KulturaView No. 5

Seriál: Rodinná pouta

Autor: Augustus 

aneb nechte se přikurtovat

Avizovaný a v televizi i tisku hodně propagovaný „největší český seriál“ je neskutečnosti jen dosti nedovedně zkopírovanou czech – made (spíš czech – šmejd) telenovelou. Autoři využili všechny staré známé triky a milionkrát ohrané scénáře tohoto nechvalně proslulého žánru aniž by přišli s byť jen jediným vlastním nápadem. V seriálu můžeme najít bohatou rodinu, firmu, vzájemnou rivalitu sourozenců, chudou leč hodnou dívku, pátrání po minulosti etc. a ani špetku originality. Charaktery jsou natolik schématické, že je rozeznáte a zařadíte (mezi klaďasy či záporáky) během několika málo vteřin maximálně minut a herecké výkony až na vyjímky (Jan Kačer) mizerné, o scénáři ani nemluvě. Nejhorší na tom všem je, že seriál absolutně postrádá exotickou atmosféru latinskoamerických telenovel, která je jistě též velkým viníkem jejich úspěchu v našich končinách, ale naopak z něj v každém okamžiku přímo čiší pachuť malého českého prostředí. Vrcholem, který Vás dorazí, bude pravděpodobně neuvěřitelně pitomá písnička na pozadí titulků dojemně dokreslující celkovou atmosféru podprůměrnosti a škváru. Poměrně dlouho jsem nemohl uvěřit, že nejde o špatný vtip. Rodinná pouta dostávají jeden jediný bodík a to za aspekt telenovel, který se tvůrcům vzácně nepodařilo zeslonit a udržet na alespoň srovnatelné úrovni – krásné ženy (obzvláště Dana Morávková).

Hodnocení: 1/8

Kniha: Síň Slávy - Nejlepší SF povídky 1947 - 1964

Autor: Mat

Jméno Robert Silverberg, který tuto antologii sestavil, mluví k sci-fi fanouškům již samo o sobě, ale pokud hledáte stopy jeho geniality, přečtěte si radši nějakou z jeho knih, poněvadž do této sbírky povídek nenapsal ani písmeno, takže na povídky uvedené zábavnými a poučnými medailonky jednotlivých autorů rovnou zapomeňte.

 

Obsah knih (jedná se o dva svazky) je tvořen striktně (až na jednu malou výjimku) povídkami, jenž skončili do patnáctého místa v hlasování asi tří set amerických spisovatelů sci-fi o nejlepší povídku tohoto období. Zajímá vás, jak to dopadlo. Dobře tedy, alespoň prvních několik míst:

1.Isaac Asimov: Soumrak

2. Stanley G. Weinbaum: Odysea z Marsu

3. Daniel Keyes: Kytky pro Algernona

Mezi další "zajímavější" povídky patří na šestém místě Růže pro kazatele od Rogera Zelazného a na patnáctém místě Clarkova Hvězda.

 

Co se týká adekvátnosti hodnocení, tak až na jednu, či dvě výjimky bych řekl, že vše je posouzeno vcelku správně, i když je to věc názoru, samozřejmě (já bych třeba dal Kytky pro Algernona ještě výš).

 

Výsledek? Kdyby si autoři daly trochu více práce s nějakým tím bonmotem před povídkou například v Asimově stylu, dopadlo by to ještě lépe, takto je "pouze" soubor těch nejlepších sci-fi povídek dané doby. A ještě něco. Možná by šla o něco srazit cena 450 Kč (229 Kč za jednu knihu) je přeci jenom dost.    

Hodnocení: 6/8

 

 

Filmí Antiquí: Skála

Autor: Mat

Americké akční snímky bývají na jedno brdo. Veliké nebezpečí a veliký hrdina jemu čelící, jenž vždy na konci zvítězí. Jinak to být snad ani nemůže, takže ...

 

Velikým nebezpečím je chemická zbraň v rukou ... no řekněme jednoho radikálního vojáka, který chce po vládě USA, aby odškodnila rodiny padlých vojáků a když ne ... tak sníží populaci LA (v tomto případě tato zkratka neznamená Lord Abak) na historicky nejnižší hranici ... na nulu. Tento patriot se usídlí na ostrově Alcatraz, neboli Skále, kde drží mimo jiné přes 80 rukojmích.

 

Hrdinou tohoto filmu je Stenley Goodspeed (Nicholas Cage), odborník na chemické zbraně, který se do Skály vydává ve skupině elitních vojáků s doprovodem Masona (S. Conery), který před třiceti lety z Alcatrazu utekl. Nešťastnou náhodou je celá jednotka až na dva výše jmenované vybita a oni jsou jediná naděje pro celé město (skoro).

 

Přestože je schéma klasické a v podstatě ničím nepřekvapí (úvodní akce, milostná úroveň příběhu = opravdový happy end ...) zpracování příjemně překvapí stejně jako herecké výkony (zvláště dvou hlavních postav). Další devizou tohoto filmu je hudební doprovod, který obsahuje sice pouze jeden hlavní motiv, ale celkově působí velice atmosfericky a neotřele.

 

Podtrženo a sečteno ... Skála je i po letech pěkné podívání, ale víc než americké drama nečekejte.

 

Hodnocení: 6/8