„Hej Alecu, víš co je špatnýho na tom bejt Baldwin?“
„Ne.“
„Nic!“

 

Citace z filmu Sothpark: peklo na zemi jako důkaz o posedlosti tvůrců rodinou Baldwinových

Šli byste do kina na loutkový film? Já tedy ne. Kdyby to však byl akční snímek a ještě k tomu od tvůrců Southparku? Rozhodně bych o tom alespoň začal uvažovat. Tahle parta má již totiž za sebou nejeden (pokud je mi známo dva)…řekněme výrazný počin. Jmenujme namátkou (50 na 50) třeba takřka kultovní seriál Southpark nebo k němu natočený film Peklo na zemi, které svou osobitostí a vulgaritou překonaly snad všechny předchozí bláznivé komedie. V obou případech šlo o počiny kreslené a ani v Týmu Amerika živého herce nezahlédnete. Ne, že by v nich snad kvůli naprosté vulgárnosti, cynismu a zvrhlosti (humoru) tohoto nápadu nikdo nechtěl hrát. Za prachy jde všechno. Kdyby to nebyla pravda, nevznikla by Rodinná pouta, Občanská Demokratická Strana a Speedyho zkratová „veledíla“ (Tyhle věci jsem se rozhodl považovat za vtip, protože kdyby tomu tak nebylo, vypadalo by to s lidstvem dost bledě.)

Ale tvůrci se evidentně rozhodli vydat svou vlastní cestou a zkusit točit bez nich. Nutno přiznat, že to má své výhody. Tím nyní nemyslím ty obvyklé kecy o tom, že loutky nemusíte platit, nezakládají odbory, nemusejí se sžívat s rolí, nepotřebují vlastní karavan etc., nýbrž něco zcela jiného. Kouzlo a originalita celého tohoto nápadu totiž nespočívá v tom, co loutky nedělají, ale naopak v tom, co s nadšením hodným skutečných živých herců na plátně provádějí. Uvedu příklad:

Světlo v kině zhasíná, po obvyklých serepetičkách se objevují úvodní titulky. Říká se, že podle hudby na jejich pozadí lze odvodit povahu celého filmu. Něco na tom bude. Většinou to totiž spolehlivě funguje…většinou. Hudba Teamu Amerika Vám zcela jednoznačně sděluje, že se můžete „těšit“ na klasický akčňák. Bombastickou podívanou s mnoha výbuchy, bojovými scénami a poutavými vizuálními efekty, které mají na první pohled zakrýt fakt, že se jedná o již stokrát provařenou kaši; výrazně slabá místa a celkovou plochost scénáře. A opravdu, prvních přibližně patnáct minut Vás Team Amerika nenechává na pochybách, že kráčí zcela nepokrytě v zajetých kolejích amerického (jak jinak) béčkového akčního filmu. Můžete přímo rozpoznávat, pojmenovávat a očekávat jednotlivá klišé. Snad žádné nechybělo. Neuslyšíte zaznít sprosté slovo a všechny úkony spojené s likvidací teroristů v centru Paříže jsou prováděny s vážností tomuto úkolu odpovídající. Jen s tím rozdílem, že vše provádějí svými typickými klátivými pohyby loutky, jimž jsou občas dokonce vidět dráty, kterými jsou vedeny. Což je nápad přímo geniální. Dovedete si např. představit, co to provede se scénami obsahujícími bojové umění zcela ve stylu Matrixu? Ne? Chápu, to se nedá ani dost dobře popsat. Něco takového se zkrátka musí vidět. Tento kouzelný způsob zpracování by Teamu Amerika zřejmě udělal komedii, i kdyby jinak žádné komediální prvky neobsahoval. Pokud mi tohle nevěříte, tak nevíte, co dokáže udělat s naprosto vážným a emotivním monologem fakt, že jej k Vám pronáší někdo s vizáží mrkací panny. Divák nemrava (tohle sem nepíši jen proto, že to má návaznost k té panně) si přijde též na své, jelikož o řádně lechtivé milostné scény v tomto typu filmu snad ani nemůžete být ochuzeni. Jen bych je raději doporučil silnějším povahám, jelikož na to, abyste si je dostatečně vychutnali, musíte mít v sobě pořádný kus otrlého cynika. Ono když za doprovodu klasické filmové romantické hudby svými tóny již přímo evokující různé milostné hrátky místo toho před sebou vidíte dva plastové panáčky jak…promiňte mi ten výraz…šukají jako králíci (během vcelku krátkého songu stihli brutálním způsobem vystřídat všechny známější polohy kamasútry) je to pohled…přinejmenším sugestivní.

