KulturaView No. 6

Seriál: O ztracené lásce aneb MiláGross

Autor: Šotek 

 

Nová česká vole (či krávo- záleží na spektru diváků)novela, která vás uchvátí. Extrahovala do sebe totiž všechny podstatné znaky většiny velice oblíbených blbostí, jež jste mohli obdivovat na českých televizních obrazovkách.

Hlavní hrdinkou je hodná chudá dívka Standa, která až v pubertě zjistí, že se od ostatních svých vrstevnic odlišuje celkem zásadním způsobem. Je chlapec. Zajisté pochopíte, že ji (tedy vlastně jej) to překvapilo a pořádně vyvedlo z míry. Rodiče se sice chvíli pokoušeli zapírat a otec dokonce tvrdil, že má být spokojená, protože místo toho, co nemá, má něco navíc (Pokud jste pochopili, co tím myslel, tak jste chytřejší než já); ale nakonec museli s pravdou ven. Od narození se jím Standa zdál na chlapečka moc ošklivý, a tak se rozhodli říci mu, že je holčička, i když ani tak neměl příliš nápadníků. Jenže když už začneš jednou lhát, nemůžeš s tím tak snadno přestat.

Standa se cítí zhrzená…ehm, promiňte…zrazen tím, jak rodiče dlouho a sveřepě zapírali. Vždyť mu mohli vše říct už v době, kdy si místo panenek hrál raději s vláčky nebo kdy mu tanga přišla příliš těsná a korzet naopak příliš volný. V rozezlení je opouští a proti jejich vůli se vrhá do kalných vod politiky. Oni z něj totiž chtěli mít nádražáka, avšak Standa by raděj místo lokomotivy řídil stát.

Přestože život k němu příliš jemný nebyl, má Standa dobré srdce a proto se vypraví hledat Ztracený státní rozpočet, který ukradlo zlé božstvo polí a stromů Topolánek, protože Profesor zlovolně vyhnal z hradu Svobodu a mudrce Rajcrajdu Špidlu, který v průhledné kouli objíždí krajské organizace a všem na potkání vypráví svůj smutný osud.

Na strastiplné cestě Standu provází obecní blb Němec, zrádné mluvící prase Škromach, Kalous (muž stižený prokletím kvůli nešťastné lásce, který je v noci tvorem vzdáleně podobným člověku a s prvními slunečními paprsky se mění na ptáka) a znovu nalezená Svoboda, která Standu dokonale chápe, protože nedávno se také dozvěděla, že je chlap.

Ne každý chce však odvážné skupince hrdinů vedených chlapcem s trochu nevyjasněnou otázkou pohlaví pomoci. Tajnou cestu do Evropy, kterou jim prozradil ušatý skřet Rouček, jim totiž nějaký zloduch Zahradil. Dále jsou na svém putování neustále pronásledování deštěm, blesky, respekty, kroupami a veškerou další nepřízní počasí, kterou na ně sesílá černokněžník Nečas.

Tím jsme vyčerpali děj prvních dvěstěpadesátišesti dílů. Další se dotáčí. Objevit by se v nich měl major Becherovka Zeman, větší prostor dostane též zakomplexovaný Skrček Profesor a Standa zjistí, že není synem svých rodičů. Vyjde totiž najevo, že jej ještě jako miminko přinesl jakýsi arogantní brejloun, který na otázku „Čí je to dítě?“ místo odpovědí mladý pár napadl tenisovou raketou a řval, že je to špatně položená otázka. Jak už to tak ve krávonovelách bývá, půjde krom jiného i o záměnu psů, takže o dějové zvraty nebude nouze. Prostě a jasně je to taková hovadina, že si jistě najde v českém superstárovém, ztracenoláskovém, rodinopoutovém a obecně seriálovém publiku mnoho nadšených příznivců.

 

Aby to nebylo moc složité, tak vlož SEM. Ty obskurní mektale (myšlen pravděpodobně Mat) osm áček a značku AAAhit. Chápeš, nebo ti to mám nakreslit? (radši nic nekresli děsím se tvého výtvarného umění a navíc do KulturaView nedáváme Áčka, to jsem tě dostal, co? -Mat)

Hodnocení: 8/8

Film: Mizerové 2 (Bad Boys 2)

Autor: Mat

Nevím, jestli je to můj osobní názor, ale já si myslím, že Mizerové je jedním z opravdu dobrých filmů z těch kvant, které Hollywood vyprodukoval. Sice to byla akční humorná slátanina, která neměla hlubší podtext, ale pěkně se na to koukalo a člověk se u toho pobavil. Nic jiného jsem nečekal ani od druhého dílu. Splnil moje očekávání?

