KulturaView No. 11

Předešlé KulturaView 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10

Komiks: XIII

Autor: Mat

 

Třináctka se může jevit jako obyčejné číslo, ovšem po bližším ohledání zjistíte, že na našich stránkách jednu recenzi s nadpisem XIII najdete, jedná se o herní zpracování řady komiksů, které se nedávno dočkaly vydání i v našich zemích. Hra získala naprosto skvělé hodnocení 8 Áček, k čemuž jí dopomohl mimo jiné i skvělý příběh, který je volným přepisem právě několika desítek obrázkových knih.

 

Do českých luhů a hájů se zatím dostaly pouze dvě knihy, které popisují podobnou dějovou linii jako hra, ale přidávají ji mnoho rozměrů. Například se zde setkáte s novými postavami, které byly pro herní zpracování příliš málo přitažlivé. Děj první knihy nazvané Ztráta paměti začíná stejně jako hra na pláži. Moře starým manželům přinese to, co život nepřinesl - syna. Je to muž s prostřelenou hlavou a, jak název napovídá, bez vzpomínek na minulosti. Chvíli si jen tak vegetují, užívají si krásné americké přírody (to je ale oxymóron, že?), až od chvíle, než zachránce čísla XIII někdo zabije a on se při zneškodňování nájemných vrahů přesvědčí o tom, co již stejně dávno tušil - že jeho reflexy nejsou vycvičeny každodenním mlácením do klávesnice, ale bojem a možná i ... zabíjením. Minulost může pořádně vyděsit, když ji neznáte.

 

Jediným vodítkem k nalezení vlastní identity je pro třináctku fotografie, kterou měl u sebe jeden z gangsterů a na které je v přítomnosti (a v obětí) jedné pohledné mladé dámy. Následuje pořádná stopovačka s mnoha překvapivými zvraty, ani na okamžik si nebudete jistí, kdo je ten hodný a kdo ten zlý, kdo vás chtěl zabít a kdo vás chce zabít i dnes. Ani přesto to nepůsobí přeplácaně, či strojeně. V podobném, ne-li stejném duchu se nese i pokračování nazvané Tam, kam jde indián, které posune příběh zase o něco dále, ale nemohu vám prozradit, jakým směrem, poněvadž to bych musel napsat konec první části a to v žádném případě nehodlám.

 

Umělecká stránka věci je poněkud složitá k hodnocení. Co se týče morálního podtextu, ten z komiksu čiší mnohem více, než z jeho bratříčků (Čtyřlístek nevyjímaje) a kupodivu to nepůsobí rušivě. Kresby hodnotím velice kladně, poněvadž jsou dostatečně vkusné a zajímavě pojaté, tedy oproti superhrdinské konkurenci, například s japonským uměním se jejich originalita nedá srovnávat.

 

Rád si občas sednu k nějakému komiksu, ale většinou od něj vstávám vcelku zklamán, poněvadž nabízí příliš povrchní příběh a žádný další rozměr než akční scény. U XIII jsem to nepocítil a je to moc dobře. Doporučuji všem komiksovým fandům.

Hodnocení: 6/8

Filmí Antiquí: Vykoupení z věznice Shawshank

Autor: Mat

Andy je vcelku normální chlap. Má nudnou práci, nudné koníčky a ženu, která mu zahejbá s učitelem golfu. A když je někdo v plné jízdě oddělá, dostane Andy doživotí. Byl na místě činu, byl opilý, měl zbraň a skvělý motiv. Ovšem jestli to opravdu udělal, to ví jen on sám. Dostává se do věznice Shawshank, která ho náležitě přivítá jako svého syna.

„První noc je nehorší - o tom není pochyb. Vedou vás nahý jako při zrození, jste napůl osleplí z těch odvšivovacích sraček, co na vás naplácali, a když vás zavřou do cely, když za váma zapadnou mříže, v tu chvíli vám dojde, že je to doopravdy. Starej život zmizí jako mrknutím oka. Nezůstane vám nic a máte celej život na to, abyste o tom přemejšleli. Většina nováčků tu noc nemá daleko k zešílení. Někdo se vždycky rozbrečí. Jde jenom o to kdo. Já si vsadil na Andyho Dufresna. ... Svoji první noc v Shawshanku mě stál dvě krabičky cigaret. Ani nemuk'.“

Film byl natočen na motivy povídky Stephena Kinga a svého podkladu se útlocitně drží, není to ovšem na škodu. Většina filmu se odehrává mezi zdmi věznice a líčí neobyčejné osudy odsouzených i dozorců. Odměřené chování se totiž lehko zvrhne v brutalitu, když ven křik vězňů nepronikne. A když už jste na pokraji svých sil, když už nemůžete dál, máte dvě možnosti, umřít, nebo utéct. Není tak těžké odhadnout, jakou cestu si Andy zvolil.

