KUlturAview No. 3

   

Barbar Conan

 

TĚŠÍME SE

Kdybychom sestavili žebříček neznámějších fantasy postav, myslím si, že v první desítce by jistě nechyběl světoznámý barbar Conan. Tato postava vznikla v hlavě mistra Howarda a je tak fascinující, že jeho příběhy tvoří desítky spisovatelů po celém světě.

Jak je známo, literární postavičky rády přeskakují do filmového a herního světa, ovšem s komiksem se zahazují málokdy. Ne tak vytvrdlík Conan, ten se již krátce po svém vzniku přesunul na pulty komoksových obchůdků a mladí Američané za něj utrácely své půldolary. Několik těchto sešitů (přesněji řečeno prvních osm) právě vyšlo v českém vydání.

Mým úkolem je, abych vám prozradil, jestli tato kniha stojí za přečtení, či dokonce za koupi. Velká část příběhů je vytvořena na motivy samotných Howardových povídek, ale ani zbytek nijak nezaostává. Nicméně z komiksu se jen těžko chápe hloubka (resp. mělkost) Conanovy postavy, z tohoto ohledu je lepší mít nějakou tu Conanovku za sebou. Ale jinak je převedení do obrázkové podoby téměř bezchybné.

Ani v kresbách bychom nenašli mnoho chyb, jsou velice pěkné a při tom vkusné, těžko říci, zda je fakt, že jsou pouze černobílé spíše výhodou, či nevýhodou, vypadají totiž mnohem lépe než nějaké barevné patlanice.

Závěr? Nejlepší komisk, který jsem zatím četl, snad je to proto, že nepatří mezi Novou vlnu plnou rádoby sci-fi, ale je to klasika, nezbývá než si to užít.

 

 

  Prci, prci, prcičky 3: Svatba
TĚŠÍME SE Jako by to nemělo konce. Není tomu tak dlouho, kdy komedie Prci, Prci, Prcičky udělala bezmála díru do světa. Dobré fóry, téma, které mladé lidi zajímá a skvělý soundtrack udělali z tohoto kinematicky podprůměrného snímku naprostý trhák. Netrvalo dlouho a přišel i druhý díl, ten již se netěšil tak veliké oblibě, ale stále plnil kinosály. Následovala řádka klonů, které snad ani nestojí za řeč a už tu máme třetí, pravděpodobně závěrečný díl. 

Hned na začátku, požádá náš hlavní hrdina svou životní lásku Mitchel o ruku. Ta mu kupodivu nedá ihned kopačky, ale řekne ano. Z toho vyplívá, že celý díl se bude točit okolo svatby a jejích příprav. Setkáme se i z postavami z minulých dílů, takže se můžete těšit hlavně na Slifmeistra a Finche.

Jak se stalo v puberťáckých komediích zvykem, tyto osůbky prožívají trapasy, o kterých by se nám nesnilo ani v těch největších nočních můrách. Nebudu uvádět konkrétní příklady, protože perliček není mnoho, ale většinou stojí za to.

Soundtrack je již klasicky skvělý a hodnotím ho tak i přestože nemám tento popík křížený s rockem moc rád. O hereckých výkonech se dá říci jenom toto: takhle blbě se tvářit ... to přece nemůžou zahrát ... to musí mít vrozený.

Celkově vzato je tento film příjemnou oddychovkou pro ty, kterým se líbily předchozí díly, pro ostatní to je pouze ztráta času.   

 

 

 

Sorority Boys

TĚŠÍME SE Sorority Boys se řadí mezi nekonečný zástup amerických bláznivých komedií ze studentského prostředí. Už na první pohled ničím výjimečným nepřekvapí, ale kdo ví ...

Děj nás zavádí do chlapeckého studentského spolku s dlouhou tradicí, který se povětšinu času baví tím, že smilní s pěknýma holkama a a těma co nechrápe se vysmívá. Shodou sousty prapodivných náhod se tři členové tohoto spolku dostávají do spolku dívčího, samozřejmě v ženské podobě ...

A právě v tuto chvíli začíná kolotoč různých nedopatření, komických situací a chvil soucítění našich chlapců s méně populárními dívkami. Pointu prozrazovat nebudu, ale jistě nikoho nepřekvapí, že se hoši zcela změní a obrodí svůj spolek novými pravidly typu: "Žádná dívka není tlustá, existují pouze dívky, které se připravují na horší časy."

Jak jste mohli postřehnout, žádná změna v zaběhnutých konceptech se nekoná, pouze nové vtipy na starém (a osvědčeném) podkladu. Nicméně nejsou to vtípky vůbec k zahození a některým se budete dokonce i smát (!!!).

Co dodat, tento film nedostane žádný Zlatý glób a pravděpodobně ani nenaplní kina, tohle jsme totiž viděli již stokrát.