Možná jste si z předchozích řádků učinili již nějakou představu o výpravě snímku. Proto Vás musím preventivně vyvést z potenciálního omylu. Nejedná se o žádnou totálně nízkorozpočtovou záležitost, kde několik ubohých paňáců skotačí před namalovanými kulisami, nýbrž o solidní animovaný projekt. Tvůrci si evidentně dali velmi záležet na plastičnosti a reálnosti svého světa. Ačkoliv jeho kulisnost a loutkovost na Vás doslova kouká z každého záběru, neznamená to, že zde není vše vyvedeno do posledního detailu. Jde spíše o záležitost stylu. Loutky mluví, jedí, pijí, kouří (v obou významech tohoto slova), v jednom konkrétním případě dokonce i zvrací ale hlavně hrají a to i mimikou. Dalo by se říci, že podávají lepší výkon než Ben Affleck a jeho partnerka v Pearl Harboru, ale to bych se dopouštěl rejpání do hollywoodských hvězd, čehož si ve filmu užijete dostatek i beze mne.

Až se vystoupí Alec Baldwin, uvidíte opravdovou odpornost…

Citace z filmu Team Amerika

Nebyli by to totiž tvůrci Southparku, aby do svého snímku nepropašovali nějakou tu známou osobnost…pokud možno co nejvíc. A film by se nejmenoval Team Amerika: Světovej polda, kdyby si nebral na mušku roli jejich rodné země na písečku nechvalně proslulém pod názvem mezinárodní politika. Nutno jim přiznat k dobru, že se nejedná o žádnou lacinou tendenční protiválečnou slátaninu, jejíž hlavní myšlenka by se dala shrnout slovy Bush je blbec. Čehož jsem se nemálo obával. Postavu kontroverzního amerického prezidenta zde nezahlédnete a tvůrci se též velice obratně vyhnuli problému války v Iráku. Za to šli rovnou k jádru věci a vzali to hezky zostra. Členové Teamu Amerika jsou zde vykresleni jako celkem radikální patričtí amíci (miluji vlast víc než televizi a svobodu každému i kdyby ji nechtěl), kteří to s námi vlastně myslí dobře, jen mají sklony vše kolem sebe při svém nadšení pro boj s terorizmem roztřískat. Také disponují úžasně jednoduchým myšlením, které mně samotnému přijde kouzelné. Např. při jedné misi má členka Teamu nenápadně najít v hospodě osobu jménem Gary. Napochoduje tedy v klidu do lokálu v plné polní a řekne „Gary?“

Zaskočení muslimové se logicky ani nezmohou na odpověď a radikálové mezi nimi se začnou rovnou chápat zbraní. Zkušená vojanda se tím samozřejmě nenechá vyvést z míry a celý sál preventivně pokropí několika dávkami z rotačňáku, čímž lokál doslova rozstřílí na hadry. Když jsou všichni evidentně mrtví, z hlavní se již přestává kouřit a prach se pomalu usazuje na tu spoušť, zeptá se naprosto stejným tónem znovu:„Gary?“

A takových lahůdek najdete ve filmu více. Je též více než chvályhodné, že tvůrci nenechali na pokoji ani radikální zastánce druhé strany. Někteří z nich vystupují ve snímku jako blekotající idioti meloucí naprosto nelogické nadnesené hlouposti; jiní jen neustále opakují slova jako korporace, aniž by měl jejich projev nějaký smysl a mnozí jen papouškují názory, které někde četli/slyšeli. Což je natolik pravda až je velmi překvapivé, že si to někdo dovolil prezentovat takto veřejně. Tento faktor nestrannosti dodává filmu určitou pravdivost – utahuje si zkrátka z lidské omezenosti.