Herecké výkony bych ohodnotil na jedničku, zvláště září hvězda toho největšího kalibru Morgan Freeman, který si ve filmu zahrál hodného taťku, co všechno sežene. Výborné motivy, skvělá atmosféra a dobrý soundtrack dělají z tohoto filmu jasnou volbu. Film si můžete od nedávna pořídit i na DVD.

Vykoupení z věznice Shawshank je jeden z nejlepších snímků nové doby, který nabízí napínavou podívanou úplně pro všechny. Tento film patří ke zlatému fondu kinematografie.

Hodnocení: 7/8

Kniha: Síň slávy mistrů fantasy

Autor: Mat

V pátém KulturaView jsem hodnotil knihu Síň Slávy - Nejlepší SF povídky 1947 - 1964, která shrnovala (respektive měla shrnovat) nejlepší povídky sci-fi před započetím udělovaní oficiálních cen sci-fi. Úplně stejným způsobem vznikla i tato antologie, která se však zabývá žánrem sousedním až do dnešních dob, nicméně editorem se stal znovu věhlasný spisovatel (ale poslední dobou hlavně funkcionář) Robert Silverberg.

Dle hlasování asociace autorů sci-fi a fantasy byly vyhlášeny následující výsledky:

1. Loterie - Shirely Jackson (I)
2. Jefftymu je pět - Harlan Ellison (I)
3. Partie s jednorožcem - Roger Zelazný (II)
4. Medvědi objevují oheň - Terry Bisson (II)
5. Vlak do pekla - Robert Bloch (II)

Vzhledem k tomu, že první svazek má přes 450 stránek, nemá cenu nadávat, že autoři se rozhodli rozdělit tyto povídky do dvou knih, ale s mírným podivem sleduji postup nakladatelství Baronet, které se rozhodlo svazky vydávat postupně. Osobně bych spíše ocenil, aby jednička i dvojka vyšly zároveň a prodávaly se spolu za celkovou cenu mírně pod 500 Kč. Upřímně řečeno jsem byl zklamán způsobem rozdělení povídek do dvou dílu, nevím podle jakého klíče povídky třídily, ale určitě ne podle takových hloupostí, jako je třeba logika, či selský rozum. Možná to vypadá, že je ze mne žehrající troska ... a ono tomu skutečně tak je, poněvadž autorům se povedlo do prvního svazku nezařadit jedinou mojí oblíbenou povídku z první patnáctky.

I přesto se dá v knize nějaká ta skvělá povídky vyštrachat. Mezi mé největší favority patří Bradburyho Malý vrah Naše krásné město od Roberta A. Heinleina. Naopak některé povídky by si vytrpěly své, kdyby je jejich autoři chtěli publikovat i  takovém bulváru, jako jsou naše stránky -vesměs se jedná o díla, která nebyla členy první patnáctky a uveřejněna byla se slovy, že se umístila hned za top fiftýnem.

Popisky nesepsal sám Silverberg (tak co tedy dělá editor??), ale přenechal to nějakému zelenáči Greenbergovi (tohle je jako stvořené pro Šotka), což znamená, že o autorovi se jednak nic nedozvíte a pak se ani v úvodu povídky nepobavíte. Kam se hrabete všichni na fenomenální skeče I. Asimova!  Kniha se může pochlubit velice kvalitní vazbou, což také opodstatňuje její vyšší cenu.

Takže koupit, nebo nekoupit? Pokud máte svého oblíbeného autora a něco jste od něj ještě nepřečetli, radši investujte do jeho nové knihy, Síň slávy vám nemusí kápnout do noty, ale pokud máte v městské knihovně uvědomělé a osvětové knihovnice, které objednávají fantasy a sci-fi, neváhejte dlouho. Čas strávený nad touto knihou není ztracený. Přeci jen jde o klasiku.

Hodnocení: 5/8