Začíná poslední cesta jedné generace ...

Tak zní podtitul filmu Star Trek: Nemesis. Žádná vleká slova, pouze fakt, holý a smutný. Naschvál jsem si nechal recenzi tohoto filmu na poslední číslo našeho časopisu a je mi vcelku úplně jedno, že se tím jen prohloubila její neaktuálnost. Stejně tak jak vyplula na svojí poslední plavbu Enterprise, tak i já začínám psát tuto svojí recenzi, poslední. Nadávejte si Star Treku do kýče či nudné hovadiny, ale někteří z nás vědí, co tato dvě slova znamenají. Toto prosté sousloví spojuje lidi po celém světě stejně jako esperanto nebo nenávist k Microsoftu. Nikdo se nesnaží tvrdit, že Star Trek je nějaké extra umění, ale to není ani Eiffelovka a jak je slavná a významná pro turistický ruch! Nechci po vás, abyste plkali nad tím, že Nová generace nenávratně skončila, to jsem nedělal ani já, možná jsem fanoušek, ale ne pošuk :-), ale prosím vás o to, abyste dali Treku šanci, protože jek jsem se přesvědčil, mnozí jeho největší odpůrci si nevybavují jediný jeho díl. To je jako říct, že Da Vinci byl patlal, protože ta jeho Whistlerova matka je trapně hnusná. To by nebylo to nejhorší, problém je v tom, že když ostatní budou vědět o výtvarném umění úplné houby, dočká se kulturní ignorant jen přitakáváni a nikoliv pěstí mezi oči jak by si zasloužil.

Vím. O Star Treku jsem toho napsal už docela dost, takže bych se nemusel tak vykecávat, ale dovolte mi to, svou poslední recenzi si přeci musím užít! Star Trek: Nová Generace je dozajista nejúspěšnější sérií tohoto fenoménu. Neříkám nejlepší. Oproti původní sérii hraje úplně jinou ligu a ty nové? Řekněme si to asi takhle - kdyby do nejvyšší české fotbalové postoupili AC Hnojárny a hráli famózně, tak dobře, že by se s přehledem umístili v čele tabulky, který tým by měl více fanoušků - Sparta nebo Hnojárny? Slávia nebo Hnojárny? Odpověď jistě budete znát sami, fanouškovský syndrom je trvalý a občas se i dědí, takže nějaká nová neuvěřitelně skvělá série Star Treku donutí málokterého Picardova obdivovatele, aby si znovu nechal narůst vlasy. A producenti tohoto fenoménu se jej rozhodli nadobro uzavřít, což je tak sice komerčně nepříliš výnosný, ale dozajista správný, protože je jen otázka brzké budoucnosti, kdy bude potřebovat Patrick Stewart na dlouhé vysedávání v kapitánském křesle bažanta.

Prvním výborným tahem otců Star Treku byl výběr scénáristy. Hrdlo láhve ukázalo na Johna Logana, který možná nepíše nejlepší scénáře v Hollywoodu, ale rozhodně je to jeden z největších tamních trekkies. Je to fanda, který se rozhodl udělat film pro lidi, jako je on sám. Je to člověk, který vyrůstal s Kirekm a dospěl s Picardem. K tvůrcům Star Treku choval takřka náboženský obdiv a v okamžiku, kdy mu byl svěřen scénář nového filmu, poskočilo mu srdce radostí a hned záhy nato bylo slisováno tíhou zodpovědnosti. Nechtěl natočit jen tak nějaký film, chtěl vytvořit něco, co vynikne v řadě, což je v tomto případě setsakra těžké. Ovšem není to zase jenom jeho zásluha. Pravda je taková, že zatím každému tvůrčímu týmu byly stanoveny jasné limity ne nepodobné těm seriálovým. S hračkami si dělej co chceš, ale na konci je zase vrátíš pěkně nepoškozené do truhly, protože nikdy nevíš, kdo si přijde zahrát po tobě. Mistr Logan po sobě nechal pěknej svinčík, takže si už asi nikdo povyrazit s modelem Enterprise nepřijde.

Úvodní scéna je jednoznačně strhující a vyrazí vám dech. Nebudu se příliš zmiňovat o tom, co se stane, ale stačí naznačit. Kdyby se to stalo v české horní komoře parlamentu, mnozí hospodští povaleči by radostí kvičeli, ale romulanům to nepřál snad nikdo. Chudáci. A pokud nebudete hledět s otevřenou pusou a chytat sliny do misky s popcornem, stejně se nebudete moc pořádně nadechnout, poněvadž z až neromulnské nepromyšlenosti této akce dostanete astmatický záchvat a je úplně jedno, jestli trpíte nějakou poruchou cest dýchacích, nebo jste úplně zdraví. Jenomže jestli nepatříte mezi fanoušky Star Treku, dost možná vám po zhlédnutí filmu přijde divé, co ten ukecanej chlápek ze zkrachovalýho časopisu vykládal, vždyť to byla jen taková scéna "na efekt". Ano, musím vám dát za pravdu, ale pro jistotu ještě jednou zopakuji, že scénář Nemesis byl psán pro fanoušky, pro které je onen "efekt" nekolikatinásobný.

