Dle mého čistě soukromého názoru je Scary Movie jednou z nejlepších parodií všech dob, zařadila se vedle Žhavých výstřelů a Připoutejte se, prosím a fajnšmekři jistě vědí, že jim nedělá ostudu. Byl to film plný skvělých gagů a legendárních scén, které se vryly do paměti nejednoho diváka. Proto jsem se samozřejmě těšil na třetí díl, ve který jsem, oproti svému skepticizmu, vkládal veliké naděje. Oprávněně? Uvidíme ...

Scary Movie 3 se stejně jako jeho předchůdci stalo parodií na celou řadu filmů, hned na první pohled jistě poznáte, že se docela striktně drží dějové linie Kruhu, ale nalézt se zde dají vcelku jednoduše i odkazy na filmy 8 míle a Matrix: Reloaded (nezbývá nám než děkovat, že se nejedná o další kupu zpomalování času a otáčení kamery). Ostatní odkazy jsou méně zřejmé a mnozí si jich ani nepovšimnou.

Dva vcelku povedené vtípky

Are you OK?

Bělovlasý pán v místnosti plné obrazovek. Že by Santa v sedmdesátých letech?

Děj Kruhu buď znáte, nebo si ho můžete přečíst na našich stránkách, samozřejmě, že kopie není zcela přesná (jednak by to nebyla komedie, ale horor a pak by to také bylo trestné:-), ale mnohé scény jsou zparodovány od základu (za příklad nechť nám slouží první scéna z obou filmů, která se povedla snad ze všeho nejvíce). Ostatní filmy se do děje nabourávají více, či méně obratně. Pravidlo je však spíše takové, že pokud jste daný film neviděli, bude vám scéna připadat směšná mnohem méně, pokud vůbec.

Vůbec bych řekl, že některé vtipy do celkového konceptu filmu příliš nezapadají a pokud ano, tak je mi koncept značně proti srsti, protože by nebyl příliš vzdálen od Divadla krutosti, které popisuje Terry Pratchett v jedné ze svých povídek. Kolem a kolem se mi zdá kvalita humoru velice různorodá, některé gagy zaslouží potlesk ve stoje a jiné jsou zase téměř trapné a to i s přihlédnutím ke stylu předchozích dílů.

Celkově vzato, Scary Movie 3 mne nezaujalo ani z poloviny tak, jak bych doufal, rád bych mu dal nějaký ten slušný příděl Áček už jen kvůli jeho předchůdcům, ale nejde to, není za co. Vtip tu je, ale stejně (ne-li více) se zasmějete u amatérské tvorby, která je zdarma (zářným příkladem je Muž Mol). Herecké výkony nijak neoslní, ale na druhou stranu ani neurazí. Jediné, za co bych mohl udělit nějaký ten bonus point jsou často obnažovaná ňadra Pamely Anderson, ale tím si autoři mohou šlphnout u jiných recenzentu, ne u mne. Takže verdikt je jasný, kdybych si měl právě teď vybrat, na jaký díl Scary Movie se podívám, trojka by to určitě nebyla.

 

Autor článku:

Další komedie recenzované v našem časopisu:

Deuce Bigalow - Dobrej striptér

Jedna ruka netleská

MUŽ MOL a jeho filmová společnost - článek věnovaný jedné velice nadějné amatérské filmové společnosti se soupisem dosavadních děl a obsáhlým rozhovorem

Parodované filmy:

Kruh

8 míle

Matrix: Reloaded

---

SCARY MOVIE 3

Režie: David Zucker

Hrají: Pamela Anderson, Jenny McCarthy, Marny Eng, Charlie Sheen, Simon Rex