 

Budu upřímný, tématickým zaměřením na drogy, které vám film hned v klasické úvodní akci vmete do tváře, mne film nikterak nenadchl. Myslím si, že je to téma již pořádně vyždímané a ještě více bagatelizované, ale ať. I v tomto dílu bude dvojice svérázných černošských policistů (Martin Lawrence a jeho známější kolega Will Smith) řešit případ, během kterého budou bez přestání vytáčet svého nadřízeného a sebe navzájem.

 

Takže na pozadí mnohých přestřelek (které však občas nepostrádají vcelku originální nápad, to se jim musí nechat) tito dva řeší vzájemné problémy, jejichž nosná témata vystihuji v následujícím imaginárním rozhovoru.

"Tak hele, je mi jedeno, že ty seš policajt jen kvůli tomu, že tě to baví, já musím uživit rodinu a nehodlám furt nastavovat zadek."

"Co tě žere?"

"Ty!"

"Mizerové navždy ..."

"Co to sem pleteš?"

"Nezabírá ... a chrápu s tvojí sestrou."

"Jo, a ještě k tomu chrápeš s mojí sestrou. Cože? Ty ______!" (dpolňte dle chuti)

 

Jak je vidět, ta "dojemná" zápletka je banální a ta "akční" je pouze sledem přestřelek. Humor? Ano, ve filmu se najde několik opravdu dobrých momentů, ale na opravdu kvalitní komedie film stále nemá. Nezbývá tedy než konstatovat, že film nenavázal na úspěšnou jedničku, přestože vylepšil téměř všechny její aspekty, jenže dvojka si hraje na to, co není. A to je chyba. Ve finále nám vznikne lečo, které sice může být vcelku dobré, ale stejně dořvete číšníka, poněvadž jste si objednaly řízek.

Hodnocení: 4/8

Kniha: Gateway - Frederik Pohl

Autor: Mat

Ten, kdo zná Freda, ten moc dobře ví, že jeho díla nejsou žádné příběhy, které se odehrávají v přítomnosti sci-fistických rekvizit, nic takového, spíše se jedná o komplexně fungující futuristický svět. V pravě řečeno se jedná vesměs o světy, kde bychom nechtěli žít ani náhodou. Jedním z nich je i svět knihy Gateway, který se až nápadně podobá tomu popsanému v povídce Obchodníci z Venuše.

 

Základní zápletka je vcelku složitá, čtěte tedy pozorně: Lidstvo po celé soustavě nalézá artefakty po pravděpodobně vyhynulé rase Heechee (kterou jistě znáte, patříte-li ke znalcům Pohlovva díla), kromě jiného je objeven i asteroid Gateway, který je prakticky vzato vesmírnou stanicí oné rasy a v hangáru má zaparkováno soustu různých neřiditelných lodí, do kterých mohou někteří šťastlivci nastoupit, čeká je bohatství, nebo smrt. Mohou se vrátit s mnoha technologickými artefakty, nebo se také nevrátí. Jedním z těchto šílenců je i náš hlavní hrdina.

 

Příběhu se nedá vcelku nic vytknout, je promyšlený, originální a správně dávkovaný. Ani vybroušená pointa nechybí, což mne vzhledem k retrospektivnímu způsobu vyprávění příběhu docela překvapilo.

 

Zato forma je dost strašná. ani nevím, co mi na ní tolik vadilo, snad strašná těžkopádnost a až zbytečná preciznost v technických záležitostech. Celé to však má za následek, že se kniha dost obtížně čte, což by se mohlo uvést jako pravidlo pro většinu Pohlových děl. Ale tak to je, každé plus má svoje mínus. Nicméně, když to překousnete, odvděčí se vám kniha značnou dávkou originality a i trochu toho Pohlovského humoru, který se projevil již v první větě knihy: Jmenu ji se Robinette Broadhead; navzdory tomu jsem muž.

 

Výsledné hodnocení je kompromisem mezi skvělým obsahem a pokulhávající formou.         

Hodnocení: 6/8