Věčný svit neposkvrněné mysli
Elternal sunshine of the spotless mind

Jak blažený vestálčin úděl je, na svět zapomene a na ni zase svět.
Neposkvrněné mysli věčný svit.
Modlitby její vyslyšeny, přání umí se zbýt.

Alexander Pope

Některé filmy dokáží zaujmout jen svým názvem. Co si představíte pod pojmem Věčný svit neposkvrněné duše? Dlouho jsem přemýšlel, co by to mohlo znamenat, snažil se odhadnout alespoň žánr, ale marně. Až jsem si jednoho dne dal tu práci a zjistil si, o čem film je. žánrové zařazení tohoto filmu je drama o mezilidských vztazích s příměsí sci-fi. Popravdě řečeno mne to velice zaujalo, poněvadž jsem velkým obdivovatelem sci-fi, ale značným skeptikem, co se filmů tohoto žáru týče. Nicméně jedná se o film o "mezilidských vztazích" ne o "konci světa", či o "agresivních mimozemšťanech" - to musím vidět.

Děj filmu začíná probuzením Joela Barishe do nového dne. Joel je obyčejný chlap, má obyčejný byt, obyčejné auto, obyčejnou práci, neholí se příliš často, zkrátka je to takový typický Američan středních let. Jenomže toho dne - na svatého Valentýna - se stalo něco nečekaného. Z ničeho nic se rozhodl nastoupit do vlaku, který ho nezavezl do dalšího nudného dne v práci, nýbrž do jiného, který ho měl zavést k jiným zítřkům, možná i lepším.

Jak se občas stává, vstoupila do jeho života žena. Zprvu byl trochu rozčarován, poněvadž se mu  na první (i druhý) pohled jevila jako vtěrka a navíc měla tak trochu zvláštní odstín vlasů, který by mnohým soudruhům napověděl, že se tato dívka snaží rozvracet zásady socialistické společnosti podléháním zkaženým západním vlivům. Přesto všechno se ti dva nakonec dají dohromady, vyrazí si na takové menší rande a jsou spokojeni, možná i zamilovaní ... jenomže pak to už začíná být trošku komplikované na vysvětlování.

Celý děj filmu se točí okolo jediného sci-fistického prvku - nové metody, díky které se dá z lidské paměti vymazat prakticky cokoliv, třeba i celý člověk, celý vztah. Dá rozum, že téměř nikdo si nebude nechávat vyretušovat angličtinářku ze základky, ale největší poptávka po tomto zvláštním druhu služeb bude u párů, které by si na svůj vztah nejraději nepamatovali, poněvadž by je budil ze spaní. Přesně takový vztah vznikl i mezi našimi dvěma hrdiny a tudíž se Joel rozhodl Kate vymazat. Proces, ve kterém dochází k zahlazení nežádoucích vzpomínek, tedy probíhá po většinu filmu, ale nebojte se, nebudete se dívat na doktory operující mozek, či sledovat pohyby jednotlivých neuronů, alespoň ne v nezbytně nutné míře.

Není ani tak důležité, co se děje venku, jako spíše to, co prožívá Joel při mazání myšlenek. Tento stav se nedá lehce popsat a tudíž ho budu muset přirovnat. Vzdáleně se to podobá stavu polospánku při horečce, pokud jste to zažili, víte o čem mluvím, desítky nedotažených myšlenek spojených volnými asociacemi a bizardně skloubenými do sebe. Tak takto cestuje náš hrdina svojí pamětí s jistotou, že každá vzpomínka, kterou právě prožívá, mu dává sbohem a deletuje se z jeho paměti. Jenomže on to není pouze delete, ale shift + delete a moc dobře víte, jak zamrzí, když nenávratně vyhodíte něco, co jste nechtěli, nebo chtěli jen tak trošku.     

Děj je vyprávěn epizodně a velice, velice zmateně, nicméně pozornému divákovi cvakne již asi v polovině filmu a bude očekávat pointu, které se nakonec i dočká, což bychom mohli považovat za velké mínus, nicméně znenáhla se objevivší druhá dějová linie dodá celému příběhu ještě větší morální nádech a celý konec značně zkomplikuje.

Herecky je film obsazen velice zajímavě. v hlavní roli můžeme vidět Jima Carreyho, díky němuž je v mnohých archivech film zanesen jako komedie (nejsem filmový odborník, ale tenhle film bych za komedii neoznačil ani náhodou). Jeho výkon je překvapivě velice dobrý, nicméně už asi nic na světě mu neodpáře jeho gagy z Ace Ventury, či kousky, které neuvidíte ani v Jackass. Je to jednoduše řečeno velice rozporuplné, vidět Jima v takto vážném filmu a mnohým bude  dost možná dělat problémy si na to zvyknout. Ostatní herci odvádějí svojí práci uspokojivě, včetně Elijaha Wooda, který si zahrál jednu z vedlejších rolí.

Zpracování a pojetí filmu by se ze všeho nejvíce dalo značit za netradiční. Zatímco první část filmu používá vesměs zaběhnuté metody k obeznámení diváka s dějem (přesto mne však z neznámého důvodu dost zaujala), ono mazání myšlenek poskytlo autorům prostor pro nové způsoby vyjádření známých faktů a toho se dočkáte, bez větších chyb a nedostatků. A když nějaké najdete, nechte si je pro sebe jako já, ať filmu a jeho divákům neublížíte. 

Filmy pojednávající o mezilidských vztazích, lásce, rozchodech a podobných věcech, které se některých ras ze Star Treku týkají jen vzdáleně, nejsou moje krevní skupina. Radši se podívám na béčkový akční sci-fi film, než abych seděl v kině a dumal nad jemnými nuancemi jednotlivých charakterů, pro to jsou dle mého názoru vhodné jiné chvíle a příležitosti. Přesto musím uznat, že Věčný svit neposkvrněné mysli je opravdu skvělý film a i mě a líbil.

=

Stručné hodnocení naleznete již v předchozím odstavci, takže mne čeká jen doporučení. Komu se tento film bude líbit, kdo by na něj měl jit do kina? Nevím, jednoduše si netroufám odhadnout. určitě bude mnoho lidí, kterým VSNM vůbec nic neřekne, ale já věřím že i přesto je trošičku obohatí a vnukne jim nové myšlenky.

« Autor článku »

Mat


Tématické články:

Nevím, nevím, k čemu bych tento film přirovnal. Tak vyjdete zkrátka.