KUlturAview No. 2

   

Golden City

 

TĚŠÍME SE

Měsíc se s měsícem sešel a já píši recenzi na další komiksovou knihu, i tentokrát se jedná o svazek z vydavatelství BB Art, které má u nás na komiksy téměř monopol.

Komiksy mohou překvapit v mnoha ohledech, ale jen těžko někoho zaskočí spletitostí děje a propracovanou psychologií postav (i když i takové by se našli), děj této knihy se odehrává v daleké budoucnosti (podle antonu, podle mne se jedná pravděpodobně o 22. až 23. století), kdy je lidstvo rozděleno na dva tábory. Na jedné straně tře většina bídu s nouzí a jsou rádi, že mají něco do huby a na druhé straně najdeme boháče, podnikatele, vyžírky a šťastlivce, kteří bydlí ve městě plovoucím na hladině oceánu - v Golden City.

Autorům se toto téma zdálo natolik zajímavé, že se rozhodli vytvořit hned sérii knih, tato je první a nese podtitul Vykradači vraků. Na příběhu je znát, že zatím pouze rozjíždí, ale v žádném případě nezakončuje několik dějových linií. Je to prosté, lehce pochopitelné, jednoduše takové, jaký má být komiks

Umělecká stránka je věcí docela ucházející (byť se opět potvrdilo pravidlo, že nenajdete komiks bez jediné nahotinky), kresby mi připadají lepší, než v před měsícem recenzované knize.

Celkově vzato je Golden City dobrý komiks, přestože absence jakéhokoliv konce zamrzí, ale co, alespoň se budeme těšit na další díly.

 

 

  Out Cold
TĚŠÍME SE

Komedií je na filmovém trhu vždycky dost. Proč? protože na komedie se dívá každý a udělat sem tam nějaký ten fórek svede taky kde kdo, pak to chce už pouze nějaký ten děj a je hotovo. Podobně na tom byl pravděpodobně i titul Out Cold, jehož kvality a nedostatky se vám pokusím přiblížit.

Celý děj se točí okolo partičky mladých lidí - snowborďáků, kteří žijí více, či méně spokojeně v zapadlém a nevýznamném horském středisku Bull Mountain, do kterého přijíždí velký podnikatel, jenž chce udělat z tohoto zapadlého koutu jednu obrovskou mašinu na výrobu peněz. Přiváží s sebou také dvě své dcery, jedna skoromodelka a rádodajka a druhá ... bývalá láska kápa snowborďáků. Vše se samozřejmě značně zkomplikuje a nakonec i vyřeší (co jste čekali?).

Komedie by měla být vtipná a to Out Cold skutečně je, přestože se při ní nebudete smát od začátku do konce, některé zápichy a scény si budete pamatovat hodně dlouho. Například vyprávění jednoho dědy působí sice prvoplánovitě, ale zato se u něj vcelku pobavíte.

Kolem a kolem je Out Cold vcelku dobrý film, každý v něm najde, něco co se mu bude líbit, ať je to vcelku povedený příběh, dobré vtípky, či téměř povinná spletitá romance.  

 

 

 

Božský Bruce

TĚŠÍME SE

Když jsem se dozvěděl, že premiéru měl nový film v hlavní roli s Jimem Carrym, byl jsem upřímně potěšen, považuji totiž filmy Ace Ventura, či Cable Guy za sice nepříliš nápadité, ale jinak velice povedené bláznivé komedie. Charaktery, které ztělesňuje Carry, jsou totiž většinou docela ... svérázné.

A právě filmu Božský Bruce neměl chybět nápad a opravdu tomu tak je, téma, které si zvolili autoři tohoto snímku by se s trochou nadsázky dalo označit za originální. Hlavní hrdina, nevýznamný reportér v regionální televizi s pracovními problémy, který nejde daleko ke kletbě a zvolání, že ten nahoře to vede pěkně na houby, dostane příležitost stát se bohem, získat božskou sílu a povinnosti. Paralelně s tím se odehrává jeho milostný vztah, se kterým to nevypadá dobře.

Všichni víme, jak to dopade, protože americký film (respektive odlehčená americká komedie) snad ani nikdy nedopadl jinak, přesto to sem nenapíšu, aby zažili překvapení i ti s menší představivostí.

Vtípky, které v tomto filmu uvidíte by snesly srovnání s projevem Miloše Jakeše - ano, jsou vtipné, povětšinou pouze svou ubohostí, opravdu se mi během tohoto filmu nestalo, že bych narazil na nějaký byť minimálně podařený joke, který bych předem nepředpokládal. Také potenciál samotného Jima by se dal využít mnohem lépe, částečně je to způsobeno i tím, že nehraje svůj klasický podivínský charakter, což je určitě chyba, protože každý ho má vsugerovaného jako totálního magora, proto by se na roli hodil spíše nějaký jiný herec (napadá mne pouze jediné přirovnání: je to, jako kdyby hrál Romea Liška:))

Dohromady to znamená nejen to, že BB je nedobrý (tak to dopadá, když nechcete použít výraz špatný) film, ale i hrobeček vcelku zajímavého nápadu. Schade...