Samostatnou kapitolou jsou písně, dialogy, akční scény (krev stříká na všechny strany), herci, Kim Čong Ilovi panteři etc., ale vzhledem k omezenému rozsahu své recenze i tomu, že Vám nemůžu vykecat všechno, se soustředím pouze na ty písně. Kdo alespoň trochu zná Southpark, ví, že nějaký ten song k umění jeho tvůrců prostě patří, ale Team Amerika disponuje tolika, že skoro připomíná muzikál a není to vůbec na škodu. Písně totiž rozhodně patří k tomu lepšímu, ne-li nejlepšímu, co Vám může snímek nabídnout. Abyste si o nich utvořili určitou představu, soudím, postačí i pouze výčet jmen několika z nich:

Everyone has aids (mohl bych to sice přeložit, ale v originále zní název mnohem lépe)
Svoboda není zadarmo
Team America! Fuck Yeah!
Jsem tak sám – ve skvělém podání Kim Čong Ila
Chybíš mi víc než je Pearl Harbour shit!
etc.

Konkrétně ta poslední zmíněná patří mezi mé nejoblíbenější, jelikož věty jako Scházíš mi víc než režiséru P.H. vkus/ Potřebuji Tě víc než Ben Affleck herecký kurz u mne vzbuzovaly i po větším množství poslechu téměř nezadržitelné salvy smíchu.

Je v celku známou pravdou, že v béčkových filmech akčního rázu bývají nejenom nezáživní a nudní kladní hrdinové (to by se jim ještě dalo s přivřením obou očí odpustit), ale dokonce i hlavní záporáci. Teamu Amerika slouží ke cti, že v tomto tvoří světlo výjimku  - jeho Kim Čong Il je prostě skvělý. Víc k tomu netřeba dodávat, uvidíte sami.

„Můžeš mi odpustit? Já…“

„…Jsem Tvoje od toho Čuráci mrdají řiti…“

Další citace z filmu Team Amerika. Pokud Vás náhodou zaujal tučně zvýrazněný výrok, pak vězte, že se jedná o pointu závěrečného projevu hlavního hrdiny před shromážděním hlav států celého světa a vlastně i pointu celého filmu. Ne, neděste se. Nejedná se o zase tolik zvrácenou blbost, jak by se na první pohled mohlo zdát. Možná to bude znít šíleně když řeknu, že ten zmiňovaný projev měl v sobě více smyslu než mnohá politická prohlášení prezentovaná v mediích či na diskmagové scéně dnes a denně. Nicméně je tomu tak. Viděl bych v tom i kus autorské geniality, jelikož propašovat určitou (v jistém smyslu i hodnotnou) myšlenku do něčeho tak absurdního, je přinejmenším husarský kousek.

Verdikt:

Co napsat závěrem? Jako obvykle to, co je z recenze i filmu evidentní (Každý kdo čte v recenzích hlavně/jenom závěry pochopí, co tím myslím). Team Amerika je mimořádně vulgární satirický snímek se značně specifickým humorem balancujícím na hranici vkusu. Což jej ještě nutně nečiní špatným. Zkrátka každý znalec a milovník Southparku nebude po jeho zhlédnutí  zklamán, jelikož mu přinese přesně to, co od něj očekával, a ještě mnohé navíc. Já osobně bych jeho vtip hodnotil jako ještě o stupínek vyšší než ten v seriálu. A ten, komu tento styl humoru nic neříká, ne-li jej nesnáší, na něj stejně nepůjde. Proto nemohu hodnotit jinak než šesti áčky. 

 

« Autor článku »

Augustus


Tématické články:

Podobně úchylné filmy příliš nerecenzujeme, ale pokud máte rádi pokleslý humor, tak stačí najet na jakýkoliv Šotkův článek.

Snímek:

Team Amerika - Wold Police

CZ:

Team Amerika - Světovej polda

Režie:

Tery Parker

Scénář:

Tery Parker, Matt Stone, Pam Brady,

Film doporučujeme:

těm, Kteří dokáží ocenit svižný, napínavý, akční, svým způsobem netradiční (nová móda záporných hrdinů) a okázalý, avšak ne béčkový snímek.