aneb co všechno Vám může dcera dotáhnout domů

Princové na bílých koních už dávno vyšli z módy, dneska frčí něco zeleného. Když není po ruce zlobr, tak aspoň žába.

Jak jsem již předeslal v úvodu Shrek 2 se svému předchůdci minimálně vyrovná. Bude to asi tím, že tvůrci měli nápad a dvojka nevznikla jako nastavovaná kaše. Já vím, připravuje se dokonce již trojka a čtyřka, což vyloženě páchne komercí, ale na druhou stranu proč nepokračovat v dobrém příběhu? Bylo by přece poněkud předpojaté odsuzovati předem, ne ? Rozhodně je lepší, nechat se překvapit.

Ale zpět ke dvojce, která takovým malým překvapením určitě byla. Autoři totiž v jedničce již krom jiného i podle vlastního názoru dotáhli pohádkový element až do konce, tedy ke svatbě. Pak už následuje jen obvyklé žili šťastně a pokud neumřeli, žijí dodnes etc. etc.

Pokračování se na první pohled zdá býti jednoduché. Kolik z Vás si již položilo onu prostou otázku: A co bylo potom?. Jenomže jak udělat parodii na pohádky, tam kde už všechny pohádky vyklidily pole? Tvůrci to vyřešili celkem elegantním způsobem – zparodovali hollywood, což je taková moderní továrna na pohádky a navíc neobyčejně vděčné téma pro jakoukoliv ironii. Jak ale zachovat kontinuitu s prvním dílem, aby se vlk v noční košili nažral a tři malá prasátka zůstala celá? I tento problém tvůrci zdárně vyřešili. Udělali z tradičních pohádkových postav celebrity a osídlili jimi svůj virtuální hollywood. Vznikl tak velice originální svět nepostrádající návaznost na ducha původního Shreka. A tam již byli autoři jako doma – hláška střídá hlášku, hudba graduje a sugestivní atmosféra Vám nedá ani na okamžik vydechnout.

Jak to všechno začalo

Shrek a Fiona si užili romantické líbánky, u nichž se hned zpočátku vydatně nasmějete, avšak po návratu domů zde naleznou oslíka a pozvání od Fioniných rodičů na návštěvu. Přece jenom je od dcery slušné ba žádoucí svého vyvoleného rodičům představit…někdy dokonce i před svatbou. Shrek z velice rozumných důvodů cestu omítá, ale jděte na ženskou s rozumem, že? Než se naděje oba vyrážejí na výpravu plnou dobrodružství, užvaněných oslů, kocourů v botách, nekompromisních víl kmotřiček a pro nás diváky samozřejmě i nepřeberného množství skvělé zábavy. Dál nebudu nic prozrazovat – snad jen, že to skončí již tradičně velkolepou pařbou. Avšak pozor! Film vzhledem k celkové potrhlosti tvůrců připouští minimálně dvě možná vyústění, takže budete napjatí až samého konce.

Hvězdy dabují

Každému filmu se hodí nějaká ta zvučná jména (známe mnoho, které stojí jenom na nich), natáhne to lidi do kin a tak. Co si však počít, když je snímek kreslený? Klid, postavičky ještě přece musejí mít nějaký hlas, ne? A to je právě příležitost pro slavné herce. Možná Vás stejně jako mne napadne otázka, proč by se měly takové celebrity zahrabat zrovna v dabingu na první pohled ujetého a ještě navíc kresleného nesmyslu? Těžko říci…možná proto, že je to prvotřídní zábava nebo proto, že to byl hned napoprvé velký trhák. Každopádně se hollywoodské hvězdy dabovat nijak nezdráhají a své role si náležitě užívají.

K staré známé ověřené sestavě Mikea Meyerse (Shrek), Cameron Diaz (princezna Fiona) a Edieho Murphyho (oslík) přibyl ještě Antonio Banderas, který se se svým kocourem v botách opravdu sžil, dále známý „monthypythonský“ herec John Cleese (otec Fiony) a další. O kvalitní zvuk je tedy postaráno.

Kocourek se nám vybarvuje

O čem sní moderní pubertální princezny

„Prince?! Si myslí, že sem blbá, ne?! Radím Ti, ošklivo, skončit jedině v drsném objetí ňákýho zloba…nebo aspoň žáby.“

„Dyž já bych chtěla obojí.“

„Nebuď trapná a poď mi pomoct to vymáčknout.“

„Rozejdu se s Liborem…je málo zelenej a chlastá jako prase. Prasata se nepočítaj?“

„Ne!“

„Škoda.“

Verdikt

Ať již uvažuji o scénáři, hudbě, atmosféře, obsazení, hereckých…ehm…spíše animátorských výkonech či něčem úplně jiném (pokud možno nemravném), vychází mi, že Shrek je po všech stránkách kvalitní film, který rozhodně stojí za shlédnutí. Dávám sedm áček.  

 

« Autor článku »

Augustus


Tématické články:

Moc recenzí na parodie v našem magu nemáme, ale něco se přeci jenom najde. V první řadě Scary Movie 3 a samozřejmě také veliký článek věnovaný amatérské filmové společnosti MUŽ MOL.