Zombies? Zombies!!!

Drazí přátelé, jistě jste někdy slyšeli o tom, že stará móda se vrací. Je to nezpochybnitelná pravda, kterou mimo jiné dokazuje i tento film. Horory se ze své podstaty dělí na dva druhy. Ten první, méně sledovaný a více oceňovaný, ve kterém je hlavním nepřítelem a děsem neznámo a tajemno, často reprezentovanáno nějakou temnou složkou charakteru hlavního, jinak vcelku kladného hrdiny. Tento typ hororů nestárne, nicméně není v podstatě vůbec komerčně úspěšný. Druhý druh děsivých filmů pojednává o boji s konkrétním zlem vtěleným do nějaké osoby (záhadný brutální vrah), skupiny osob (korporace na vymývání mozků), či přímo davů (zombáci). Poslední typ často hraničí s katastrofickým filmem, nebo alespoň přebírá některé jeho rysy.

Úpadek těchto béčkových hororů v sedmdesátých letech minulého století zapříčinilo nejprve jejich přemnožení a poté orientace na jiný typ filmů - akce a podřadné akční sci-fi. Již dlouho se ne scéně zombies snímků nic nedělo, až nedávno vodu rozčeřil český počin Choking Hazard. A nyní se do kin řítí krásný nový vysokorozpočtový americký film, který by měl potěšit všechny pamětníky Návratu mrtvých a Domu na Blueberry Hill. Bude tomu skutečně tak? Uvidíme...

Zombies

>>Charakteristika: Nemrtvá stvůra vzniklá svévolně, či stvořena toužící po teplém lidském mase a krvi

>>Zrod: Nejprve se musíte infikovat (například kousnutím, kontaktem krve, výjimečně se infekce přenáší i vzduchem). Poté zemřít a probudit se znovu do skvělého nemrtvého života. Krev už vám neproudí, tělo je studené. Zůstává tu pouze touha ... po mase a krvi

>>Výskyt: Filmy (Resident Evil, 28 dní poté ...), hry (taktéž Resident Evil, Zombies, série Heroes ...), knihy (chystaná příručka vyrobte si svého vlastního zombáka, či jinou nemrtvou stvůru, kterou chystám, už hledám jen nakladatele!)

Katastroficky zombiovské filmy "nové generace", do kterých Úsvit mrtvých beze zbytku spadá, se držívají velice striktního a jednoduchého, ale účinného scénáře: Nejprve diváky seznámíme s původem nebezpečí a následné zkázy (většinou virus, či něco podobného), pak ukážeme, jak se rozšiřuje. Na atmosféře strachu, podezíravosti a hysterie postavíme skupinku lidí s nejrůznějším původem, vztahy mezi sebou a schopnostmi, ale s jediným cílem - zachránit si život. Diváci si je musí co nejvíce oblíbit, poněvadž je budeme postupně, jednoho po druhém zabíjet oním hrůzným nebezpečím, které je obklopuje. Až na hlavního hrdinu, který přežije až do konce (podle toho se jen tak mimochodem hlavní hrdina určuje), kdy se zachrání, nebo ... zemře. Tak to bývá.

Scénáristé pobrali alespoň tolik originality, aby tento koncept trochu oživili, takže první dva body osnovy (kde se to vzalo? jak se to rozšiřuje?) v podstatě vypustili. O to více času zbylo na propracování vztahů členů "party" a jejich umírání. Pomalu mne zachvacuje pocit, že dnešní doba je příliš megalomanská a nechápe, že méně je někdy více. Příběh nestačí rozvíjet charaktery všech postav, takže vám budou často splývat v šeď. Nakonec to dosáhlo takové fáze, že jsem ani neuměl vyjmenovat jména všech "přeživších" na konci filmu. Samotné postavy jsou více, či méně klasické - šerif-bouchač, ztroskotanec-vůdce, křehká, ale tvrdá zdravotní sestřička, odvážná babča, těhotná žena s manželem ...

Tato skupinka (celkem do ni spadá asi 13 lidí, ale jak říkám, počet dost kolísá) najde svoje útočiště v obchodním centru, kde jim v podstatě nic nechybí a stačilo by počkat až zombíci shnijou, nebo se rozpadnou za živa, ale oni ne - musíme se probojovat ven!

Projíždět mezi zombíky evokuje dojem rockového koncertu.

Vše je samozřejmě naneseno na řádné vrstvě citů, které se mnohdy projevují bizardním způsobem. Také vztahy v grupě jsou různé, od lásky, přátelství a manželství až k pohrdaní, či dokonce nenávisti. Samotná děsivost filmu je přímo úměrná kreativitě maskérů a hudebníků, což znamená, že je vcelku ucházející. V ohledu vzezření zombíků byli autoři umírnění, takže až na výjimky nenaleznete potvory jako vystřižené z Dooma 3, ale úplně obyčejné a klasické rozpadající se lidi.

Hudbu bychom mohli nazvat různě, jen ne hororovou. Zatímco ve vypjatých a akčních scénách zaznívají disharmonické rytmy bicích, které nestojí za moc, ale ve chvílích klidu a odpočinku máte příležitost si poslechnout několik písniček, které znějí skvěle a do filmu zapadají. Poněkud netradiční přístup, ale dle mého názoru se vyplatil.  

Když někdo natočí film přesně zapadající do určitého žánru, musí počítat s tím, že mu bude vytýkáno porušení pravidel, která v této filmové oblasti platí. U tohoto filmu se s něčím takovým prakticky nesetkáte, vše funguje tak jak má a jak už je to zaběhnuté snad až na příliš čilé zombíky. Zvláště v old-schoolových hororech se setkáváme s postavou klátivého a pomalého pohybu, nicméně zombíci z tohoto filmu by mohli rovnou na Olympiádu, takoví jsou to rychlíci.

Podařené scény a nápady? Bude to taková z nouze ctnost, ale budete to muset přežít. Je to možná dost cynické, ale zábava lidí uvězněných v nákupním centru davem zombáků je nadmíru stylová. Co takhle zahrát si golf na cíl. Nebo snajprování podle jmen? Zajímavý nápad bylo umístit jednoho člena "party" do jiné budovy, tak aby se ke zbytku nemohl dostat. Jedinými prostředky komunikace jsou tak tabule na psaní a dalekohledy.

=

Znáte to, občas se díváte na film a říkáte si: "Tak tihle autoři zplodili béčko a vůbec se za to nestydí". Tak tohle je přesně ten případ. V tomhle filmu nenaleznete ani náznak nějaké hlubší myšlenky, či originality. Ale fanoušci se dočkají přesně toho, co chtěli. Snad až příliš do puntíku. 

« Autor článku »

Mat

 
Tématické články:

Velice podobný film je 28 dní poté, který čerpá v podstatě z toho samého námětu.