Je mi stydno, že musím prozradit byť jen jedinou informaci, z tohoto filmu, ale jak jinak vás informovat o příběhu ... budu tedy hodně nekonkrétní, abych nezkazil žádné překvapení. Dobře tedy, snad to zvládnu. Po svatbě na Aljašce (kdo by se ženil, že by maldej Beverly ... ehm Wesley Crusher s Guinan?) má vyrazit nějaký první důstojník na svojí loď, na které mu konečně bude svěřeno velení. Bohužel mezi obřady na Zemi a Betazedu přijme Enterprise (ne naše stará známá dáma, ale úplně nová slečna, kterou jsme mohli zahlédnout už ve filmu Insurection) vysílání, které povolává Picarda na diplomatickou misi, jistí jindy velice nepřátelští ušatci totiž (opět) chtějí vyjednávat o míru, který by přinesl stabilitu celému kvadrantu. Tradiční betazedský oddávací obřad, na kterém bychom viděli celou posádku Enterprise jak je nejvyšší admirál stvořil, se tedy odkládá.

Tak dost. Už jsem toho prozradil až příliš. To už bych se rozepisoval příliš a mohlo by mi utéci i to, že se v tomto filmu Picard střetne s někým jemu opravdu blízkým, bude zde znovu oživeno jméno jedné rasy, která zapadla už v původní sérii a jeden z členů posádky nalezne svého (skoro)bratra (pokud se chcete nechat překvapit, neměli byste se dívat na obrázek, co je hnedka nad textem). To by byl hrůza! A pak bych mohl vyklopit i to, že v příběhu je hodně prostoru na bojové scény, kterých si užijeme opravdu dosyta. Ještě že umím držet prsty pěkně sevřené v pěsti a nic z toho neprozradím.

Herecké výkony? Cože? Co to povídáte? Tak asi takhle, každé Picardovo gesto, každá Datova grimasa, Worfův úšklebek a Rikerova heroická póza je přesně taková, jak si ji pamatujeme ze seriálu. Tihle lidi pro nás natáčeli sedm let seriál a velká část z nich (Stewart, Sniper... ) se se svojí rolí opravdu sžila. To by bylo jako hodnotit herecký výkon prodavačky, která mě včera obrala o dvě padesát. Ta v životě za pokladnou seděla asi tak stejně dlouho jako stál Picard před kamerou. Pokud tedy bereme seriál jako předlohu, jak by měli herecké výkony vypadat, pak nemohu hodnotit jiným přívlastkem než famózní.

Znovu se vrátím je scénáři a to konkrétně k dialogům, které jsou vyleštěné tak, že se až blýskají. V první řadě si musíme uvědomit, že Logan psal repliky žijícím postavám, které se jen málokdy odchýlili ze svého způsobu vyjadřování. Povedlo se to náramně. Například v Generations (osmý film) mi neseděly dvě Datovi věty já k nim nenašel žádné opodstatnění, to mne vedlo k závěru, že Ronald Moore (scénárista Generations) nepochopil zcela androidův charakter, nebo tady řádila nějaká černá ruka ve střižně. Dokonce jsem se dozvěděl, že Logan vedl dlouhé transatlantické telefonní rozhovory s Patrickem Stewartem, uváděl jej do různých situací, které mají nastat ve filmu, a herec pak vytvářel improvizované proslovy, některé z nich byly údajně ve filmu opravdu použity.

John Logan: Tak, chceme novou rasu. Něco vážně děsivého. Co třeba ... co takhle použít ... (strašně nadšený) ... Remany!
Rick Berman (člověk číslo jedna ve světě ST): Co je Reman?
Brent Sniper (Dat): Nejsou to takový ty modrý s anténkama?
John Logan: Ne, ne, ne, to jsou Andoriáni! Hele, díváte vy se vůbec někdy na ten seriál?

Trikové efekty se projevují hlavně v bojových scénách, které jsou zmáknuté opravdu dobře. Nejsem sice odborník na bojovou strategii 24. století, ale vypadá to moc pěkně a logicky bezrozporně, což mi docela stačí. A dočkáme se i úplně nového manévru, který Picard asi odkoukal od Japonských pilotů. Navíc nám film nabídne paletu efektů, které zde nalezneme jen kvůli tomu, že si je mistr Logan přál vidět - Enterprise se například natočí na bok a vystřelí z bočních phaserů, nebo se převrátí vzhůru nohama (na to není špatná metafora, posádka de facto vzhůru nohama je) a přejde na warp.

Star Trek: Nemesis zabalilo v míře přiměřené to nejlepší z celého fenoménu "Cesty ke hvězdám" do úhledného balíčku a nabízí vám jej ke shlédnutí. Spokojení budou snad opravdu všichni fandové, ať už ti, kteří si potrpí na prolévání krve a plazmy, tak měkoty, kteří si popláčou nad osudy posádky. Jako film sám o sobě by si Nemesis zasloužil šest Áček, ale viděno v širším kontextu mu nemohu dát méně než sedm. Odpusťte mi to. Je to přeci moje poslední recenze! Víte co? Uděláme dohodu. Já na konec umístím 7A, ale vy si tam můžete myslet kolik chcete. Kapišto? 

« Autor článku »

Mat


Tématické články:

První článek pojednávající o Star Treku obecně. Druhý článek pojednávající o Star Treku konkrétně. A samozřejmě Šotkův STAAAR TREK, který stojí za přečtení.

 

Snímek:

Star Trek Nemesis

CZ:

Star Trek Nemesis

Režie:

Stuart Baird

Scénář:

John Logan

Hrají:

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, Brent Sniper, Levar Burton, Michael Dorn, Gates McFadden ...

Film doporučujeme:

všem fanouškům a koneckonců všem, komu space opery nesmrdí.