované místnosti jsou v protějších rozích řetězy připoutáni k trubkám dva muži. Ani jeden z nich si nevzpomíná, jak se sem dostal a v jejich oživování paměti jim nepomůže ani šok způsobený pohledem na předešlého návštěvníka této místnosti, který leží v kaluži krve, v jedné ruce svírá revolver a v druhé malý přehrávač na kazetky.

Dvojice není mrtvolou nikterak nadšena a neprohodí s ní ani slůvko. Brzy zjistí, že všechno, co se tady odehrává, každý krok, který udělají ve snaze osvobodit se, je jen poskočením figurky o několik políček vpřed na nějakém úchylném hracím planu, který připravil psychicky narušený génius s mesiášským komplexem, který se tímto způsobem snaží ukázat ostatním hodnotu jejich života a jeho aspektů, které doposud považovali za samozřejmé a nedůležité. Možná měl zvolit humánnější formu, něco jako přednášky pro duševně vyprahlé šedesátileté workoholičky.

Filmům tohoto typu je vlastní emocionální vypjatost, schodkovitý vývoj situace a pointa, která vám otevře ústa. Stejně jako v mnoha jiných filmech zvolil režisér pointové rozuzlení vyostřené o flashbacky z filmu, které nám mají ukázat "vždyť to přeci bylo jasné!". Tohle se ale moc nepovedlo a závěr působí více než nečekaně překombinovaně, byť nemalou dávku pěkných nápadů tvůrcům v žádném případě neupírám.

Nechutnost a atmosféra ...

Děj se odehrává ve dvou liniích, jednak koupelnová/nechutná/herní a pak vyšetřovací/akční. Obě dvě propojené zápletky využívají již osvědčených postupů, které jim zaručují maximální spád s největší možnou mírou atmosféry. Pravda však je, že tyto triky jak v divákovi udržet zatajený dech, autoři nevyužívají zrovna ideálně. Například standardní postup "nevidím mu do tváře" si žádá vyvrcholení buď "ten je ale hnusnej", nebo v lepším případě "to je ale překvpávko". Film využívá tak omezený repertoár postav, že to překvapení ani nemůže být, což působí dojmem nepromyšlenosti.

I některé dějové aspekty by zasloužily poopravit, aby odpovídaly přísným nárokům logiky, ale pak by film pravděpodobně přišel o několik povedených scén, takže autoři pravděpodobně volili cestu menšího zla. Neodpustím si také podotknout, že SAW v žádném případě není film pro každého, ale například průměrný pařan stříleček většinou patří do skupiny, která ho bez problémů skousne, neplatí to však už o jejich rodičích:-).

»Už vás také napadlo, co se asi chystá udělat ten chlápek s pilou na obrázku? Pokud je vám špatně jen při pomyšlení, tak na film v žádném případě nechoďte «

Malý testík...

Abyste věděli, zda je film určen právě vám, zamyslete se nad tím, jestli se vám zdá níže popisovaná scéna zajímavá, působivá a atmosférická, nebo nechutná a perverzní.

Temná postava přichází s medvídkem na hraní pod paží a pohrává si se stetoskopem, je slyšet tlumený vzlykot. Kamera zabere ženu a dívku, jak sedí připoutané k posteli s roubíky. Úchylák odhazuje medvídka a nasazuje si stetoskop, zkouší ho a poslouchá rytmus tlukotu srdce malého děvčete. Matka se jej snaží zahnat výkřikem: "Táhni od ní pryč", ale přes roubík tomu není pořádně rozumět. Úchyl přestává poslouchat rytmus srdíčka a vytahuje pistoli. Vzlykot se stupňuje. Šermuje s bouchačkou malé před očima a míří s ní na hlavu její matky, poslouchá zrychlený tep. Žena opakuje svůj výkřik. Muž schovává pistoli i stetoskop a konejšivě pokládá holčičce na klín medvídka. Podívá se z okna a odchází.

Jediné, co bych v tomto filmu označil za hudbu je závěrečná melodie, která má sice něco do sebe, ale na to, abych ji nazýval soundtrackem zase nemá. Vždy mne zarazí, jak dokáží amatérští recenzenti odborně zhodnotit herecké výkony v takovémto filmu. Nevím, kdyby byl někdo připoutaný v obstarožní koupelně s mrtvolou a byl donucen hrát bizardní hru o svoje přežití, dost možná že by se choval a tvářil nějak takhle. Nemohu to dost věrohodně posoudit, poněvadž jsem ti nikdy nezkoušel a upřímně doufám, že to ani v budoucnosti nebudu nucen podstoupit.

=

Jinými slovy, nápad to není špatný (ale ani originální), zpracování za ním nikterak nepokulhává, což dělá z tohoto filmu velice zajímavou podívanou pro všechny, kdo prošly mým testem. Ale i pro ty není zhlédnutí tohoto snímku existenční otázkou, je to zkrátka holka na jeden večer, za týden si na ni ani nevzpomenete.

« Autor článku »

Mat


Tématické články:

Podobný emocionální náboj v preciznějším zpracování nabízí Telefonní budka.

 

Snímek:

SAW

CZ:

SAW: Hra o přežití

Režie:

James Wan

Scénář:

Leigh Whannell

Hrají:

Cary Elwes, Danny Glover, Monica Potter, Michael Emerson ...

Film doporučujeme:

všem kdo prošli testem v recenzi. A všem ostatním doporučuji k poslechu písně Lucy In The Sky With Diamond, Lovely Rita a A Little Help From My Friends od Beatles, to jsou hity, které přervaly minimálně dvacetkrát tak dlouho, než zůstane v povědomí tento film.